lek. Karolina Szychta – Psychiatra Dziecięcy i Młodzieżowy
Lekarz specjalista w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży z ponad 10-letnią praktyką pracy z pacjentami. Specjalizację ukończyła w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracowała w poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz poradni psychosomatycznej w Warszawie, konsultowała pacjentów w oddziałach pediatrycznych warszawskich szpitali. Przez kilka lat pełniła funkcje Kierownika ogólnopolskiego Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży z zaburzeniami psychicznymi. Jako kierownik specjalizacji prowadzi szkolenie specjalizacyjne lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, przygotowując ich do egzaminu.
Pracuje w Klinice dla dzieci ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera i innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju, w której diagnozuje i leczy pacjentów. Uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych zapoznaje się z najnowszymi doniesieniami w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, stale aktualizując swoją wiedzę medyczną. Leczy zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i doświadczeniem zdobytym we współpracy z najwybitniejszymi specjalistami w kraju. Uzyskała wysoką ocenę z egzaminu specjalizacyjnego.
Podchodzi do swojej pracy z pasją, zaangażowaniem i indywidualnym podejściem do pacjenta. Analizuje problemy dziecka w sposób całościowy, uwzględniając zmiany jakie zachodzą w jego psychice na kolejnych etapach rozwoju oraz biorąc pod uwagę jego stan psychosomatyczny i kontekst sytuacyjny.
Potrafi nawiązać dobry kontakt z małym i dużym pacjentem, co często jest podstawą do postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia skutecznego leczenia. Zdarza się również wykluczać zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży i określać inną przyczynę nieprawidłowego funkcjonowania dziecka. Zwraca szczególną uwagę na zminimalizowanie ryzyka skutków ubocznych stosowanych leków, aby dziecko mogło w pełni prawidłowo funkcjonować.
Pracuje w oparciu o założenia terapii poznawczo-behawioralnej.
Diagnozuje i leczy:
- zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD),
- całościowe zaburzenia rozwoju (autyzm, zespół Aspergera),
- tiki, zespół Tourette’a,
- zaburzenia nastroju – zaburzenia depresyjne, epizody maniakalne, CHAD,
- zaburzenia emocjonalne, lękowe, nerwice,
- zaburzenia związane ze stresem i adaptacyjne pod postacią objawów somatycznych (bóle brzucha, głowy),
- zaburzenia czynnościowe, konwersyjne, dysocjacyjne,
- zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne,
- zaburzenia psychotyczne, schizofrenia,
- zaburzenia snu.
Posiada uprawnienia do:
- wypisywania recept,
- zwolnień lekarskich,
- zaświadczeń lekarskich.