Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeAktualnościBlogZaświadczenie od psychiatry: jakie i kiedy można uzyskać?
Zaświadczenie od psychiatry: jakie i kiedy można uzyskać?

Zaświadczenie od psychiatry: jakie i kiedy można uzyskać?

Zaświadczenie od psychiatry jest w niektórych sytuacjach niezbędne, w innych zaś może znacznie ułatwić uzyskanie pewnych świadczeń lub udowodnienie swoich racji (np. przed sądem). Poniżej tłumaczymy, jakie zaświadczenia, kiedy i na jakich zasadach może wystawić podczas lekarz psychiatra.

Warto wiedzieć, że każde zaświadczenie od psychiatry – tak samo, jak recepta czy zwolnienie lekarskie – może być wystawione zarówno na stacjonarnej wizycie, jak i podczas konsultacji wideo lub telefonicznej. Skan zaświadczenia podpisanego przez lekarza i podstemplowanego przez klinikę otrzymasz mailem od razu po zakończonej e-konsultacji. Zaświadczenia dla ZUS (o stanie zdrowia na druku OL-9 lub skierowanie na rehabilitację uzdrowiskową w ramach prewencji rentowej) są wystawiane elektroniczne i wysyłane przez lekarza bezpośrednio do ZUSu za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE.

Zaświadczenie o stanie zdrowia/leczeniu

Takie zaświadczenie lekarz prowadzący może wystawić na wizycie lub poza nią. W zależności od tego, po co zaświadczenie jest wydawane, może się na nim znaleźć m.in. informacja o chorobie, z powodu której pozostajesz pod opieką psychiatry, czasie trwania leczenia, stosowanych lekach, przyczynach problemów zdrowotnych lub zaleceniach i rokowaniu. Szczegóły można ustalić indywidualnie ze swoim psychiatrą.

Takie zaświadczenie może być przydatne np. podczas rozprawy sądowej przeciwko pracodawcy stosującemu mobbing.

Zaświadczenie o tokofobii (do cesarskiego cięcia)

Tokofobia, czyli paraliżujący lęk przed porodem występujący u ciężarnej kobiety, to poważny problem, który może uniemożliwić bezpieczne urodzenie dziecka siłami natury. Zaświadczenie od lekarza psychiatry o rozpoznaniu tokofobii stanowi ważne wskazanie do skierowania ciężarnej do porodu przez cesarskie cięcie.

Jeżeli spodziewasz się dziecka i czujesz, że potrzebujesz takiego zaświadczenia, możesz je otrzymać już na podstawie jednej wideokonsultacji z psychiatrą PsychoMedic. Gotowe zaświadczenie będziesz mogła okazać/przesłać położnikowi prowadzącemu Twoją ciążę.

Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do adopcji

Jednym z dokumentów, które należy złożyć na samym początku procesu adopcyjnego, jest zaświadczenie od lekarza psychiatry o poczytalności i braku przeciwwskazań do zaadoptowania dziecka. Aby uzyskać takie zaświadczenie, każdy z przyszłych rodziców musi odbyć jedną, indywidualną konsultację z psychiatrą. Podczas spotkania lekarz będzie Cię pytał m.in. o aktualny stan psychiczny i ewentualne dolegliwości natury psychicznej w przeszłości.

Zaświadczenie do operacji plastycznej lub operacji bariatrycznej

Wiele ośrodków, które przeprowadzają operacje plastyczne oraz bariatryczne (żołądka), wymagają od Pacjenta zaświadczenia od psychiatry o braku przeciwwskazań do zabiegu. Takie zaświadczenie również można uzyskać na podstawie jednej wizyty. Badanie psychiatryczne przed operacją plastyczną opiera się na rozmowie – w jej trakcie lekarz ocenia, czy decyzja Pacjenta o zabiegu była w pełni świadoma i czy jest on świadomy przebiegu, konsekwencji i możliwych powikłań po operacji.

Zaświadczenie na druku OL-9

Możesz uzyskać to zaświadczenie od psychiatry, gdy przebywasz na zwolnieniu lekarskim z powodu trudności psychicznych od kilku miesięcy (na tzw. chorobowym można przebywać maksymalnie pół roku). Po tym okresie – jeżeli dalej nie jesteś zdolny/a do pracy – przysługuje Ci świadczenie rehabilitacyjne. O wypełnienie zaświadczenia najlepiej poprosić swojego psychiatrę prowadzącego w trakcie wizyty kontrolnej. Pamiętaj, by zrobić to najpóźniej na 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego (czyli 6 tygodni przed 182. dniem Twojego zwolnienia).

Zaświadczenie-skierowanie na rehabilitację w ramach prewencji rentowej ZUS (wyjazd do sanatorium)

Niektórym osobom pracującym i ubezpieczonym w ZUSie, które leczą się z powodu trudności i zaburzeń psychicznych, przysługuje wyjazd na rehabilitację do uzdrowiska (sanatorium) w ramach tzw. programu prewencji rentowej. ZUS finansuje wyjazd do uzdrowiska Pacjentom z tzw. zaburzeniami psychosomatycznymi, czyli dającymi zarówno objawy psychiczne, jak i cielesne. To kategoria, pod którą „podpadają” m.in Pacjenci z zaburzeniami lękowymi, atakami paniki czy zmagający się ze skutkami stresu pod postacią somatyczną (czyli np. napięciami mięśni czy bólami głowy).

Jeżeli chciał/abyś wyjechać do sanatorium, spytaj swojego psychiatrę prowadzącego o tę możliwość. Jeżeli w Twojej sytuacji istnieją wskazania do wyjazdu, lekarz wystawi Ci skierowanie elektronicznie. Wkrótce później zostaniesz poproszony/a o stawienie się przed komisją ZUSu, która oceni zasadność skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Jeżeli decyzja komisji będzie pozytywna, otrzymasz skierowanie do konkretnego ośrodka i na konkretny termin w ciągu kilku tygodni. Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej odbywa się w sanatorium w miejscowości uzdrowiskowej i trwa najczęściej 24 dni. Koszty zakwaterowania, wyżywienia, zabiegów i przejazdu pokrywa ZUS.

Zaświadczenie od psychiatry do pozwolenia na broń

Otrzymanie pozwolenia na broń poprzedzają między innymi badania psychologiczne oraz u lekarzy specjalistów, w tym lekarza psychiatry. W klinikach PsychoMedic oferujemy badania psychiatryczne do pozwolenia na broń, na podstawie których możesz otrzymać stosowny dokument. Na naszym blogu przeczytasz również, jakich procedur krok po kroku należy dopełnić, aby otrzymać pozwolenie na broń.

Zaświadczenie do wydłużenia czasu pisania matury

Wydłużenie czasu na maturze przysługuje między innymi tym zdającym, którzy znajdują się aktualnie w trudnej sytuacji życiowej, mają choroby przewlekłe (w tym długotrwałe problemy ze zdrowiem psychicznym) lub doświadczają trudności adaptacyjnych w związku z tym, że wcześniej kształcili się poza granicami kraju. Zaświadczenie od lekarza uprawnia nie tylko do wydłużenia czasu pisania matury, ale i do uzyskania innych przywilejów, m.in. zdawania egzaminu w oddzielnej sali czy dodatkowej pomocy nauczyciela. Dokumenty niezbędne do wydłużenia czasu pisania matury najlepiej jest złożyć kilka miesięcy przed egzaminami, ale w określonych przypadkach można ubiegać się o dostosowanie warunków egzaminu nawet na krótko przed maturą. Więcej o terminach i procedurach przeczytasz w naszym wpisie blogowym, jak wydłużyć czas pisania matury.

Nasze stacjonarne placówki mieszczą się między innymi w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Bydgoszczy.

Informacje o Autorze

Marta Sak - dziennikarka, rzeczniczka prasowa Kliniki PsychoMedic.pl.
Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym,
radiowym lub telewizyjnym? Napisz: marta.s@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca
pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz
w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów,
psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej
i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu
zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88