7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeFobie

Fobie

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 22 253 88 88

Fobia. Leczenie

Fobie

Są osoby, które na samą myśl o danym bodźcu odczuwają przerażenie. Tak właśnie objawia się fobia. Jak leczyć ten niezmiernie przykry stan?

Fobie lękowe to grupa zaburzeń, które wywołują ogromne cierpienie u zmagających się z nimi osób. Zdajemy sobie sprawę, że są one realnym problemem, który nie ma wiele wspólnego z czyjąś słabością. Pomagamy w empatycznej i dyskretnej atmosferze.


Rodzaje lęków i fobii

Klasyfikacje opisują rozliczne rodzaje lęków i fobii. Formalnie opisanych zostało kilkaset, jednak z pewnością nie jest to pełna lista. Fobie lękowe mogą rozwinąć się u człowieka w stosunku do niemal każdego bodźca, w tym np. konkretnej osoby.

Fobia szkolna, społeczna czy latania to najczęściej spotykane fobie. Jak leczyć te stany?


Fobia. Choroba czy „wstydliwy problem”?

Trudności psychiczne, którym towarzyszy nieuzasadniony niepokój, określa się całościowo mianem zaburzeń lękowych. Należy do nich także fobia. Choroba to określenie stygmatyzujące dla wielu Pacjentów, stąd „zaburzenia” lub „trudności psychiczne” są częściej używanymi określeniami na fobie. Leczenie – niezależnie od nazewnictwa –jest jednak w ich przypadku niezbędne.

Negatywne emocje nie są niczym dziwnym, jeśli cierpisz z powodu ograniczeń, jakie nakłada na Twoje życie fobia. Leczenie pod okiem psychoterapeuty i psychiatry daje jednak bardzo dobre efekty. Warto dać sobie szansę.

Fobia. Przyczyny

Lista możliwych powodów, dla których trudności psychiczne pojawiły się one u danej osoby, jest długa. Nie inaczej jest w przypadku zaburzenia, jakim jest fobia. Przyczyny mogą leżeć w trudnych doświadczeniach z przeszłości lub konkretnym, traumatycznym wydarzeniu. Fobie lękowe bywają także jednym spośród objawów, jakie daje tłumione przez Pacjenta cierpienie psychiczne.

Fobie. Jak leczyć – jak wesprzeć dziecko?

Niektórym rodzicom może wydawać się, że odczuwające lęk dziecko powinno się celowo zetknąć z bodźcem (np. przeładowanym pomieszczeniem), którego dotyczy jego fobia. Jak leczyć i wspierać dziecko, które cierpi z powodu lęku?

Samodzielne „odczulanie” dziecka najprawdopodobniej przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Warto skonsultować się z psychologiem, jeżeli lęk dziecka nie przemija, a nasila się, gdy obserwujecie Państwo u niego kolejne fobie. Leczenie poprawi jakość życia całej rodziny.

Leczenie fobii szkolnej

Rozpowszechnienie trudności psychicznych wśród dzieci zwiększa się, a do jednych z najczęstszych zaburzeń wieku psychicznego należą fobie. Jak leczyć dziecko, dla którego każde wyjście do szkoły jest wyzwaniem?

Prowadzimy kompleksowe i dopasowane do dziecka leczenie fobii szkolnej. Terapia skupia się na wspieraniu dziecka w nauce dostosowywania się do społecznych wymagań. W razie potrzeby specjalista, prowadząc leczenie fobii szkolnej, współpracuje także ze szkołą małego Pacjenta.

Fobia. Jak leczyć? Jak sobie pomóc?  

Konkretny sposób leczenia zależy od bodźca, którego dotyczy fobia. Leczenie opiera się z reguły na wyciszeniu najbardziej dokuczliwych objawów, których doświadcza Pacjent, a następnie pracy nad przyczynami fobii i jej stopniowym wygaszaniem.

Leczenie fobii warto rozpocząć od spotkania z psychiatrą, który najprawdopodobniej przepisze leki do doraźnego stosowania, a następnie pokieruje do psychoterapeuty.

Leczenie fobii

Psychoterapia uważana jest za podstawę skutecznego leczenia zaburzenia, jakim jest fobia. Przyczyny często leżą bowiem w trudnych doświadczeniach życiowych. Leczenie fobii daje bardzo dobre efekty, o ile jest całościowe, czyli łączy w sobie „przepracowanie” przyczyn fobii z nauką radzenia sobie z bodźcem, który ją wywołał.

Fobia. Leczenie – czy psychoterapia może pomóc?

Terapia fobii z reguły rozpoczyna się od wspólnego przyglądania się, skąd „wzięła się” u Pacjenta fobia. Przyczyny tego zaburzenia mogą być różne i to od nich zależeć będzie przebieg terapii. Z reguły zaleca się jednak psychoterapię poznawczo-behawioralną, która umożliwia uporanie się z przyczynami fobii, a następnie stopniową konfrontację z wywołującym lęk bodźcem i osłabianie swojej reakcji.

Leczenie fobii społecznej

Fobia społeczna jest bardzo dużym problemem, który może skutecznie uniemożliwić sukcesy na polu zawodowym i prywatnym. Leczenie fobii społecznej jest jednak możliwe i skuteczne, o ile składają się na nie terapia fobii i dobrze dobrane leki.  

Nasi Specjaliści – psychiatrzy i psychoterapeuci – od wielu lat prowadzą leczenie fobii społecznej.

Leczenie fobii latania

Leczenie fobii latania musi być szybkie i skuteczne. To problem, który może znacząco wpływać np. na życie zawodowe, jeżeli Twoja praca wiąże się z częstymi delegacjami.

W PsychoMedic rekomendujemy leczenie fobii latania poprzez stosowanie leków od psychiatry oraz psychoterapię. Spotkania ze Specjalistami mogą odbywać się także online.

Fobie. Leczenie – warto nam zaufać

Jesteśmy rekomendowaną siecią Klinik z kilkunastoletnim doświadczeniem z zakresu leczenia zaburzeń lękowych, do których wliczają się także fobie. Leczenie w naszej Klinice wyróżnia nie tylko skuteczność – przykładamy ogromną wagę również do tego, aby Pacjent na każdy etapie leczenia czuł się komfortowo. Zadzwoń do nas!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 22 253 88 88

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

lek. Koreywo Regina

Kasia 2023-06-06

Oceniam na 5

lek. Dulko Stanisław

pacjent 2023-06-02

Oceniam na 5

lek. Józefowicz Olga

Rafał Ś. 2023-05-31

Oceniam na 5