Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomePsychoMedicEDU Szkolenia dla lekarzy

PsychoMedicEDU Szkolenia dla lekarzy

PsychoMedicEDU – bezpłatne szkolenia online dla lekarzy psychiatrów
i lekarzy innych specjalności – dlaczego warto wziąć udział?

Szanowani lekarze praktycy oraz psychoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem

Ekspertami PsychoMedicEDU byli m.in.
prof. nadzw. dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz, prof. dr hab. n. med. Adam Wichniak, prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec, prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki.

Sesja pytań i odpowiedzi

Stwarza niepowtarzalną okazję, aby przedyskutować wątpliwości z Ekspertami w danej dziedzinie.

Dostęp do nagrania webinarium na okres od 7 dni do 30 dni

– w zależności od szkolenia.

Certyfikat uczestnictwa wystawiony przez Klinikę PsychoMedic.pl

Posiadamy akredytację Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie do prowadzenia szkolenia podyplomowego dla lekarzy – udział w większości organizowanych przez nas spotkań umożliwia uzyskanie punktów edukacyjnych.

NAJBLIŻSZE BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE – ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Leczenie i terapia Pacjentów z podwójną diagnozą
(bezpłatne webinarium dla lekarzy)

Leczenie i terapia Pacjentów z podwójną diagnozą

Szkolenie odbyło się 17 maja 2022 r. (wtorek)

Pacjenci z tak zwaną “podwójną diagnozą” to jedna z tych grup klinicznych, która stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych lekarzy. Wielu Specjalistów co do zasady nie podejmuje się pracy z osobami, u których uzależnienie współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi, i odsyła ich do kolegów po fachu, którzy określają się jako eksperci leczenia podwójnego rozpoznania.

Udział w kolejnym webinarium z cenionego przez tysiące Specjalistów cyklu PsychoMedic EDU, pozwoli Państwu poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu diagnostyki oraz skutecznego i kompleksowego pomagania Pacjentom z tzw. podwójną diagnozą.

Tematyka podwójnego rozpoznania zostanie przedstawiona na przykładzie osób, u których uzależnienie od alkoholu współwystępuje w połączeniu z zaburzeniami depresyjnymi lub lękowymi – czyli najczęściej diagnozowanymi trudnościami psychicznymi w skali globalnej. Na to, jak ważny społecznie jest to temat, wskazują choćby smutne statystyki dotyczące występowania tzw. depresji alkoholowych: uważa się, że zaburzeń nastroju doświadcza na jakimś etapie nawet 90% osób uzależnionych. Ryzyko popełnienia samobójstwa u osób z depresją alkoholową przewyższa natomiast zsumowane ryzyko suicydalne w grupie osób z samą chorobą alkoholową z ryzykiem w grupie Pacjentów ze zdiagnozowanym epizodem depresyjnym o typowym podłożu.

Program szkolenia

Tradycją PsychoMedic EDU jest przedstawianie zagadnień klinicznych zarówno z perspektywy psychiatrycznej, jak i psychoterapeutycznej.
Tak będzie i tym razem:

1. Webinarium w dniu 17/05 otworzy wykład dr n. med. Tomasza Mędrali: “Jak poznać, że Pacjent z depresją lub lękiem nadużywa alkoholu? Skuteczne metody leczenia podwójnego rozpoznania”.

2. W drugiej części spotkania mgr Natalia Smakulska, kontynuując wątki z wykładu dr n.med Mędrali, poprowadzi wykład “Motywowanie Pacjenta z podwójną diagnozą do leczenia”.

Dla kogo?

Webinarium jest skierowane do wszystkich praktykujących lekarzy (psychiatrów i innych specjalności).
Z uczestnictwa w tym wydarzeniu może skorzystać również każda osoba należąca do Zespołu PsychoMedic.pl – niezależnie od tego czy jest lekarzem, czy nie.

Jak zarejestrować się na wydarzenie?


Rejestracja na wydarzenie została zamknięta.

Co zyskam biorąc udział w szkoleniu?

Dokonując rejestracji na wydarzenie uzyskasz:
– możliwość udziału w szkoleniu online „na żywo” i zadania swoich pytań zaproszonym Ekspertom;
– możliwość obejrzenia nagrania wydarzenia (wysyłka nastąpi do 24 maja włącznie);
– certyfikat uczestnictwa wystawiony przez klinikę PsychoMedic.pl.

W razie pytań i wątpliwości dotyczących zapisu czy udziału w szkoleniu prosimy o wiadomość na adres: edu@psychomedic.pl.

Szkolenie prowadzili dr n. med. Tomasz Mędrala oraz mgr Natalia Smakulska

Please specify image url

Tomasz Mędrala, dr n. med.

Lekarz specjalista psychiatra. Konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii, członek Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ma wieloletnie doświadczenie w psychiatrycznym lecznictwie zamkniętym i ambulatoryjnym. Były kierownik zajęć dydaktycznych dla studentów Wydziału Lekarskiego w Klinice Psychiatrii i Psychoterapii w Katowicach Ochojcu. Współprowadzący badania kliniczne trzeciej fazy dotyczące stosowania psychofarmakoterapii w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Aktualnie konsultuje psychiatrycznie Pacjentów hospitalizowanych m.in. na oddziałach internistycznych, ortopedycznych i oparzeniowych.

Please specify image url

Natalia Smakulska, mgr

Specjalistka psycholog kliniczny, psychoterapeutka integracyjna, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Absolwentka Uniwersytetu SWPS, całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju INTRA oraz licznych dodatkowych szkoleń i warsztatów. Przez wiele lat pracowała jako psycholog kliniczna i psychoterapeutka w Centrum Leczenia Uzależnień “Mały Rycerz” w Warszawie. Aktualnie prowadzi psychoterapię indywidualną, w tym terapię osób uzależnionych, w poradniach PsychoMedic w Warszawie. Czytaj więcej…

INTERWENCJA KRYZYSOWA I FARMAKOTERAPIA DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH WOJNĄ
(dostęp do nagrania bezpłatnego szkolenia online na okres 90 dni)

Interwencja kryzysowa i farmakoterapia dla osob dotknietych wojna - Bezpłatne webinarium dla lekarzy

Ostatnie lata stanowią trudny czas dla wszystkich, a w szczególności dla osób doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym i Specjalistów od zdrowia psychicznego, którzy nigdy wcześniej nie mieli tyle pracy, co teraz. W chwili, gdy powoli zaczęliśmy krzepnąć po dwóch latach pandemii i związanych z nią izolacją oraz restrykcjach, Europą wstrząsnęła kolejna tragedia: atak zbrojny na Ukrainę.

Psychiatrzy i lekarze innych specjalności – podobnie, jak miało to miejsce na początku pandemii koronawirusa – spotykają się w gabinecie z Pacjentami doświadczającymi nasilonego niepokoju i epizodów depresyjnych. Pomocy lekarskiej poszukują także osoby bezpośrednio dotknięte wojną: ci, którym udało się uciec z Ukrainy i którzy mają tam bliskich. Wielu Specjalistów, co całkowicie zrozumiałe, jest w tej sytuacji zagubionych. Nie są pewni, kiedy należy wdrożyć u Pacjenta farmakoterapię, a kiedy skierować do wsparcia psychologicznego, jak rozmawiać z człowiekiem dotkniętym kryzysem wojny i jak przeprowadzić interwencję, która zapobiegnie rozwinięciu się u Pacjenta zaburzeń psychicznych w przyszłości.


Jako największa w Polsce sieć poradni zdrowia psychicznego chcemy nieodpłatnie dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi lekarzami. Nasze bezpłatne szkolenie jest dedykowane wszystkim lekarzom – psychiatrom, lekarzom POZ oraz innych specjalności – którzy chcą lepiej zrozumieć, co z punktu widzenia psychopatologii dzieje się z osobą dotkniętymi sytuacją w Ukrainie, jak postępować z tymi Pacjentami i jak oceniać skuteczność wdrożonych oddziaływań. Swoją fachową wiedzą podzielą się z Wami wybitna specjalistka psychiatrii oraz psychoterapeutka doświadczona m.in. w pracy z osobami doświadczającymi stresu bojowego.

PROGRAM SZKOLENIA

Podczas webinarium skupiliśmy się przede wszystkim na takich zagadnieniach, jak:
– Jak postępować z Pacjentem_ką bezpośrednio po doświadczeniu traumatycznym – podstawy interwencji kryzysowej dla osób dotkniętych kryzysem wojny;
– Konkretne interwencje psychologiczne i schematy postępowania w pierwszym kontakcie z osobą dotkniętą kryzysem wojny;
– Ostra reakcja na stres a PTSD – co może zrobić psychiatra, aby u jego Pacjenta z ASR nie rozwinął się zespół stresu pourazowego?
– Interwencja farmakologiczna u Pacjenta dotkniętego kryzysem wojny – jakie leki (substancje czynne) są zalecane, a jakich lepiej unikać;
– Leczenie doraźne vs długoterminowe u osób z doświadczeniem traumy;
– Do jakiej formy pomocy psychologicznej/psychoterapeutycznej skierować Pacjenta dotkniętego traumą wojenną?
– Regulacja emocji i snu/rytmu okołodobowego: jak prowadzić psychoedukację dla Pacjentów i jakie formy samodzielnej pracy można im zalecić przed kontaktem z psychologiem?


Istotną częścią spotkania była sesja Q&A, w trakcie której wszyscy Uczestnicy uzyskali odpowiedzi na swoje indywidualne pytania i wątpliwości.

.

Szkolenie poprowadziły dr hab. n. med. Anna Klimkiewicz oraz mgr Izabela Słoniewska

Please specify image url

Anna Klimkiewicz, dr hab. n. med.

Lekarka specjalistka psychiatrii, doktor nauk medycznych w dziedzinie psychiatrii. Posiada bogate doświadczenie pracy z Pacjentem zarówno w Polsce, jak i w USA. Od 2007 roku związana z Kliniką AM Szpitala Nowowiejskiego. Pracowała również w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Uhonorowana licznymi nagrodami za osiągnięcia naukowo-badawcze nowych trendów w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz za wkład w edukację młodego pokolenia psychiatrów. Otrzymała prestiżowe stypendium na Uniwersytecie Michigan w USA w ramach programu International Fogarty Injury and Alcohol Research Program. Autorka licznych publikacji w dziedzinie zdrowia psychicznego w języku polskim i angielskim. Czytaj więcej…

Please specify image url

Izabela Słoniewska, mgr

Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie psychodynamicznym, interwentka kryzysowa. Posiada certyfikaty psychoterapeuty: indywidualnego i grupowego uzyskane w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”, z atestem Sekcji Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Współpracowała zawodowo z Wojskiem Polskim i posiada doświadczenie w pracy z osobami w kryzysie, pozostającymi pod wpływem czynników wywołujących silny stres. Posiada wieloletnią praktykę pracy z Pacjentami po traumie, z doświadczeniem PTSD. Czytaj więcej…

Zapoznaj się z materiałami udostępnianymi w wydarzeniu na Facebooku!

Masz pytania?

Chcesz uzyskać dostęp do nagrania szkolenia dotyczącego interwencji kryzysowej, które już się odbyło?
Masz problem z rejestracją na zbliżające się szkolenie, a chcesz uczestniczyć w spotkaniu „na żywo”, by móc zadać swoje pytania Ekspertom?


Prosimy o wiadomość na adres e-mail: edu@psychomedic.pl