Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeTerapia Gestalt

Terapia Gestalt

Terapia Gestalt to jedna z najbardziej znanych i uznanych metod leczenia osób doświadczających trudności psychicznych, znajdujących się w różnego rodzaju kryzysach życiowych bądź szykujących się do dużych zmian. Obok psychoterapii psychodynamicznej i poznawczo-behawioralnej, psychoterapia metodą Gestalt odznacza się dużą skutecznością, zwłaszcza w przypadku osób, które szukają swojej życiowej drogi.

W klinikach PsychoMedic, które znajdują się już w wielu miastach w całej Polsce, zrzeszamy doświadczonych psychoterapeutów Gestalt. Zapraszamy do umówienia wizyty w naszej poradni i postawienia pierwszego kroku w kierunku bardziej satysfakcjonującego życia.

Terapia Gestalt. Na czym polega i jakie są jej zasady?

Psychoterapia Gestalt w praktyce klinicznej sięga swoimi korzeniami m.in. do filozofii Wschodu, psychologii humanistycznej, a co ciekawe – także do klasycznej psychoanalizy. Zakłada, że źródłem problemów człowieka w dorosłości są przede wszystkim niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby: takie jak miłość, szacunek, bezpieczeństwo. Terapia w nurcie Gestalt ma za zadanie przywrócić osobie poczucie, że jest ważna, bezpieczna i akceptowana, a tym samym dać jej pole do rozwoju w takim kierunku, w jakim chce się rozwijać.

Dla wielu osób może nie być do końca jasne, na czym polega terapia Gestalt? Psychoterapia metodą Gestalt opiera się przede wszystkim na założeniu, że terapeuta nie jest ekspertem od życia Pacjenta (w terapiach humanistycznych często określanym też mianem Klienta) – wręcz przeciwnie, jest przewodnikiem, który ma pomóc Pacjentowi znaleźć źródła swoich trudności psychicznych oraz najlepsze metody ich rozwiązania. Psychoterapia Gestalt w praktyce klinicznej opiera się więc w dużej mierze na relacji terapeutycznej, która tworzy się pomiędzy terapeutą a Pacjentem. To właśnie ufna więź umożliwia Pacjentowi eksplorowanie nowych rozwiązań. Terapeuta daje swojemu Klientowi bezwarunkową akceptację, której prawdopodobnie nie doświadczył w dzieciństwie, a która pozwala na dążenie do dobrych dla siebie zmian.

Terapia Gestalt – 9 zaleceń

Opisując, na czym polega terapia Gestalt, nie można też zapomnieć o swoistej filozofii życia wywodzącej się z tego podejścia. Gestalt to bowiem nie tyle nurt psychoterapeutyczny, co pewien sposób myślenia o świecie oraz styl życia, który „aplikowany” w procesie terapii może mieć także działanie leczące.

9 zaleceń terapii Gestalt to fundamentalne zasady przekazywane i pokazywane Pacjentom/Klientom przez terapeutów. Określają, w jaki sposób postępować, aby wieść wartościowe życie, możliwie jak najbardziej satysfakcjonujące na wszystkich polach.

 1. Żyj teraz. Nie zajmuj się przeszłością lub przyszłością.
 2. Żyj tutaj. Dawaj sobie radę z tym, co obecne, a nie z tym, czego nie ma.
 3. Przestań sobie coś wyobrażać. Doświadczaj tego, co realne.
 4. Powstrzymaj niepotrzebne myślenie – smakuj i spostrzegaj.
 5. Wyrażaj siebie, zamiast manipulować, wyjaśniać, oceniać, osądzać.
 6. Poddawaj się nieprzyjemności i bólowi dokładnie tak samo, jak przyjemności. Nie ograniczaj swojej świadomości.
 7. Odrzucaj stereotypy czy nakazy, jeśli są sprzeczne z Twoją wiedzą o Tobie.
 8. Weź pełną odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli.
 9. Bądź tym, kim naprawdę jesteś.

Terapia Gestalt: dla kogo?

Psychoterapię w tym nurcie wyróżnia wśród innych dość oryginalna ścieżka do poprawy stanu psychicznego. Zatem dla kogo jest przeznaczona terapia Gestalt? Opinie Pacjentów wskazują jednoznacznie, że to forma psychoterapii, która przede wszystkim pomaga „żyć pełnią życia”, otworzyć się na nowe doświadczenia, realizować własne potrzeby. Dlatego też psychoterapia metodą Gestalt jest zalecana przede wszystkim osobom, które:

 • Czują, że ich życiowy potencjał jest zablokowany;
 • Chcą się realizować na różnych polach życia i potrzebują w tym wsparcia,
 • Zmagają się z niechcianymi myślami i trudnymi emocjami, zaburzeniami lękowymi, depresją.

Tak naprawdę każda osoba, która nie wie, jak zyskać odwagę do „podążania własną drogą”, skorzysta na wprowadzeniu do swojego życia „filozofii” Gestalt. Psychoterapia w tym nurcie przede wszystkim wspomaga samorozwój i odzyskanie kontroli nad swoim życiem. Tak postawiony cel pracy nad sobą jest tym, czym najbardziej wyróżnia się terapia Gestalt – 9 zaleceń, które do swojego życia wdrażają w trakcie terapii Pacjenci, umożliwia podniesienie satysfakcji z życia i odnalezienie poczucia spełnienia.

W „Gestalcie” zakłada się więc, że Pacjent/Klient ma w sobie „moc” wystarczającą do tego, by wprowadzić pożądane zmiany w swoim życiu. Taki sposób myślenia obala mit, że psychoterapia przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które doświadczają depresji albo innych poważnych problemów natury psychicznej. Terapia Gestalt to forma samorealizacji i drogi do samospełnienia, czyli wykorzystywania swoich zalet i zasobów w taki sposób, by wieść dobre i wartościowe życie. Do terapeuty Gestalt może zgłosić się każda osoba, która czuje, że potrzebuje zmiany. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny cel terapii, a terapeuta nigdy nie będzie zmuszał Klienta do czegoś, na co ten ostatni nie jest gotów. Nie ma więc przeciwwskazań do tego, aby rozpocząć terapię Gestalt również w momencie kryzysu, gdy czujemy się bardzo źle i jeszcze nie wiemy, co chcemy zrobić. Wówczas spotkania ze Specjalistą są ukierunkowane na uzyskanie podstawowej poprawy stanu psychicznego i wspólnego poszukiwania, co na ten moment jest możliwe i co będzie najkorzystniejsze dla osoby zgłaszającej się po pomoc.

Terapia Gestalt – wady i zalety

Jak każda psychoterapia, terapia Gestalt ma swoje wady i zalety – a dokładniej mówiąc takie obszary, w których terapeuta Gestalt jest w stanie pomóc bardziej albo mniej. Psychoterapia Gestalt w praktyce klinicznej sprawdza się w przypadku osób, które doświadczają stanów niepokoju, czują się bezwartościowe i nieakceptowane przez innych, mają obniżony nastrój, doświadczają silnego lęku, poszukują sposobu, aby rozwinąć swój wewnętrzny potencjał.

Terapia Gestalt nie będzie jednak najlepszym i pierwszym wyborem dla osoby, która doświadcza ciężkich epizodów depresji bądź objawów psychotycznych. W takich przypadkach warto rozważyć np. terapię psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną CBT lub terapię schematu, które również oferujemy w poradniach PsychoMedic.

Terapia Gestalt w PsychoMedic

Terapia w nurcie Gestalt w klinikach PsychoMedic prowadzona jest przez wykwalifikowanych psychoterapeutów, którzy ukończyli 4-letnie studia podyplomowe – szkoły psychoterapii Gestalt, i są doświadczeni w niesieniu Pacjentom pomocy w pokonywaniu trudności psychicznych i życiowych przeszkód. Nasze poradnie są otwarte 7 dni w tygodniu, od godzin porannych do późnowieczornych, dzięki czemu z psychoterapii mogą skorzystać u nas także osoby, które pracują w niestandardowych godzinach lub są w stanie wygospodarować czas tylko w weekendy. Gwarantujemy szybki termin pierwszej wizyty i pomoc Działu Obsługi Pacjenta na każdym etapie terapii/leczenia.

Psychoterapia Gestalt online

Wiemy, że nie każda osoba może pozwolić sobie na dojazd do kliniki, dlatego oferujemy terapię Gestalt również w formie online. Możesz umówić się na wizytę z psychoterapeutą i zrealizować ją bez wychodzenia z domu, poprzez nasz autorski system do wideowizyt lub Skype. To świetne rozwiązanie w sezonie grypowym lub okresie zwiększonych zachorowań na koronawirusa, a także dla osób, które dużo pracują albo podróżują, a zależy im na ciągłości leczenia.

Skorzystaj z wyszukiwarki i umów się na wizytę bez wychodzenia z domu:

PSYCHOTERAPEUCI PRACUJĄCY W NURCIE TERAPII GESTALTmgr Małgorzata Szyszka-Nowak
Zadzwoń

mgr Małgorzata Szyszka-Nowak
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny z doświadczeniem pracy z pacjentami od 2004 roku. Specjalizuje się w psychoterapii indywidualnej dorosłych z wszelakimi trudnościami psychicznymi. Pracuje również z parami, rodzicami, rodzinami oraz z młodzieżą. Jest członkiem Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, al. Jerozolimskie 117, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

mgr Robert Bilski
Zadzwoń

mgr Robert Bilski
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Jest psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutą, zrzeszonym w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym. Prowadzi średnioterminową oraz długoterminową psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży od 14 r.ż. Pracuje w nurtach integracyjnym i systemowym. Zajmuje się przede wszystkim: zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami adaptacyjnymi, trudnościami w życiu szkolnym, akademickim i zawodowym, problemami w relacjach. Pracuje zgodnie z Kodeksem Etyczno – Zawodowym PTP. Ustawicznie rozwija się i podnosi swoje kwalifikacje a swoją pracę poddaje superwizji.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, al. Jerozolimskie 117, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Małgorzata Szyszka-Nowak
Zadzwoń

mgr Małgorzata Szyszka-Nowak
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny z doświadczeniem pracy z pacjentami od 2004 roku. Specjalizuje się w psychoterapii indywidualnej dorosłych z wszelakimi trudnościami psychicznymi. Pracuje również z parami, rodzicami, rodzinami oraz z młodzieżą. Jest członkiem Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Filtrowa 62, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

mgr Marta Groszyńska
Zadzwoń

mgr Marta Groszyńska
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka. Absolwentka Instytutu Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz terapię par. W swojej pracy pomaga przede wszystkim osobom z zaburzeniami lękowymi (napadami lęku, lękiem uogólnionym, fobią społeczną); cierpiącym na depresję; z zaburzeniami osobowości; DDA; przechodzącym różne kryzysy życiowe: rozwód, rozstanie, zmiany życiowe; doświadczającym trudności w relacjach z innymi; chcącym lepiej poznać siebie i swoje potrzeby; należącym do społeczności LGBT+.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Filtrowa 62, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Alicja Stankiewicz
Zadzwoń

mgr Alicja Stankiewicz
Zadzwoń

Konsultacja Psychologiczna, Psychoterapia

Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka CBT z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze pomocy psychologicznej. W swojej pracy korzysta z metod tak zwanej trzeciej fali, wykorzystując narzędzia pracy z obszarów: terapii Schematów, Gestalt, Racjonalnej Terapii Zachowania, Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, Dialogu Motywującego, Mindfulness oraz pracy z ciałem. Pracuje w oparciu o wzajemną akceptację i zaangażowanie. Pracuje w z osobami dorosłymi doświadczającymi: stanów depresyjnych i lękowych, zaburzeń osobowości, zaburzeń psychosomatycznych, zaburzeń odżywiania się.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Lanciego 19 lok. 135, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Alicja Stankiewicz
Zadzwoń

mgr Alicja Stankiewicz
Zadzwoń

Konsultacja Psychologiczna, Psychoterapia

Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka CBT z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze pomocy psychologicznej. W swojej pracy korzysta z metod tak zwanej trzeciej fali, wykorzystując narzędzia pracy z obszarów: terapii Schematów, Gestalt, Racjonalnej Terapii Zachowania, Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, Dialogu Motywującego, Mindfulness oraz pracy z ciałem. Pracuje w oparciu o wzajemną akceptację i zaangażowanie. Pracuje w z osobami dorosłymi doświadczającymi: stanów depresyjnych i lękowych, zaburzeń osobowości, zaburzeń psychosomatycznych, zaburzeń odżywiania się.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Przy Bażantarni/Al. KEN, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Agnieszka Strugacz
Zadzwoń

mgr Agnieszka Strugacz
Zadzwoń

Psychoterapia dorosłych, dzieci i młodzieży, par i rodzin

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta z ponad 20-letnim stażem pracy w obszarze wspierania i prowadzenia terapii indywidualnej i grupowej. Prowadzi psychoterapię indywidualną krótko- i długoterminową osób dorosłych, psychoterapię grupową, psychoterapię małżeńską/partnerską/rodzinną a także grupy wsparcia, warsztaty rozwoju osobistego. Pracuje również z dziećmi i młodzieżą od 7 r.ż. Posiada certyfikat psychoterapeuty Gestalt oraz certyfikat trenera Treningu Zastępowania Agresji ART. Wiedzę uzupełniała na różnorodnych studiach podyplomowych w zakresie: mediacji, negocjacji, seksuologii klinicznej i coachingu. Jest również certyfikowanym specjalistą pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Wileńska 37/39, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Karolina Gruszczyńska
Zadzwoń

mgr Karolina Gruszczyńska
Zadzwoń

Psycholog, psychoterapeuta integracyjny. W roli psychologa pracuje od 2013 r., a jako psychoterapeuta od 2015 r. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych oraz młodzieży od 15 r.ż. Ukończyła studia Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność: psychoterapia) oraz Szkołę Psychoterapii INTRA. Wspiera i prowadzi terapię dorosłych Pacjentów dotkniętych m.in.: zaburzeniami nastroju (m.in. depresja), zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami związanymi ze stresem i przeżytą traumą, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami snu, zaburzeniami dysocjacyjnymi, zaburzeniami związanymi z cierpieniem cielesnym, zaburzeniami kontroli impulsów, zaburzeniami seksualnymi, samouszkodzeniami i zachowaniami samobójczymi, trudnościami wychowawczymi.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Kasprowicza 48, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

mgr Małgorzata Szyszka-Nowak
Zadzwoń

mgr Małgorzata Szyszka-Nowak
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny z doświadczeniem pracy z pacjentami od 2004 roku. Specjalizuje się w psychoterapii indywidualnej dorosłych z wszelakimi trudnościami psychicznymi. Pracuje również z parami, rodzicami, rodzinami oraz z młodzieżą. Jest członkiem Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Kasprowicza 48, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Katarzyna Kosmala-Czingon
Zadzwoń

mgr Katarzyna Kosmala-Czingon
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, psychoterapia młodzież od 16 r.ż. oraz dorosłych

Psycholog, psychoterapeuta, diagnosta osób dorosłych oraz młodzieży od 16 r.ż. Prowadzi także terapię par oraz rodzin.  Pracuje w nurtach psychodynamicznym oraz systemowym.  Udziela wsparcia osobom zmagającym się m. in. z zaburzeniami: psychotycznymi, lękowymi, nastroju, osobowości. Pomaga pacjentom chorującym na schizofrenię oraz chorobę afektywną dwubiegunową.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, Al. 1 Maja 46 , Katowice

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


mgr Izabela Niedzielska
Zadzwoń

mgr Izabela Niedzielska
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia dorosłych

Psycholog, dyplomowany interwent kryzysowy i psychoterapeuta. Pracuje z Pacjentami od 2013 r. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych w nurcie psychoterapii humanistycznej, korzysta również z zasobów terapii poznawczo-behawioralnej. Ukończyła 4-letnią Szkołę Psychoterapii w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej „Intra” w Warszawie, rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Specjalizuje się w pracy z osobami dorosłymi doświadczającymi lęku, obniżonego nastroju, niskiej samooceny, trudności w relacjach z ludźmi, poczucia braku sensu w życiu, trudności w radzeniu sobie z własną złością i cierpiącymi z powodu powracających traumatycznych wspomnień. Pracuje z osobami z diagnozą depresji, zaburzeń lękowych, zespołu stresu pourazowego, schizofrenii, zaburzeń psychosomatycznych, a także z osobami znajdującymi się w kryzysie emocjonalnym wynikającym m.in. z doświadczania przemocy w rodzinie, żałoby po stracie bliskiej osoby w wyniku śmierci lub rozstania, ciężkiej choroby somatycznej, w kryzysie samobójczym.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Grunwaldzka 20, Wrocław

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW


lek. Sławomir Fornal

Larisa 2022-04-06

Super lekarz. Profesjonalne podejście. Bardzo chętnie i zrozumiale dla mnie odpowiedział na wszystkie moje pytanie. A córka 16 lat po wizycie powiedziała, ze obawiała się pierwszej wizyty u dok...


lek. Ewa Buda

Agnieszka 2021-12-09

Oceniam na 5


dr Justyna Rosiak-Wardenga

2020-12-30

Oceniam na 5