7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeTest MOXO

Test MOXO

Diagnoza ADHD online: poznaj innowacyjny test MOXO,
który skutecznie wspomaga proces diagnozy i terapii nadpobudliwości psychoruchowej.

Umów się na wizytę przez Internet lub zadzwoń: 799-399-499

ADHD, czyli inaczej zespół nadpobudliwości psychoruchowej (nazywany również zaburzeniem hiperkinetycznym) to na przestrzeni ostatnich lat jedno z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń u dzieci i młodzieży. Niekiedy diagnoza ADHD stawiana jest również osobom dorosłym, które dopiero w wieku dojrzałym odkrywają, że źródłem ich wieloletnich problemów była właśnie niezdiagnozowana nadpobudliwość psychoruchowa.

Warto wiedzieć, że trafnie postawiona diagnoza ADHD może znacząco ułatwić życie osoby, która doświadcza tego zaburzenia. W przypadku dzieci i młodzieży, może nawet zdeterminować cały ich późniejszy rozwój i to, jak będą funkcjonować w dorosłym życiu. Jednym z najnowocześniejszych narzędzi służących do badania nadpobudliwości psychoruchowej jest test MOXO. W PsychoMedic wykonywany jest on zarówno jako element większego procesu diagnostycznego w kierunku rozpoznania ADHD, jak i – jako samodzielne badanie (tzw. diagnoza ADHD testem MOXO).

Poniżej znajdziesz informacje, co to jest MOXO, jakie elementy składają się na test i w jaki sposób przebiega badanie wykonywane przy jego użyciu.

Co to jest MOXO?

MOXO test to przede wszystkim nowoczesne i innowacyjne narzędzie psychologiczne wspomagające proces diagnozy nadpobudliwości psychoruchowej oraz innych zaburzeń. Został on zaprojektowany jako tzw. test ciągłego wykonywania, który realizowany jest przy użyciu komputera. Osoba badana instruowana przez psychologa-diagnostę wykonuje kolejno różnorodne zadania, które pozwalają na ocenę jej funkcjonowania w czterech, szczególnie istotnych dla diagnozy ADHD aspektach:

  • Zdolności utrzymania uwagi
  • Impulsywności
  • Nadruchliwości
  • Zaburzeniach czasu reakcji

MOXO (test) posiada dwie wersje, które opracowane zostały dla odrębnych grup wiekowych:

  • Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
  • Młodzieży i dorosłych w wieku od 13 do 60 lat

Dzięki innowacyjnej formule badania, które w całości realizowane jest na komputerze, istnieje możliwość przeprowadzenia testu MOXO online. Test wykonywany jest wówczas w przeglądarce internetowej, a zatem do wzięcia w nim udziału nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Warto w tym miejscu podkreślić, że prowadzona w ten sposób diagnoza ADHD online niczym nie różni się od diagnozy realizowanej stacjonarnie. MOXO test online daje dokładnie takie same rezultaty badawcze, niezależnie od tego, czy wykonywany jest w zaciszu domowym, czy w gabinecie psychologa.

Diagnoza ADHD testem MOXO – na czym polega?

Przed rozpoczęciem testu badany otrzymuje od psychologa szczegółową instrukcję dotyczącą zadań, które będzie wykonywał. Podczas badania na ekranie komputera najpierw pojawia się tzw. element docelowy (np. buźka uśmiechniętego chłopca). Następnie zadaniem osoby badanej jest jak najszybciej zareagować – poprzez jednokrotne naciśnięcie klawisza spacji – za każdym razem, gdy na monitorze ukaże się dokładnie ten sam element. W międzyczasie na ekranie pojawiają się różne inne obrazki: są to tzw. elementy dodatkowe (np. postaci zwierząt), na które badany nie powinien reagować. Aby stworzyć w trakcie wykonywania badania podobne warunki do tych, jakie panują w życiu codziennym – w teście zastosowano specjalne dystraktory, czyli tzw. czynniki rozpraszające. Mają one zarówno charakter obrazkowy (dodatkowe elementy pojawiające się na ekranie), dźwiękowy (odgłosy towarzyszące prezentowanym obrazkom), jak i mieszany (wizualno-dźwiękowy), a ich natężenie zmienia się w trakcie wykonywania testu.

Ostateczny wynik zliczany jest na podstawie reakcji badanego na pokazywane obrazki. Istotny jest nie tylko moment uderzania w przycisk spacji, ale również liczba następujących po sobie uderzeń. MOXO test (ADHD) mierzy reakcje osoby badanej w czasie rzeczywistym i na bieżąco odnosi je do norm dla danego wieku oraz płci. Na tej podstawie generuje profil badanego, który prezentowany jest w formie graficznej – w postaci tabel i wykresów. Uzyskane dane odnoszą się do wymienionych wyżej obszarów funkcjonowania, istotnych dla diagnozowanego przez MOXO ADHD, a więc: uwagi, czasu reakcji, impulsywności i nadruchliwości.

Test MOXO online – parametry techniczne i przebieg badania

Wzięcie udziału w zdalnie realizowanym badaniu MOXO (test online) wymaga posiadania sprawnego komputera oraz stabilnego łącza internetowego. Badanie odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej (rekomendujemy: Internet Explorer w wersji 9 lub wyższej, Mozilla Firefox w wersji 21 lub wyższej albo Google Chrome – w najnowszej wersji). Na komputerze powinna być również zainstalowana najnowsza wersja programu Flash Player.

Realizowany w ten sposób proces diagnostyczny w PsychoMedic zajmuje najczęściej około godziny, przy czym samo wykonanie MOXO (test ADHD) w wersji dla dzieci trwa około 15 minut, a dla młodzieży i dorosłych – 18,5 minuty. Wykonanie testu poprzedzone jest prowadzonym przez psychologa wywiadem oraz szczegółowym omówieniem instrukcji. Jeżeli wybierzesz całościową diagnozę ADHD (takie rozwiązanie zalecamy), psycholog przeprowadzi po wywiadzie diagnostykę baterią testów: nie tylko MOXO, ale i np. testem osobowości MMPI-2, testem przesiewowym DIVA-5 oraz przy wykorzystaniu testów oceniających funkcjonowanie poznawcze. Konkretne narzędzia wykorzystywane w diagnozie są zawsze dostosowane indywidualnie do Pacjenta, a ich wyniki pozwalają na całościową ocenę funkcjonowania i w pełni rzetelną diagnozę.

Osobne, opcjonalne spotkanie poświęcone jest przekazaniu i dokładnemu omówieniu wyników badania, które dostarczane są również w formie pisemnej opinii psychologicznej (przekazywanej osobiście lub przesyłanej mailowo).

MOXO test ADHD online – zalety badania

Test MOXO uważany jest za narzędzie o dużym poziomie obiektywności i rzetelności. Jest testem niewerbalnym, całkowicie niezależnym od warstwy słownej i kulturowej, co czyni go narzędziem bardzo uniwersalnym. Posiada unikalny w skali światowej system dystraktorów, dzięki którym – w oparciu o wyniki badania – można precyzyjnie ustalić, jakie bodźce (obrazy, dźwięk) w największym stopniu modyfikują zachowanie osoby badanej. Jest to funkcja niezwykle ceniona przez Specjalistów, ponieważ pozwala na precyzyjne sformułowanie dalszych zaleceń oraz trafiony dobór terapii dla Pacjenta. Test można wykonywać wielokrotnie, dzięki czemu jest on również bardzo przydatny w procesie weryfikacji osiąganych rezultatów leczenia.

Diagnoza ADHD w PsychoMedic – skorzystaj z innowacyjnego testu MOXO

ADHD jest problemem coraz częściej diagnozowanym tak wśród dzieci i młodzieży, jak i również wśród dorosłych. Rzetelnie postawiona diagnoza, uwzględniająca indywidualną charakterystykę osoby badanej, może przynieść ogrom korzyści, przede wszystkim w postaci zrozumienia, co się dzieje i jaka terapia pozwoli załagodzić doświadczane objawy.

Aby umówić się na wizytę i/lub badanie w PsychoMedic – wystarczy skorzystać z naszej wyszukiwarki internetowej lub zadzwonić pod numer telefonu: 799-399-499.

Zapraszamy do kontaktu!