DDA
Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 22 253 88 88
DDA to określenie na osoby, które wychowały się w rodzinie, gdzie przynajmniej jeden rodzic miał problem z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Wskutek tego wykształciły się u nich cechy, które utrudniają im satysfakcjonujące funkcjonowanie w dorosłym życiu. DDA nie jest rozpoznaniem psychiatrycznym ani chorobą, ale doświadczenia lekarzy i terapeutów dowodzą, że osoby wychowujące się w takich rodzinach faktycznie często doświadczają szeregu podobnych trudności. Takie problemy przeżywają również osoby, w których domach nie było używek, ale na sposób traktowania dziecka wpływały np. zaburzenia osobowości u jednego z rodziców czy ciężka choroba rodzeństwa. Dziś określa się je szerszym od DDA mianem DDD, czyli Dorosłych Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych.
Niezależnie od tego, jakie trudności występowały w Twojej rodzinie, ile masz lat, jaka jest Twoja aktualna sytuacja życiowa i jakich problemów doświadczasz w związku ze swoją przeszłością – pomożemy Ci. W PsychoMedic pomagamy osobom pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych oraz DDA. Leczenie (terapia) prowadzone przez zaufanego, doświadczonego psychoterapeutę pomoże przepracować Ci trudne doświadczenia, zyskać stabilność psychiczną i nabrać sił, aby iść przez dalsze życie już bez brzemienia z dzieciństwa.
Objawy syndromu DDA i DDD
Najczęściej występujące symptomy to między innymi:
- tendencja do nadmiernego brania odpowiedzialności za innych, w pracy, w związku i rodzinie;
- częste i nadmierne poczucie winy;
- obawy przed bliskością;
- niska samoocena;
- marginalizowanie własnych potrzeb, trudności z wyrażaniem i okazywaniem emocji – w szczególności w związkach;
- trudności z podejmowaniem decyzji i życiowych wyborów;
- niekiedy bezpośrednie powielanie wzorców wyniesionych z rodziny – nadmierne spożywanie substancji psychoaktywnych lub angażowanie się w szkodliwe czynności, np. nadmiarowe zakupy, kompulsywny seks.
Jeżeli niektóre te objawy i cechy brzmią znajomo, warto, abyś pomyślał/a o poszukaniu dla siebie profesjonalnej pomocy. Cierpienie, którego doświadczasz, nie jest w żadnym stopniu Twoją winą – to, w jaki sposób kształtuje się nasza osobowość i w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość, w ogromnym stopniu zależy od tego, jakie „dziedzictwo” przekazali nam nasi rodzice. Ne mamy wpływu na to, jak wygląda nasze dzieciństwo, ale mamy wpływ na nasze zachowania i decyzje w życiu dorosłym. Odpowiednio poprowadzona terapia umożliwi Ci wzięcie zdrowej odpowiedzialności za siebie i funkcjonowanie w taki sposób, abyś dobrze czuł się sam/a ze sobą i w kontakcie z innymi.
DDA – leczenie i terapia
Objawy, jakie daje syndrom dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i z problemem nadużywania substancji psychoaktywnych, jest w stanie w pełni ukoić jedynie dobrze poprowadzona, profesjonalna terapia psychologiczna (psychoterapia). Terapia DDD / DDA w pierwszym etapie pozwala na zrozumienie trudności, z jakimi się zmagasz, a następnie na przepracowanie i „przeżycie do końca” emocji, których być może nadal doświadczasz w związku z tym, jak wyglądało Twoje dzieciństwo i młodość. Gdy zrozumiesz i nadasz nowe znaczenie swoim doświadczeniom z domu rodzinnego, będziesz mógł/a – w bezpiecznym miejscu, jakim jest gabinet psychoterapeuty – zmodyfikować swój styl postępowania w codziennym życiu, w relacjach i związkach. Przyjrzyj się temu, jakie cechy chcesz w sobie zmienić i w jaki sposób chcesz funkcjonować – już bez brzemienia przeszłości.
Zdarza się, że symptomy DDA nasilają się (na przykład podczas szczególnie intensywnego okresu już w dorosłym życiu). Jeśli zauważysz, że doskwiera Ci np. znacząco obniżony nastrój, problemy ze snem lub natłok myśli, przez które nie jesteś się w stanie na niczym skupić, warto rozważyć – uzupełniająco obok psychoterapii – doraźne leczenie farmakologiczne pod opieką psychiatry. Takie leczenie jest całkowicie bezpieczne, nie zmieni Twojego zachowania ani osobowości. Pozwoli za to złagodzić najbardziej dokuczliwe symptomy, jakich doświadczasz, i pomoże Ci w procesie psychoterapii.
Jeśli podejrzewasz, że syndrom DDA lub DDD może dotyczyć Ciebie, skontaktuj się z nami. Umówimy Cię do doświadczonego psychoterapeuty, który wesprze Cię i podpowie, co robić dalej.