Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeProblemy w związku

Problemy w związku

Nie musicie sami przechodzić przez kryzys w związku.
Nasi Specjaliści pomogą Wam rozwiązać problemy i na nowo cieszyć się sobą.

Problemy w związku

Wiele par na którymś z etapów swojego wspólnego życia staje przed dylematem, jak rozwiązywać problemy w związku. To naturalne, że czasami między dwojgiem ludzi, nawet bardzo ze sobą szczęśliwych, dochodzi do nieporozumień albo sprzeczek: zwłaszcza gdy w grę wchodzą emocje albo ważne kwestie. Kłopot pojawia się wówczas, gdy małżonkowie czy partnerzy nie potrafią odnaleźć drogi do rozwiązania swoich problemów. Tutaj może pomóc Specjalista — najczęściej psycholog lub psychoterapeuta, a czasami także seksuolog.


Problemy z komunikacją w związku

Można powiedzieć, że pomiędzy dwojgiem ludzi najważniejsza jest komunikacja. To, jak rozwiązywać problemy w związku, w dużej mierze zależy od poziomu porozumienia między parą. Jeśli małżonkowie/partnerzy mają wypracowane sposoby przeprowadzania ważnych rozmów czy godzenia się po kłótni, istnieje duża szansa, że będą potrafili rozwiązywać swoje wspólne kłopoty samodzielnie. Jeśli jednak mają problemy z komunikacją w związku, wówczas warto zgłosić się do Specjalisty, który usprawni sposób komunikowania.

U podłoża kłopotów z komunikacją najczęściej leżą niewyrażony żal, złość i smutek. Czasami partnerom bywa trudno podzielić się swoim zranieniami albo planami i marzeniami, które się nie spełniły. Jeśli te trudne emocje i pretensje do drugiej strony kumulują się przez lata, empatyczny dialog staje się niemożliwy. Terapia z psychologiem może pomóc w bezpieczny sposób podzielić się swoimi myślami i uczuciami, co prowadzi do usprawnienia komunikacji w parze.

Niespełnione oczekiwania

Bywa, że żałujemy czegoś w życiu — tego, że nie skończyliśmy innych studiów, nie podjęliśmy innej pracy albo nie przeprowadziliśmy się do innego miasta. Wchodząc z kimś w związek, również mamy oczekiwania co do wspólnego życia: tworzymy plany, mamy nadzieję na wspólną przyszłość i wyobrażamy sobie, jak będzie wyglądała codzienność z drugą osobą. Niestety niejednokrotnie te oczekiwania są niespełnione — partner/ka nie zachowuje się tak, jakbyśmy tego chcieli albo z biegiem lat zaczyna mieć inne od naszych priorytety.

Niespełnione oczekiwania to jeden z najbardziej frustrujących i przykrych problemów w związkach. Prowadzą do pojawienia się gniewu, intensywnych sprzeczek i obrzucania się oskarżeniami o “zmarnowane” życie. Ważne, by nie zwlekać w takiej sytuacji z sięgnięciem po fachową pomoc. Niepokojącym sygnałem jest moment, gdy żal względem drugiej osoby zaczyna przysłaniać miłość, szacunek i wspomnienia o dobrych chwilach. To wskazuje już na poważne problemy w związku — psycholog, zachowując bezstronność i wspierającą postawę, pomaga wtedy zobaczyć, ile wartościowych rzeczy partnerzy wnoszą do wspólnego życia. W sytuacji, gdy najzdrowszym rozwiązaniem dla partnerów będzie rozdzielenie swoich życiowych dróg, pomaga natomiast podjąć decyzję o rozstaniu i bezpiecznie przez nie przejść.

Problemy intymne w związku

Bez wątpienia jednym z najczęstszych problemów pomiędzy małżonkami i partnerami są trudności występujące na tle intymnym. Udane dla obu stron pożycie seksualne to istotny element fundamentu, na którym zbudowany jest związek. Intymność to nie tylko seks, ale również bliskość, czułość oraz satysfakcja płynąca z czasu spędzanego razem. Negatywny wpływ na intymność może mieć ogólna atmosfera panująca w parze — zwłaszcza wrogość, frustracja, wcześniej wspomniane niespełnione oczekiwania czy kłopoty z komunikacją.

Problemy intymne w związku, w których przydatna może być pomoc psychologa-seksuologa, to np.: spadek libido, psychiczna blokada przed podjęciem stosunku, ból podczas stosunku mający podłoże psychologiczne, uzależnienie od seksu, dawne problemy lub zdarzenia wpływające na obecne życie seksualne. Jeśli psycholog-seksuolog zauważy, że problem może wynikać z kwestii medycznych, poleci sprawdzonego seksuologa-lekarza.

Niewierność w związku i zazdrość

Zazdrość jednego lub dwóch partnerów oraz niewierność w związku to problemy, które poważnie naruszają poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie. Najczęściej ich przyczyny są bardziej skomplikowane, niż tylko romantyczne lub intymne zainteresowanie osobą spoza związku. Partnerzy spełnieni w swoim wspólnym życiu rzadko bowiem poszukują satysfakcji, czułości i miłości u innych. Bardzo wiele osób będących w związku doświadcza przelotnej fascynacji lub „przyciągania” do kogoś innego, jednak jeżeli w ich związku dzieje się dobrze, są w stanie bez większych trudności stłumić te przeżycia w zarodku.

Zdrada oraz uporczywa zazdrość w związku powinny być omawiane w obecności Specjalisty, który posiada wieloletnie doświadczenie we wspieraniu par podczas wychodzenia z kryzysu. To bardzo delikatne problemy, z którymi wiążą się silne emocje — jedno niewłaściwe słowo może powodować eskalację konfliktu i doprowadzić do nagłego rozstania w niezgodzie. Zadaniem psychologa jest wysłuchanie obu stron i pomoc w stworzeniu gruntu do rozmowy. Nie każdy związek przetrwa niewierność — jeśli terapia nie zakończy się pozostaniem w relacji, psycholog pomoże przejść przez rozstanie w łagodny dla obu partnerów sposób. Nie będzie Was jednak do niczego namawiał, a pomoże zyskać realny obraz sytuacji i wspólnie z Wami będzie poszukiwał najlepszego rozwiązania.

Podpowiadamy, jak rozwiązywać problemy w związku

Zapraszamy do PsychoMedic każdego, kto szuka skutecznej pomocy w poprawieniu jakości swojej relacji i chce zrozumieć, skąd wzięły się problemy w związku. Psycholog/psychoterapeuta pomoże dotrzeć do źródeł konfliktów oraz przepracować nieporozumienia.

Nasi Specjaliści pracują w atmosferze poufności i zrozumienia — Pacjenci mogą liczyć na pełną dyskrecję oraz akceptację niezależnie od charakteru zgłaszanych problemów. Gabinety PsychoMedic są bezpiecznym miejscem dla każdego, w tym również dla osób należących do społeczności LGBTQIA+. Doskonale rozumiemy, że kryzys w związku nie może czekać na rozwiązanie, dlatego zapewniamy również szybkie terminy wizyt: czas oczekiwania na konsultację z terapeutą par wynosi u nas maksymalnie kilka dni. Oferujemy również elastyczność w zakresie czasu trwania sesji (60/90 min).

Umów się online na wizytę lub zadzwoń: 799 399 499

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

WARSZAWA


 • mgr Agnieszka Gudzowata

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Agnieszka GudzowataPsychoterapia, Konsultacja psychologiczna, Coachingocena: 5/5 opinii: 11
  13:00 kolejny termin
 • mgr Alina Suchecka

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Alina SucheckaPsychoterapia, Konsultacja psychologicznaocena: 5/5 opinii: 1
  13:0014:00 kolejny termin
 • mgr Joanna Sobiecka

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Joanna Sobieckaocena: 5/5 opinii: 4
  13:0015:00 kolejny termin

ŁÓDŹ • Rejestracja do wybranego przez Ciebie specjalisty odbywa się wyłączenie telefonicznie przez Recepcję. Dziękujemy.

  Telefon rejestracji 799-399-499


KATOWICE • Rejestracja do wybranego przez Ciebie specjalisty odbywa się wyłączenie telefonicznie przez Recepcję. Dziękujemy.

  Telefon rejestracji 799-399-499


KRAKÓWWROCŁAW


 • mgr Magda Powiłajtis

  Psychoterapeuta

  Termin na dziś:
  mgr Magda PowiłajtisKonsultacja psychologiczna, psychoterapia dzieci oraz dorosłychocena: 0/5 opinii: 0
  10:0015:0016:00 kolejny termin

POZNAŃGDAŃSK • Rejestracja do wybranego przez Ciebie specjalisty odbywa się wyłączenie telefonicznie przez Recepcję. Dziękujemy.

  Telefon rejestracji 799-399-499


BYDGOSZCZ • Rejestracja do wybranego przez Ciebie specjalisty odbywa się wyłączenie telefonicznie przez Recepcję. Dziękujemy.

  Telefon rejestracji 799-399-499


POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW


mgr Jan Strawa
mgr Jan Strawa

Psychoterapeuta

Umów wizytę

2019-04-01

Bardzo zadowolony z wizyty. Specjalista potrafi słuchać z uwagą i poruszać się z wyczuciem po nietypowych przestrzeniach mentalnych, zrozumieć, z wyczuciem, otwarcie, zarazem z uwagą, np. czy m...


prof. nadzw. dr hab. Tomasz Pawelczyk

Łukasz 2022-04-05

Oceniam na 5


lek. Patryk Rodek

Waldemar 2022-06-13

Bardzo miła, rzeczowa i profesjonalna rozmowa gorąco polecam !