7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaburzenia adaptacyjne

Zaburzenia adaptacyjne

Zaburzenia adaptacyjne — pomoc najlepszych Specjalistów.
Umów wizytę:

Każdy człowiek doświadcza różnego rodzaju sytuacji stresujących (w psychologii tzw. stresorów). Niektóre z nich są jednorazowe (np. przeprowadzka czy wypadek samochodowy), a inne powtarzają się lub mają charakter „przewlekły” (np. narodziny dziecka i wiążąca się z tym konieczność wejścia w rolę rodzica).

Zmierzenie się z silnym stresem (nawet, jeżeli jest on związany z wydarzeniami wpisanymi w życie większości z nas) bywa bardzo trudne i czasami przekracza nasze siły oraz możliwości. W takim przypadku może dojść do pojawienia się dokuczliwych objawów przypominających stany depresyjne lub lękowe – jednak za zmianami w funkcjonowaniu po przeżyciu sytuacji stresujących często stoją zaburzenia adaptacyjne (F43.2 – kod w ICD-10).

Jeśli przeżyłeś/aś stresującą sytuację i zmagasz się z jej konsekwencjami, zapraszamy do kliniki PsychoMedic. Zapewniamy profesjonalne wsparcie osobom doświadczającym problemów adaptacyjnych — bez względu na rodzaj stresora i wiek Pacjenta. Nasi doświadczeni Specjaliści konsultują stacjonarnie w naszych placówkach w całej Polsce oraz w dogodnej formie online.

Zaburzenie adaptacyjne: objawy

Klasyfikacja zaburzeń DSM-V definiuje zaburzenia adaptacyjne jako emocjonalne i behawioralne objawy, które wystąpiły jako reakcja na stresujący bodziec w ciągu 3 miesięcy od jego działania. Do tych symptomów należą: cierpienie psychiczne i znaczące trudności w funkcjonowaniu w sferze społecznej, zawodowej lub innej.

Pacjent cierpiący na to zaburzenie doświadcza lęku, stanów spadku lub wahania nastroju, a niekiedy również drażliwości i wybuchów gniewu. Niektóre osoby, u których przeważają problemy behawioralne, mogą zachowywać się nierozsądnie oraz naruszać normy społeczne — wdają się w bójki czy nie wywiązują ze swoich zobowiązań.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że zaburzenie adaptacyjne może się rozwinąć pod wpływem wydarzeń, które określilibyśmy jako traumatyczne (np. akt przemocy, wypadek), ale także pod wpływem wydarzeń, które nie przekraczają normalnego, typowego dla danej kultury doświadczenia. W przypadku osób dorosłych będą to np.: ślub, rozwód, wspomniane wcześniej narodziny dziecka czy przeprowadzka, problemy finansowe albo bezrobocie. To, czy ktoś będzie cierpiał na zaburzenie adaptacyjne, zależy od wielu czynników, m.in. od indywidualnego poziomu rezyliencji (odporności psychicznej) oraz dostępnych zasobów (np. wsparcia społecznego).

Zaburzenia adaptacyjne u dzieci

Zaburzenia adaptacyjne (F43) mogą występować również u dzieci oraz młodzieży. W przypadku młodszych Pacjentów trzeba być szczególnie czujnym, ponieważ trudności po przeżyciu stresującej sytuacji mogą przejawiać się u nich przede wszystkim agresją, napadami gniewu i antyspołecznymi zachowaniami. Problemy z przystosowaniem się do nowej sytuacji powodują, że dzieci nie radzą sobie z emocjami i szukają ich ujścia, np. poprzez buntowanie się, kradzieże, wagary, kłótnie z rówieśnikami. U młodszych dzieci czasami występuje nocne moczenie albo napady płaczu.

Zaburzenia adaptacyjne: jak sobie radzić?

Podstawową metodą leczenia zaburzeń adaptacyjnych jest psychoterapia bądź wsparcie psychologa. Trudności z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości po stresującej sytuacji mogą minąć same, jednak doświadczane objawy zyskują charakter przewlekły. Wówczas warto skonsultować się ze Specjalistą zdrowia psychicznego. Czasami wystarczy kilka spotkań, by odzyskać życiową równowagę i wrócić do pełnego, satysfakcjonującego funkcjonowania w swojej codzienności. Jeśli objawy zaburzenia adaptacyjnego będą bardzo dokuczliwe, pomocna będzie wizyta u lekarza psychiatry, który dobierze łagodne środki przeciwdepresyjne.

Umów się na wizytę online lub zadzwoń: 799-399-499

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

8 1604234b-b066-56bf-fabe-952e8498dccd
lek. Józefowicz Olga

Rafał Ś. 2023-05-31

Oceniam na 5

15 2de9b14e-14c7-f726-50ea-3a15e66a98ea
mgr Tomczyk Jowita

Martyna mama Antka 2023-06-02

Oceniam na 5

9 17435a2d-a6af-c4f5-06f1-545ecc511843