Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne

Zaburzenia na tle seksualnym – skuteczna pomoc i leczenie w rekomendowanej poradni zdrowia psychicznego PsychoMedic

Umów się na wizytę online lub zadzwoń: 799-399-499

Zaburzenia na tle seksualnym to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje różne aspekty funkcjonowania człowieka w  sferze seksualnej. Dotyczyć ono może na przykład nieprawidłowości w przebiegu reakcji seksualnych albo specyficznych preferencji seksualnych, które mogą negatywnie rzutować na życie seksualne danej osoby. Zaburzenia seksualne, niezależnie od tego, jaki przyjmują charakter, są przeważnie źródłem dużego dyskomfortu albo cierpienia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Cierpienie to dotyka zazwyczaj nie tylko osobę doświadczającą tego typu trudności, ale również jej partnera/partnerkę.

Dla wielu osób seksualność, a więc także problemy w tej sferze życia, są w dalszym ciągu tematem tabu i czymś, o czym nie powinno się rozmawiać. Często powoduje to, że zamiast aktywnie poszukiwać pomocy, Pacjenci przez długi czas pozostają sami z problemem, któremu niejednokrotnie można byłoby szybko i sprawnie zaradzić. Warto podkreślić, że w przypadku doświadczania tego typu trudności – szukanie wsparcia to żaden wstyd. Wręcz przeciwnie: sięgnięcie po profesjonalną pomoc może nie tylko uchronić nas przed pogłębieniem się problemu, ale także przywrócić radość z przeżywania swojej seksualności.

PsychoMedic oferuje kompleksowe wsparcie, zarówno w zakresie diagnozy, jak i leczenia zaburzeń seksualnych. Nasi wysoko wykwalifikowani Specjaliści (seksuolodzy, psychoterapeuci, lekarze psychiatrzy) na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat skutecznie pomogli tysiącom osób borykającym się z tego typu trudnościami. Jeżeli problemy o charakterze seksualnym są również Twoim udziałem – nie zwlekaj i skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów już dziś. PsychoMedic to gwarancja wysokiej jakości, dyskrecji i komfortu leczenia. Działamy przez 7 dni w tygodniu w trybie stacjonarnym oraz online.

 

Rodzaje zaburzeń seksualnych

 

Klasyfikacja Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM-IV podzieliła zaburzenia seksualne na trzy główne kategorie:

 • Dysfunkcje seksualne – czyli zaburzenia związane z fizjologicznym aspektem reakcji seksualnych. Uważane są za najczęściej obecnie występujący rodzaj zaburzeń seksualnych. Można do nich zaliczyć m.in. przedwczesny wytrysk, trudności z utrzymaniem wzwodu u mężczyzn czy ból przy stosunku u kobiet.
 • Zaburzenia preferencji seksualnych (albo inaczej – parafilie), o których mówimy w sytuacji, kiedy podniecenie seksualne albo pełna satysfakcja seksualna jest osiągana tylko w przypadku wystąpienia pewnych ściśle określonych bodźców lub okoliczności – często uważanych za nienormatywne lub nieakceptowalne społecznie (np. odbywania stosunku w miejscu publicznym).
 • Zaburzenie tożsamości płciowej – polegające na odczuwaniu rozbieżności pomiędzy płcią biologiczną (fizyczną) a tą, z którą dana osoba się identyfikuje (tzw. płcią społeczno-kulturową). Najprościej mówiąc – o zaburzeniu tożsamości płciowej najczęściej można mówić wtedy, gdy osoba urodzona jako mężczyzna czuje się kobietą lub odwrotnie. Kiedyś w odniesieniu do tej kategorii zaburzeń używało się najczęściej określenia „transseksualizm”.

Obecnie znacznie powszechniej używa się pojęcia transpłciowości, a sam transseksualizm – wraz z pojawieniem się nowej klasyfikacji DSM-5 – przestał być nazywany „zaburzeniem”. Obowiązującym określeniem jest obecnie tzw. „dysforia płciowa”.

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że w przestrzeni publicznej pojawiają się czasem określenia, które są nieprecyzyjne albo wręcz niezgodne z obowiązującymi aktualnie klasyfikacjami zaburzeń seksualnych. Mowa tu między innymi o takich sformułowaniach, jak: „zaburzenia orientacji seksualnej”, „zaburzenia orientacji seksualnej u dzieci”, czy też „zaburzenia tożsamości seksualnej”.

Współczesne normy medyczne uważają wszystkie orientacje seksualne:

– heteroseksualność;

– biseksualność;

– homoseksualność;

– aseksualność;

– panseksualność (pociąg seksualny do osób bez względu na ich płeć);

za równorzędne, a zatem w tym obszarze nie może być mowy o patologii. Używanie wyżej wymienionych określeń (tj. „zaburzenia orientacji seksualnej”, „zaburzenia orientacji seksualnej u dzieci” oraz „zaburzenia tożsamości seksualnej”) jest więc nieuprawnione w świetle obowiązujących obecnie międzynarodowych klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych.

W klinikach PsychoMedic świadczymy oczywiście także pomoc dla osób należących do mniejszości seksualnych (LGBT). Nasza pomoc polega jednak – w zależności od potrzeb Pacjenta – na wsparciu go w zaakceptowaniu swojej orientacji, przygotowaniu do coming outu przed rodziną i towarzyszeniu w kryzysach życiowych. Nigdy nie „nawracamy” na heteronormatywność!

 

Zaburzenia funkcji seksualnych

 

Jak zostało już wyżej wspomniane – zaburzenia funkcji seksualnych (czyli inaczej: dysfunkcje seksualne) są obecnie najpopularniejszym rodzajem zaburzeń seksualnych. Szacuje się, że różnego rodzaju dysfunkcje o charakterze seksualnym dotykają na różnych etapach życia nawet ponad 40% populacji, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Na taki stan rzeczy wpływają najczęściej trzy rodzaje czynników:

 • Biologiczne: choroby, uzależnienia, zaburzenia gospodarki hormonalnej, przyjmowanie niektórych leków.
 • Psychologiczne: wysoki poziom stresu, traumatyczne doświadczenia z przeszłości, fobie, kompleksy, przeżywane trudności psychiczne, takie jak np. depresja, stany lękowe i in. (wówczas używa się czasem określenia: zaburzenia psychoseksualne).
 • Społeczno-kulturowe: związane między innymi z wychowaniem lub wzorcami czerpanymi z religii czy kultury popularnej.

Część zaburzeń seksualnych ma charakter uniwersalny, a część podzielić można na zaburzenia seksualne u kobiet i zaburzenia seksualności u mężczyzn. Wśród tych uniwersalnych (obejmujących obie płcie) wymienić możemy między innymi:

 • zmniejszenie popędu seksualnego lub oziębłość seksualną;
 • nadmierny popęd seksualny;
 • zaburzenia orgazmu lub anorgazmię (niezdolność do osiągnięcia orgazmu);
 • dyspareunię, czyli ból w trakcie współżycia.

Zaburzenia seksualne u kobiet to najczęściej:

 • pochwica, czyli kurczenie się mięśni okalających wejście do pochwy połączone z silnym lękiem przed wprowadzeniem do niej jakiegokolwiek ciała obcego;
 • nadmierna suchość pochwy.

Wśród zaburzeń seksualnych dotykających wyłącznie mężczyzn wymienić można natomiast:

 • zaburzenia erekcji (tzw. impotencję);
 • przedwczesny wytrysk;
 • wytrysk opóźniony.

 

Zaburzenia seksualności u dzieci

 

Warto wiedzieć, że w rozwoju psychoseksualnym dziecka również mogą nastąpić pewne nieprawidłowości. Ocena zachowań młodego człowieka powinna być jednak dokonywana zawsze z uwzględnieniem fazy rozwojowej, w jakiej się znajduje. W przypadku wątpliwości, czy obserwowane przez nas zachowanie mieści się w rozwojowej normie – warto skonsultować się z doświadczonym seksuologiem, psychologiem lub psychoterapeutą, który odpowie na wszystkie nasze pytania i w razie potrzeby – udzieli profesjonalnego wsparcia.

Zapraszamy do kontaktu!

Naszych Lekarzy i Specjalistów polecają Pacjenci


dr Piotr Markowski

Adrian 2021-01-30

konkretnie, z empatia - dziekujemy!


mgr Magdalena Gorzela

Mateusz 2021-07-09

Oceniam na 5


dr Ewa Trzaskała

Mar 2021-06-05

Przemiła osoba, rozmowa z Panią Doktor pomaga w zmaganiu się z chorobą. Jako lekarz rzeczowa, wszystko tłumaczy

 

Zadzwoń – Umów się – Przyjdź – Pomożemy Tobie zmienić Twoje życie

 

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88

Specjaliści pomagający w tych trudnościach:mgr Iwona Kasprowicz-Rudolf
Zadzwoń

mgr Iwona Kasprowicz-Rudolf
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta specjalista terapii PARPA. Zajmuje się pomocą osobom z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi oraz zaburzeniami osobowości, odżywiania się pomaga również osobom, które mają trudności w relacjach z bliskimi.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Grochowska 217, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

mgr Tomasz Siwicki
Zadzwoń

mgr Tomasz Siwicki
Zadzwoń

Konsultacja psychologiczna, Psychoterapia

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta nurtu poznawczo-behawioralnego CBT. Jego specjalnością jest seksuologia. Udziela profesjonalnego wsparcia pacjentom zmagającym się z dysfunkcjami seksualnymi, brakiem satysfakcji z życia seksualnego oraz zaburzeniami lękowymi. Prowadzi terapię dla osób z trudnościami w relacjach oraz niską samooceną. Pracuje z pacjentami od 2012 roku.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Grochowska 217, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


dr n. med. Stanisław Dulko
Zadzwoń

dr n. med. Stanisław Dulko
Zadzwoń

Konsultacja seksuologiczna

Posiada ogromne doświadczenie kliniczne – pomógł już ponad 30 tysiącom pacjentów. Posiada certyfikat superwizora seksuologa, seksuologa klinicznego, seksuologa sądowego, edukatora seksuologicznego, Brytyjski Certyfikat Seksuologa. Ekspert od transseksualoności.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Wileńska 37/39, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

mgr Agnieszka Strugacz
Zadzwoń

mgr Agnieszka Strugacz
Zadzwoń

Psychoterapia dorosłych, dzieci i młodzieży, par i rodzin

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta z ponad 20-letnim stażem pracy w obszarze wspierania i prowadzenia terapii indywidualnej i grupowej. Prowadzi psychoterapię indywidualną krótko- i długoterminową osób dorosłych, psychoterapię grupową, psychoterapię małżeńską/partnerską/rodzinną a także grupy wsparcia, warsztaty rozwoju osobistego. Pracuje również z dziećmi i młodzieżą od 7 r.ż. Posiada certyfikat psychoterapeuty Gestalt oraz certyfikat trenera Treningu Zastępowania Agresji ART. Wiedzę uzupełniała na różnorodnych studiach podyplomowych w zakresie: mediacji, negocjacji, seksuologii klinicznej i coachingu. Jest również certyfikowanym specjalistą pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Wileńska 37/39, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


dr n. med. Stanisław Dulko
Zadzwoń

dr n. med. Stanisław Dulko
Zadzwoń

Konsultacja seksuologiczna

Posiada ogromne doświadczenie kliniczne – pomógł już ponad 30 tysiącom pacjentów. Posiada certyfikat superwizora seksuologa, seksuologa klinicznego, seksuologa sądowego, edukatora seksuologicznego, Brytyjski Certyfikat Seksuologa. Ekspert od transseksualoności.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Kasprowicza 48, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.

mgr Karolina Gruszczyńska
Zadzwoń

mgr Karolina Gruszczyńska
Zadzwoń

Psycholog, psychoterapeuta integracyjny. W roli psychologa pracuje od 2013 r., a jako psychoterapeuta od 2015 r. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych oraz młodzieży od 15 r.ż. Ukończyła studia Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność: psychoterapia) oraz Szkołę Psychoterapii INTRA. Wspiera i prowadzi terapię dorosłych Pacjentów dotkniętych m.in.: zaburzeniami nastroju (m.in. depresja), zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami związanymi ze stresem i przeżytą traumą, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami snu, zaburzeniami dysocjacyjnymi, zaburzeniami związanymi z cierpieniem cielesnym, zaburzeniami kontroli impulsów, zaburzeniami seksualnymi, samouszkodzeniami i zachowaniami samobójczymi, trudnościami wychowawczymi.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul. Kasprowicza 48, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


dr n. med. Stanisław Dulko
Zadzwoń

dr n. med. Stanisław Dulko
Zadzwoń

Konsultacja seksuologiczna

Posiada ogromne doświadczenie kliniczne – pomógł już ponad 30 tysiącom pacjentów. Posiada certyfikat superwizora seksuologa, seksuologa klinicznego, seksuologa sądowego, edukatora seksuologicznego, Brytyjski Certyfikat Seksuologa. Ekspert od transseksualoności.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul.Filtrowa 62, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


dr n.med. Anna Sarol-Kulka
Zadzwoń

dr n.med. Anna Sarol-Kulka
Zadzwoń

Konsultacja Psychiatryczna, Konsultacja Seksuologiczna

Specjalista psychiatra, seksuolog, psychoterapeuta. Od ponad 30 lat pracuje w Klinice Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania  Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie od 2004r pełni funkcję Ordynatora Oddziału Dziennego. 

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul.Lanciego 19 lok. 135, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.


dr n. med. Stanisław Dulko
Zadzwoń

dr n. med. Stanisław Dulko
Zadzwoń

Konsultacja seksuologiczna

Posiada ogromne doświadczenie kliniczne – pomógł już ponad 30 tysiącom pacjentów. Posiada certyfikat superwizora seksuologa, seksuologa klinicznego, seksuologa sądowego, edukatora seksuologicznego, Brytyjski Certyfikat Seksuologa. Ekspert od transseksualoności.

Czytaj więcej…

Klinika Psychomedic, ul.Przy Bażantarni/Al. KEN 11, Warszawa

kliknij na wybrany termin i godzinę w celu rejestracji wizyty.