7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogDo jakiego lekarza się udać? Leksykon specjalności lekarskich
Do jakiego lekarza się udać? Leksykon specjalności lekarskich

Do jakiego lekarza się udać? Leksykon specjalności lekarskich

Niełatwo się połapać, jaki lekarz jest od czego – specjalizacji lekarskich jest kilkadziesiąt, a niektóre „nazwy” lekarzy specjalistów nie nasuwają żadnych skojarzeń. Szczególnie często nie wiemy, do jakiego lekarza się udać, gdy doświadczamy problemów ze zdrowiem psychicznym: bezsenności, ciągłego uczucia niepokoju czy bóli o niejasnym pochodzeniu. Wiele dolegliwości, które w pierwszej chwili nie kojarzą się z psychiką, również może świadczyć o tym, że umysł wysyła nam ostrzeżenie. Podłoże psychiczne mogą mieć niektóre zaburzenia hormonalne, problemy seksualne czy choroby zwyrodnieniowe.


Zabrakłoby nam serwera na omówienie wszystkich specjalizacji lekarskich 😉 Postaramy się jednak rozwiać wątpliwości odnośnie tego, jak wybrać odpowiedniego lekarza spośród specjalistów z zespołu PsychoMedic.


Do jakiego lekarza się udać? Sprawdź, w czym pomagamy!


Psycholog / psychoterapeuta


Na początek warto podkreślić, że psycholog, psychoterapeuta i logopeda nie są absolwentami medycyny. Do logopedy przejdziemy na końcu wpisu, a póki co wyjaśnimy, że psycholog zajmuje się:


Diagnozą psychologiczną: to do psychologa należy się zgłosić, jeżeli potrzebujemy diagnozy osobowości lub w kierunku zaburzeń neurorozwojowych: spektrum autyzmu i ADHD. Specjalista psycholog dziecięcy zajmuje się również całościową diagnozą psychologiczną dziecka , która pozwala nie tylko na rozpoznanie lub wykluczenie wyżej wspomnianych autyzmu i ADHD, ale i na ogólną ocenę funkcjonowania dziecka i rozpoznanie wielu innych zaburzeń wieku rozwojowego.

Udzielaniem wsparcia psychologicznego, a psychoterapeuta (W PsychoMedic każdy psycholog jest jednocześnie psychoterapeutą) – także prowadzeniem psychoterapii. Celem różnych form pomocy psychologicznej jest udzielenie Pacjentowi wsparcia emocjonalnego, rozwiązywanie bieżących problemów i łagodzenie objawów rozmaitych zaburzeń psychicznych. Psychoterapia może być główną formą leczenia lub być uzupełnieniem dla leków przepisanych przez psychiatrę.


Więcej przeczytasz w naszym wpisie o tym, czym zajmuje się psycholog.


Psychiatra


Psychiatra zajmuje się diagnozą i leczeniem farmakologicznym większości zaburzeń zdrowia psychicznego. Piszemy „większości”, bo zaburzenia osobowości oraz zaburzenia neurorozwojowe diagnozuje psycholog (jak napisaliśmy wyżej), czasem we współpracy z lekarzem, ale zarządzając całym procesem diagnostyki.


Lekarz psychiatra może być dobrym adresem, jeśli zauważysz (u siebie lub u swojego dziecka) objawy obniżonego nastroju lub zmiany nastroju, lęk, drażliwość, trudności w codziennym funkcjonowaniu, które wynikają z kryzysu życiowego, na przykład bycia w trakcie rozwodu lub przeżywania żałoby. To jednak problemy, w których może pomóc również psycholog-psychoterapeuta. Warto wiedzieć, że terapeuci i psychiatrzy ściśle ze sobą współpracują – wzajemnie kierują do siebie Pacjentów i regularnie konsultują się ze sobą, aby jak najefektywniej im pomagać. Jeśli więc zgłosisz się do psychiatry, a ten uzna, że bardziej potrzebujesz psychoterapeuty, powie Ci o tym (i odwrotnie).


W podjęciu decyzji, do kogo udać się najpierw, może pomóc Ci zastanowienie się, czego bardziej potrzebujesz?


Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia emocjonalnego, rozmowy z kimś postronnym, pomocy w lepszym zrozumieniu siebie – wybierz psychologa-psychoterapeutę.


Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia farmakologicznego, by lepiej funkcjonować, i/lub potrzebujesz l4 lub zaświadczenia lekarskiego – wybierz psychiatrę.


Neurolog


Neurolog zajmuje się diagnozą i leczeniem zaburzeń, które mają swoje źródło w zaburzeniach pracy układu nerwowego. Leczy choroby przewlekłe (takie jak np. padaczka, choroby neurodegeneracyjne) oraz udziela pomocy w stanach nagłych, np. przy atakach migreny lub rwy kulszowej.
Do neurologa można też jednak zgłosić się z „niejasnymi” problemami: takimi jak np. bóle kręgosłupa i mięśni, drętwienia, tiki, zaburzenia snu. Niektóre z takich dolegliwości mają podłoże tzw. psychosomatyczne, i wymagają dalszej opieki ze strony psychiatry/i lub psychoterapeuty. Nie ma tu jednak jednej słusznej odpowiedzi, do jakiego lekarza udać się po diagnozę. Rozpoznania problemu może dokonać zarówno lekarz psychiatra, jak i lekarz neurolog. Decyzji, do jakiego lekarza udać się w pierwszej kolejności, możesz dokonać w zależności od przeczucia: czy bardziej potrzebujesz pogłębionej diagnostyki i pomocy skupionej na zniesieniu objawów z ciała, czy raczej specjalisty, który pomoże Ci poprawić dobrostan psychiczny.


Endokrynolog


Endokrynologia jest dziedziną medycyny poświęconą diagnozie i terapii tzw. zaburzeń endokrynnych, czyli związanych z gospodarką hormonalną naszego organizmu. Endokrynolog leczy niedoczynność, nadczynność i inne choroby tarczycy oraz zaburzenia wynikające z nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej, jajników, nadnerczy. Może także diagnozować przyczyny niepłodności i obejmować opieką osoby z rozpoznaniem cukrzycy i cukrzycy ciążowej, jako że choroby metaboliczne często współwystępują z różnymi zaburzeniami gospodarki hormonalnej.


Objawy chorób endokrynologicznych często są wywoływane lub nasilane przez czynniki psychologiczne, takie jak np. nadmierny lub przewlekły stres. Nierzadko zdarza się więc, że i endokrynolog współpracuje z terapeutami i psychiatrami. Zgłoś się do niego w pierwszej kolejności, jeśli zauważysz u siebie zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów, trądzik nieustępujący po terapii dermatologicznej, wahania wagi, nadmierne owłosienie czy przyśpieszone tętno. Endokrynolog prawdopodobnie skieruje Cię na badania krwi, a w razie konieczności także do innego lekarza specjalisty.


Seksuolog


Seksuolog może być zarówno psychologiem, jak i lekarzem. Do psychologa seksuologa warto zgłosić się, jeśli widzisz, że na Twoje życie intymne rzutują negatywne przekonania na temat seksu, trudne doświadczenia z przeszłości, blokada przed podjęciem lub wznowieniem aktywności seksualnej. Psycholog-seksuolog zaproponuje Ci regularne spotkania, które przebiegiem przypominają „klasyczną” psychoterapię, ale skupione są na przepracowaniu destrukcyjnych przekonań i odczuć dookoła tematu seksu.


Zdarza się też, że przyczyny trudności w życiu intymnym mają podłoże w stanie zdrowia fizycznego, np. nieprawidłowym napięciu mięśni czy niezdiagnozowanej dotąd chorobie przewlekłej. Może dziać się tak np. w przypadku zaburzeń erekcji, dolegliwości bólowych w trakcie stosunku, trudności z osiągnięciem podniecenia lub orgazmu. W takich przypadkach warto skierować się najpierw do lekarza seksuologa, który przeprowadzi wywiad na temat Twojego stanu zdrowia, stylu życia i kondycji psychicznej. Na tej podstawie zdecyduje, czy skierować Cię na diagnostykę, do innego specjalisty (najczęściej psychologa seksuologa), czy też już teraz może zaproponować Ci rozwiązanie, np. w postaci ćwiczeń z partnerem lub wdrożenia farmakoterapii.


Dietetyk, psychodietetyk


Dietetyk wspiera w ułożeniu i utrzymaniu diety dostosowanej do Twojego wieku, stanu zdrowia i płci. Pomaga skonstruować swój jadłospis tak, aby pomógł Ci osiągnąć cel: może być nim np. zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała, osiąganie lepszych wyników w sporcie czy poprawa ogólnego samopoczucia. Dietetyk prowadzi również tzw. terapię dietetyczną. Pomaga odzyskać zdrowie osobom po doświadczeniu zaburzeń odżywiania, a także podpowiada, co i jak jeść, aby łagodzić objawy choroby przewlekłej i przyśpieszyć efekty leczenia. Udzielaniem porad dietetycznych zajmuje się w PsychoMedic lekarz medycyny, profesor akademicki i żywieniowiec.


Psychodietetyk to natomiast absolwent studiów magisterskich i szkoły podyplomowej na kierunku psychodietetyka. To dziedzina z pogranicza psychologii, dietetyki i medycyny. Psychodietetyk zajmuje się wspieraniem Pacjentów w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem i wypracowywaniu nawyków żywieniowych. Pomaga osobom, które dostrzegają, że na ich sposób odżywiania się rzutuje stan psychiczny (np. objadają się w chwilach stresu) i które czują, że chciałyby coś zmienić w swoim żywieniu, ale brakuje im sił i motywacji. Psychodietetyk pomoże w zbudowaniu zdrowego obrazu swojego ciała, wprowadzeniu i utrzymaniu pożądanych zmian.

Więcej przeczytasz w naszym wpisie o pracy dietetyka klinicznego.


Logopeda


Choć logopeda kojarzy się najczęściej z korygowaniem wad wymowy u dzieci, to z jego pomocy jak najbardziej mogą, a czasem powinni korzystać również dorośli. Dobry logopeda skutecznie pomoże w takich problemach, jak jąkanie się, nawykowe mówienie przez nos czy zniekształcanie głosek (np. charakterystyczne „r”) – nawet, jeśli trudności z wymową kształtowały się i utrzymywały przez wiele lat. Wizyty u specjalisty logopedii powinny być również częścią rehabilitacji po udarach, urazach mózgu czy wypadkach, które w jakiś sposób uszkodziły ośrodek mowy. Stanowią nieocenione wsparcie w powrocie do samodzielności i formy.

Do gabinetu logopedycznego warto też zapukać, jeśli jesteś lub chcesz być dziennikarzem, aktorem lub nauczycielem, gdy Twój zawód wymaga licznych wystąpień publicznych. Logopeda pomoże Ci się pozbyć tremy, ucząc dźwięcznego, wyraźnego i odpowiednio głośnego mówienia.


Jeśli nasz leksykon specjalności lekarskich nie przyniósł Ci odpowiedzi na pytanie, do jakiego specjalisty się udać, skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Pacjenta. Czekamy na Twój telefon codziennie do godziny 21:00.

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88