Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogPrzywiązanie do telefonu komórkowego – jak to się dzieje?
komórka-PsychoMedic.pl

Przywiązanie do telefonu komórkowego – jak to się dzieje?

Najnowsze badania pokazują, że telefon jest nam tak bliski, jak w dzieciństwie nasza ulubiona przytulanka!

Kiedy nie odnajdujemy telefonu w zasięgu wzroku zaczynamy odczuwać niepokój, a w myślach staramy się odnaleźć moment, kiedy i gdzie go ostatnio widzieliśmy. Najczęściej trzymamy telefon w dłoni, kieszeni albo w torbie – tak, aby szybko móc go odnaleźć. Kiedy musimy wymienić telefon na nowy, jest nam przykro, ponieważ jesteśmy przywiązani do poprzedniego modelu. A kiedy bateria w komórce się wyczerpie – my czujemy się wyczerpani razem z nią. Najnowsze badania tłumaczą, dlaczego tak bardzo jesteśmy zżyci ze swoimi komórkami – zgodnie z założeniami teorii przywiązania, nasz telefon oferuje taką samą funkcję jak miś, z którym byliśmy zżyci w dzieciństwie!

Teoria przywiązania zakłada, że doświadczenia z wczesnego dzieciństwa, a zwłaszcza relacje z najbliższymi osobami (rodzicami lub innymi bliskimi opiekunami) leżą u podstaw relacji międzyludzkich tworzonych przez nas w dorosłym życiu. Co ważne, przywiązanie we wczesnym okresie życia może wytworzyć się do przedmiotów nieożywionych. Wspominany wcześniej miś, w teorii D.W.Winnicott`a będzie przez niego nazywany tzw. „obiektem przejściowym”. Miś, w przeciwieństwie do rodziców, jest zawsze. Gdy dziecko w danym momencie nie może być ze swoim opiekunem, nadal może być ze swoim misiem.

Wspomniane pluszaki mogą również służyć jako pomoc w przejściu pomiędzy okresem zależności i niezależności, gdy małe dzieci zaczynają rozwijać u siebie poczucie autonomii. Używamy ulubionych maskotek, aby stać się bardziej samodzielnymi i niezależnymi oraz do podniesienia poczucia własnej wartości.

Telefon komórkowy ma potencjał, aby stać się tzw. obiektem przejściowym, a niedawno przeprowadzone statystyki informują, że liczba abonentów telefonii komórkowej przekracza całkowitą populację planety. Badania wykazują, iż osoba dorosła w ciągu doby korzysta z telefonu ok 3,3 godzin dziennie; natomiast u młodzieży jest to już ok 5,2 godziny na dzień.

Ludzie lubią mieć swoje komórki jak najbliżej siebie – badania węgierskie z 2013r.  wykazały, że 79% użytkowników czuje się niepewnie będąc w sytuacji separacji od swojego telefonu.

Jako obiekty przejściowe („dorosłe misie”) – telefony, mają swoje zalety. Największym ich plusem jest możliwość stałego kontaktu z osobami bliskimi. Nie musimy rozmawiać z najbliższymi – wystarczy, że oglądamy wspólne zdjęcia, czytamy wiadomości, przeglądamy nowe posty na portalach społecznościowych, dzięki czemu czujemy, że jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Mamy również możliwość powrotu do niezapomnianych chwil z przeszłości. Telefon z Internetem daje też wiele innych możliwości – można grać w interaktywne gry wideo z przyjaciółmi i rodziną, udostępniać różne aplikacje, linki, wydarzenia.

Celem badań Konok było określenie, w jakim stopniu telefony komórkowe mogą nam służyć jako figury przywiązania. W tym celu jej zespół użył do badań kwestionariusza określającego styl przywiązania. – styl lękowy („uważam, że ludzi nigdy nie ma kiedy ich potrzebuję”) i styl unikający („czuję się niekomfortowo, kiedy zbliżam się do ludzi”).

Przywiązanie do telefonu zostało zmierzone na Mobilnej Skali Przywiązania (MAS), przykładowe stwierdzenia: „jeśli zostawiłem telefon w domu byłbym skłonny się po niego wrócić”, „denerwuje się, kiedy nie mogę korzystać z telefonu”. Uczestnicy zostali również poproszeni o określenie częstotliwości używania telefonu oraz korzystania z aplikacji, gier, korzystania z Internetu i wysyłania wiadomości w ciągu doby.

Grupa badawcza składała się ze 142 Węgrów w wieku od 18 do 25 lat . Okazało się, że najczęstszą odpowiedzią u młodych ludzi na skali pięciostopniowej była czwórka, co wskazuje na silne pragnienie, aby być blisko swojego telefonu, i na strach, gdy nie ma go w pobliżu.

Głównym celem badania było sprawdzenie, czy osoby bardzo „zżyte” ze swoimi telefonami różnią się stylem przywiązania od dorosłych osób, które nie odczuwają tak częstej konieczności używania komórki. Pozycje MAS zostały podzielone na dwie podskale:

1 – potrzeba kontaktu,

2 – potrzeba bliskości.

Osoby z lękowym przywiązaniem szczególnie podkreślały, iż potrzebują być blisko swoich telefonów. Wyniki drugiej podskali w obu grupach były podobne.

Osoby o przywiązaniu lękowym będą miały większą potrzebę kontaktu, co oznacza, że bliskość telefonu, daje im również poczucie więzi z innymi ludźmi poprzez portale społecznościowe, SMSy, rozmowy itp. Niestety takie zachowanie zamiast pozytywów może w rzeczywistości pogarszać sytuację.

Wniosek? Przez całe życie potrzebujemy być blisko swojego pluszowego misia oczywiście z biegiem czasu zamieniamy pluszaka na inne przedmioty. Dla osób z lękowym stylem przywiązania, miś jest ostoją, która daje poczucie komfortu i jest łącznikiem ze światem zewnętrznym. Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać cały dzień bez konieczności trzymania telefonu w pobliżu i częstego sprawdzania portali społecznych, być może nadszedł czas na pytanie, czy potrafisz budować prawdziwe więzi międzyludzkie w prawdziwym życiu czy tylko w przestrzeni wirtualnej?

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88