Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaświadczenie do linii lotniczych o posiadaniu zwierzęcia na pokładzie

Zaświadczenie do linii lotniczych o posiadaniu zwierzęcia na pokładzie

Podróż samolotem ze zwierzęciem zaświadczenie od lekarza
Dowiedz się więcej o emotional support animal i umów wizytę:

Dla wielu osób lot samolotem jest niezwykle stresujący, a do najczęściej występujących fobii zalicza się właśnie latanie samolotami. Z drugiej strony osoby niepełnosprawne, chorujące przewlekle bądź cierpiące na niektóre zaburzenia psychiczne potrzebują instrumentalnego lub emocjonalnego wsparcia podczas wykonywania różnych czynności, w tym także przemieszczania się publicznymi środkami transportu.

Linie lotnicze mają restrykcyjne przepisy dotyczące przewozu osób i zwierząt. Jeśli zastanawiasz się, jak przewieźć zwierzę na pokładzie samolotu, ponieważ potrzebujesz wsparcia swojego pupila, możesz uzyskać zgodę na przemieszczanie się z tzw. emotional support animal. Zaświadczenie może wystawić lekarz psychiatra.

Emotional support animal co to? 

Emotional support animal to anglojęzyczne określenie, które można tłumaczyć jako “zwierzę wspierające emocjonalnie”. Najczęściej jest to pies, nieco rzadziej kot. Ten termin po raz pierwszy został oficjalnie użyty przez Departament Transportu USA, aby uregulować transport zwierząt w samolocie. Zaświadczenie, które dzięki tym przepisom można uzyskać, pozwala na przewożenie zwierząt w samolocie, a dokładniej w jego kabinie, ze swoim opiekunem.

Niestety europejskie linie lotnicze są bardziej restrykcyjne i zwierzę na pokładzie samolotu nie jest częstą sytuacją — niewielu przewoźników zgadza się na przewożenie psów czy kotów, które są określane jako “wspierające emocjonalnie”. Warto jednak pamiętać, że niektóre linie na to pozwalają, zwłaszcza w przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych, w których prawnie funkcjonuje “emotional support animal”. Aby to było możliwe, konieczne jest zaświadczenie do linii lotniczych.

Pies wsparcia emocjonalnego: zaświadczenie

Pacjenci, którzy planują podróż i czują, że potrzebują wsparcia, często zastanawiają się, jak uzyskać zgodę na przewóz psa na pokładzie samolotu i gdzie się zgłosić. Aby taka podróż była możliwa, pupil musi uzyskać odpowiedni „status”, np. pies wsparcia emocjonalnego. Zaświadczenie potwierdzające taki status wystawia lekarz psychiatra.

Pies wsparcia emocjonalnego: zaświadczenie w PsychoMedic

Jeśli cierpisz na zaburzenia zdrowia psychicznego, a planujesz podróż samolotem ze zwierzęciem, zaświadczenie jest konieczne, abyś m_gł/a zabrać swojego czworonożnego przyjaciela ze sobą.

Kliniki psychologiczno-psychiatryczne PsychoMedic są zlokalizowane w wielu miastach w całej Polsce, a dodatkowo oferujemy konsultacje online. Zaświadczenie do linii lotniczych o zwierzęciu wsparcia emocjonalnego wystawiają nasi doświadczeni psychiatrzy, którzy od lat pomagają Pacjentom z różnego rodzaju trudnościami psychicznymi. Doskonale rozumiemy, jak dla Pacjentów z silnym lękiem czy zaburzeniami nastroju ważne jest, aby w stresujących momentach towarzyszył im przyjazny, bliski im pupil. W PsychoMedic chcemy zadbać nie tylko o Twoją bezpieczną i komfortową podróż, ale i o przystępne warunki otrzymania zaświadczenia – dlatego możesz u nas skorzystać z konsultacji z psychiatrą przez 7 dni w tygodniu. To do Ciebie należy decyzja, czy chcesz się spotkać z lekarzem w stacjonarnym gabinecie, czy też zdalnie: przez Internet, Skype lub telefon. Oferujemy szeroki wachlarz terminów i wizyty dostępne już na ten sam dzień.

Zwierzę na pokładzie samolotu: kto może się ubiegać o zaświadczenie

Badania pokazują, że zwierzęta wsparcia emocjonalnego pomagają Pacjentom na wiele różnych sposobów — zmniejszają ich poziom stresu, ułatwiają zrelaksowanie się czy też wspierają w trudnych sytuacjach w trakcie lotu.

W Polsce możemy spotkać się z określeniem “pies asystent/asystujący”. Takie zwierzęta pomagają przede wszystkim osobom niepełnosprawnym lub chorującym przewlekle, np. na cukrzycę. Natomiast zwierzęta wspierające emocjonalnie mogą być pomocne dla szerokiej grupy osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, m.in.:

Lekarz psychiatra wystawia zaświadczenie dla linii lotniczych na podstawie badania psychiatrycznego – w trakcie rozmowy będzie pytał Cię przede wszystkim o historię choroby i aktualnie doświadczane objawy.

Przewożenie zwierząt w samolocie — o czym pamiętać?

Jeśli chcesz podróżować z emotional support animal, zaświadczenie będzie do tego niezbędne – jednak warto pamiętać także o kilku innych kwestiach.

Przede wszystkim, zanim zaczniesz planować lot, sprawdź dokładnie przewoźnika i zasady transportu zwierząt. Nie wszystkie linie pozwalają na przewożenie zwierząt, nawet jeśli są to psy czy koty wspierające emocjonalnie. Po drugie, pamiętaj, że zwierzę koniecznie powinno mieć wszystkie aktualne badania weterynaryjne. Przebadanie zwierzęcia przed wylotem jest wyrazem dbania o jego zdrowie, ale także bezpieczeństwo własne oraz współpasażerów. Upewnij się również, czy linie lotnicze nie mają dodatkowych procedur, takich jak korzystanie z obroży czy kagańca, lub przepisów regulujących na przykład gabaryty zwierzęcia. Pamiętaj również, żeby sprawdzić, kiedy musisz zgłosić chęć posiadania zwierzęcia wspierającego emocjonalnie na pokładzie – często wymagane jest, aby zarejestrować przelot ze zwierzęciem na 48 godzin przed planowaną podróżą.

Wszystkie zawarte tu informacje odnoszą się do ogólnych przepisów i najczęściej występujących regulacji. Szczegółowe procedury, wymagania i zakazy skonsultuj z pracownikiem linii lotniczych przed podróżą.

Zwierzę na pokładzie, pies na pokładzie — zaświadczenie o emotional support animal:
umów wizytę z lekarzem psychiatrą już teraz

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

WARSZAWA

ŁÓDŹ

KATOWICE

KRAKÓW

WROCŁAW

POZNAŃ

GDAŃSK

BYDGOSZCZ

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW


lek. Tomasz Bartuszek

2021-02-25

W 100% mogę polecić doktora za jego podejście do pacjenta. W pełni odpowiedział na wszystkie moje pytania i spokojnie wyjaśnił kwestie związane z moim zdrowiem. Polecam szczerze, bo rzadko spo...


lek. Katarzyna  Molendowska

Justyna 2022-04-29

Oceniam na 5


lek. Karolina Łajszczak

Iwo 2021-09-07

Polecam 🙂