7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeTężyczka – leczenie tężyczki, tężyczka jawna, tężyczka utajona

Tężyczka – leczenie tężyczki, tężyczka jawna, tężyczka utajona

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

To zaburzenie o charakterze nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej, cechujące się zróżnicowanym obrazem klinicznym i wieloma niespecyficznymi objawami, występujące często u młodych, aktywnych osób, zazwyczaj w stanach nadmiernego stresu oraz niewyrównania emocjonalnego, a także u sportowców, co może mieć związek z zaburzeniem gospodarki jonowej organizmu.

Tężyczka jawna

Wyróżniamy tężyczkę jawną,  u której podłoża leżą zaburzenia endokrynologiczne, m.in. związane z chorobami przytarczyc oraz tężyczkę utajoną, nie będącą wynikiem poważnych zaburzeń metabolicznych, chociaż często związaną z deficytem poziomu wapnia, cechującą się wieloma niespecyficznymi objawami, dlatego trudniejszą do rozpoznania. W tężyczce jawnej występują bardzo charakterystyczne napady, rozpoczynające się od mrowienia palców, następnie uogólnienia mrowienia na całe ciało, wystąpienia wzmożonego napięcia w mięśniach twarzy i kończyn , a następnie ich skurczu (występuje skurcz rąk w kształcie typowej „ręki położnika”), często wraz z mięśniami krtani.

Tężyczka utajona

W tężyczce utajonej najbardziej typowe objawy to wędrujące mrowienia lub drętwienia twarzy i kończyn, a także drżenia i skurcze mięśni różnych części ciała. Zazwyczaj występuje tutaj szereg objawów towarzyszących, jak: bóle i zawroty głowy, drażliwość, niepokój, uczucie osłabienia, zaburzenia koncentracji i pamięci, stany lękowe, dolegliwości ze strony klatki piersiowej (ból, ucisk), co znacznie utrudnia postawienie właściwego rozpoznania. U podstaw tężyczki leżą zaburzenia gospodarki wapniowo-magnezowo-fosforanowej, w której uczestniczy także witamina D3. Doprowadzają one do opisywanych stanów nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej, a możemy je potwierdzić wykonując badanie elektromiograficzne (EMG), nazywane próbą tężyczkową (lub  ischemiczną).

Leczymy i diagnozujemy tężyczkę. W naszej klinice lekarz neurolog kompleksowo zdiagnozuje Twój problem.

  • Pierwsza wizyta: wywiad diagnostyczny,
  • Druga wizyta: badanie elektromiograficzne (EMG) wykonywane przez naszego lekarza neurologa w placówce diagnostycznej poza kliniką PsychoMedic.pl,
  • Trzecia wizyta: ustalenie planu leczenia.

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

8 6819
lek. Grigo-Skrzypek Anna

Kryska 2025-01-16

Świetna psychiatra. Doświadczona, słucha, jest ostrożna w komunikacji przez co człowiek się nie boi że powie coś nie tak i dostanie jakąś łatkę... Słucha. Przede wszystkim słucha. Bardzo ciepła i empatyczna. Polecam.

3 6988
lek. Fornal Sławomir

Anna 2025-01-20

Leczyłam u pana doktora stany depresyjne i lękowe i skutecznie mi pomógł. Teraz, po kilku latach, z innym już problemem, wróciłam znów do niego, bo szczerze wierzę, że tym razem również mi pomoże. Jest bardzo empatyczny i wyraźnie zaangażowany. Ogromnie polecam wszystkim szukającym pomocy psychiatry.

39 5227
lek. Górski Patryk

Paweł 2025-01-08

Chciałbym serdecznie podziękować Panu Doktorowi za opiekę i profesjonalizm. Od trzech miesięcy jestem pod Jego opieką i jestem pod ogromnym wrażeniem szczegółowości diagnozy oraz trafnie dobranego leczenia, na które doskonale reaguję. Pan Doktor wykazuje się nie tylko ogromną wiedzą i...