Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeNapady paniki

Napady paniki

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88

Napady paniki

Atak lęku stanowi bardzo przykre i trudne doświadczenie. Towarzyszą mu problemy z oddychaniem (hiperwentylacja), które mogą prowadzić nawet do utraty przytomności. Człowiek doświadczający napadu lękowego nie jest w stanie na niczym się skupić. Często nie wie, co się z nim dzieje i obawia się, że zaraz umrze.

Jeżeli doświadczasz podobnych objawów, to pamiętaj, że nie jesteś sam/a! To problem, który nie jest Twoją winą i którego doświadczają setki tysięcy osób na całym świecie. Na szczęście aktualnie stosowane metody leczenia ataków paniki dają świetne efekty.

Nasi Specjaliści – psychiatrzy oraz psychoterapeuci – są doświadczeni w prowadzeniu skutecznej terapii oraz leczenia farmakologicznego lęku napadowego. Podejdziemy do Twoich problemów holistycznie i pomożemy Ci znowu cieszyć się życiem. Zadzwoń do nas.

Atak paniki. Objawy

Do najczęściej wymienianych symptomów zalicza się przytłaczające uczucie niepokoju, często połączone z obawą o własne życie i zdrowie – od tego z reguły zaczyna się atak paniki. Objawy pojawiające się w następnej kolejności to ucisk w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem, które u niektórych prowadzą dodatkowo do przejściowych problemów z widzeniem (tzw. mroczków przed oczami) i zawrotów głowy. Dużo osób, u których powtarzają się napady lękowe, mówi również o doświadczaniu kołatania serca i poceniu się.

Ataki paniki. Przyczyny

Dla wielu Pacjentów pozostaje niejasne, co może powodować ataki paniki. Przyczyny są różne, począwszy od czynników genetycznych. Wówczas ataki paniki mają charakter nawracający.

Napady lękowe mogą mieć również przyczyny psychologiczne. Mogą wynikać z powtarzalnych błędów w myśleniu. Niektórzy mylnie zakładają, że nagła, drobna zmiana w funkcjonowaniu ich organizmu – np. przyśpieszone tętno – świadczy np. o zawale lub innym, zagrażającym życiu stanie. Zaczynają odczuwać lęk, który nasila się, co ostatecznie powoduje ataki paniki. Przyczyny tego stanu należy się doszukiwać w sposobie, w jaki interpretujemy sygnały z ciała.

Atak paniki. Jak pomóc sobie?

Jak pokonać ataki paniki?

Napady lękowe najlepiej jest stłumić w zarodku poprzez spokojne, powolne i głębokie oddychanie. Można także spróbować policzyć do dziesięciu, wypróbować prostych ćwiczeń fizycznych lub skorzystać z bezpłatnych materiałów relaksacyjnych dostępnych w Internecie – więcej napisaliśmy tutaj.

Atak paniki. Jak leczyć?

Zdarza się, że napad lękowy pojawia się tylko raz, wskutek silnie stresującego wydarzenia. Jeżeli jednak doświadczysz ataku lęku po raz drugi, warto, abyś zgłosił/a się do psychiatry. Lekarz oceni, czy najlepszym w Twoim przypadku rozwiązaniem będzie leczenie farmakologiczne, czy też regularne spotkania z terapeutą (psychoterapia). Więcej piszemy o tym poniżej.

Atak paniki. Jak pomóc drugiemu człowiekowi?

Być może zastanawiasz się, jak pokonać ataki paniki razem z drugą osobą, która doświadcza ich w Twojej obecności. Przede wszystkim zachęć ją do świadomego oddychania i oddychaj spokojnie wraz z nią. Zapewnij ją, że wszystko jest w porządku, i że będziesz jej towarzyszyć tak długo, jak to będzie potrzebne. Więcej informacji o wsparciu drugiej osoby, która ma napad lękowy, znajdziesz po kliknięciu tutaj.

Atak paniki. Jak leczyć? Pomóż drugiej osobie

Warto zachęcić bliską sobie osobę do wizyty u specjalisty – psychiatry lub psychoterapeuty – jeżeli wiesz, że doświadcza ona ataków paniki. Możesz pokazać jej ten artykuł, powiedzieć, że dostrzegasz jej cierpienie. Powiedz także o tym, że powtarzalne ataki lęku da się wyeliminować – aktualnie stosowane metody leczenia dają bardzo dobre efekty, przy czym najskuteczniejsze jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią.

Jeżeli bliska osoba o to poprosi, możesz także pomóc jej w umówieniu wizyty i towarzyszyć przy pierwszej wizycie u Specjalisty.

Jak leczyć ataki paniki?

Wiele osób, którym doskwierają napady lękowe, zastanawia się, jak leczyć ataki paniki i czy to w ogóle możliwe. Tak! Wystarczy zrobić pierwszy krok i zgłosić się do doświadczonego psychiatry, który wie, jak leczyć ataki paniki.

Zdajemy sobie sprawę, że atak lęku to każdorazowo ogromnie trudne i przytłaczające, a nierzadko także wstydliwe przeżycie. Przykładamy ogromną wagę do tego, aby Pacjenci na każdym etapie leczenia czuli się w naszych poradniach komfortowo. Podczas pierwszej wizyty lekarskiej Specjalista przeprowadza wywiad i stara się ustalić podłoże dolegliwości. W zależności od potrzeb Pacjenta zaleca leczenie bezpiecznymi lekami przeciwlękowymi (a w razie potrzeby także regulującymi nastrój) i/lub psychoterapię. Regularne spotkania z terapeutą pozwalają odkryć bardziej złożone przyczyny swoich objawów oraz nauczyć się sobie z nimi radzić.

Kompleksowa pomoc

Atak lęku to także problem, który dotyczy wielu Pacjentów zmagających się z całościowymi zaburzeniami lękowymi. Objawy zaburzeń nerwicowych to m.in. stałe uczucie niepokoju, zamartwianie się, a czasem niepokój o własne zdrowie, któremu może towarzyszyć atak paniki. Jak leczyć napady lęku w sytuacji, gdy są one objawem szerszego problemu?

W takim przypadku najważniejsza jest dokładna diagnoza u lekarza psychiatry i ustalenie, z jakim konkretnie zaburzeniem zmaga się Pacjent (może być to np. zespół lęku uogólnionego lub zaburzenia depresyjno-lękowe mieszane).

Nasi Specjaliści dobierają leczenie farmakologiczne odpowiednio do postawionego rozpoznania i indywidualnych potrzeb Pacjenta. W większości przypadków kierują także do doświadczonego psychoterapeuty z naszego Zespołu, z którym ściśle współpracują przez cały okres leczenia.

Czy ataki paniki da się wyleczyć?

Dla wielu osób napady lękowe są problemem nawracającym i znacząco obniżającym jakość życia. Nic dziwnego, że niektórzy Pacjenci zaczynają się zastanawiać, czy ataki paniki da się wyleczyć? Wyniki badań napełniają nadzieją – szacuje się, że od 80 do nawet 90% Pacjentów z napadami lęku, którzy stosują się do zaleceń, osiąga całkowitą remisję objawów.

Zgłoś się do nas. Wizytę możesz umówić przez naszą stronę (fioletowa wyszukiwarka na górze) lub telefonicznie.