7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeWypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

W PsychoMedic oferujemy kompleksową pomoc dla osób dotkniętych wypaleniem zawodowym. To problem, z którym Pacjenci zgłaszają się do naszych gabinetów od lat. Zmiany w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD – 1 stycznia 2022 roku weszła w życie jej nowa, 11. edycja) umożliwiły nam jednak pomaganie Państwu w jeszcze efektywniejszy sposób. Przeczytaj, czym objawia się wypalenie zawodowe i w jaki sposób mogą pomóc w jego przypadku Specjaliści od zdrowia psychicznego.  

Wypalenie zawodowe uznaje się za cywilizacyjną chorobę zawodową. W skrócie można opisać je jako stan emocjonalnego wyczerpania wskutek przeciążenia pracą, połączone z uczuciem braku sił i wyeksploatowania. Przyczyny tego stanu mogą być różne: wypalenie zawodowe często dotyka osoby wykonujące zawody, które wymagają dużego emocjonalnego zaangażowania (np. pielęgniarki, lekarzy, psychologów, nauczycieli, pracowników służb mundurowych – ale nie tylko) oraz osoby, które pracują ponad siły lub poniżej swoich kompetencji, nie są w swojej pracy adekwatnie doceniane i wynagradzane. Wypalenie zawodowe może być również konsekwencją doświadczania mobbingu w pracy. Nieleczone może prowadzić do narastającego cynizmu i postępującego zobojętnienia wobec wykonywanej pracy, aż wreszcie do poważnego kryzysu wiary w siebie, poczucia całkowitego braku wpływu na swoje życie i znaczącego obniżenia się jakości życia.  

Jeżeli doświadczasz chociaż niektórych z poniższych objawów:  

  • Objawy ze strony ciała – np. bóle głowy, wymioty, biegunki, bóle mięśni, zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów, problemy w sferze seksualnej, zaburzenia snu – które mijają lub słabną w trakcie urlopu/okresu wolnego od pracy; 
  • Częste uczucie niepokoju bez uchwytnej przyczyny, obniżenie nastroju, drażliwość;  
  • Problemy z koncentracją i pamięcią; 
  • Spadek wiary we własne kompetencje, trudność z wykonywaniem obowiązków zawodowych, które wcześniej nie były dla Ciebie problemem;  
  • Utrata zapału do wykonywania pracy i rozwoju zawodowego; 
  • Poczucie, że “w mojej pracy nikt mnie nie docenia”, “moja praca nie ma znaczenia”, “nie doceniają mnie”… 

Pomyśl o poszukaniu dla siebie profesjonalnej pomocy.  

Wypalenie zawodowe – l4 i leki od lekarza psychiatry

W sytuacji, gdy podejrzewamy u siebie wypalenie zawodowe, najlepiej skierować swoje kroki do lekarza psychiatry. Specjalista zweryfikuje, czy doświadczane przez Ciebie objawy wskazują na wypalenie zawodowe, czy też na inne trudności natury psychicznej, np. zaburzenia depresyjne lub lękowe. Jeżeli doświadczane objawy uniemożliwiają Ci codzienne funkcjonowanie, psychiatra będzie mógł Ci również wystawić zwolnienie lekarskie.

Jeżeli lekarz uzna to za konieczne i wyrazisz na to zgodę, psychiatra może także przepisać Ci leki stabilizujące nastrój i/lub łagodzące drażliwość oraz uczucie niepokoju. Wszyscy nasi Specjaliści prowadzą również rzetelną dokumentację medyczną – w sytuacji, gdy doświadczasz w pracy mobbingu, może ona być dla Sądu ważnym dowodem w ewentualnej sprawie cywilnej przeciwko pracodawcy, i być podstawą do wypłacenia Ci odszkodowania. Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe jest traktowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób jako problem zdrowotny, dzięki czemu rozpoznanie u Ciebie tej trudności może być istotnym dowodem w sprawie.

Aby pomóc Ci w trwałej poprawie jakości życia, psychiatra może Cię dodatkowo skierować na psychoterapię.

Psychoterapia

Regularne spotkania z terapeutą pomogą Ci podnieść swoją samoocenę i poczucie sprawczości, które z powodu wypalenia zawodowego często bywa złamane. Jeżeli doświadczyłeś/aś nękania ze strony przełożonego lub innych pracowników, Specjalista pomoże Ci przepracować i uporać się z tymi trudnymi przeżyciami. Psychoterapeuta wesprze Cię również w nauce asertywności i zachowywania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Będzie Ci towarzyszył przy podejmowaniu decyzji, czy chcesz zostać na swoim obecnym stanowisku, czy też chcesz zmienić miejsce pracy, wywalczyć awans lub się przekwalifikować. W naszych poradniach można również skorzystać z profesjonalnego doradztwa zawodowego oraz coachingu.  

Jesteśmy polecaną sieci poradni z punktami w kilkunastu miejscach na mapie Polski. Pomagamy również w formie online i telefonicznej. Działamy 7 dni od rana do wieczora, dzięki czemu w większości przypadków jesteśmy w stanie zaproponować termin wizyty jeszcze na ten sam dzień.  

Nasi Specjaliści od lat pracują z osobami dotkniętymi wypaleniem zawodowym – pomogą i Tobie.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu 

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

lek. Danielska Marta

Joanna 2023-06-02

Oceniam na 5

lek. Buna Małgorzata

IB 2023-06-07

Oceniam na 5

lek. Jankowski Konrad

Ania 2023-06-05

Oceniam na 5