Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog10 szybkich sposobów na poprawę nastroju, kiedy czujesz się przytłoczony
10 szybkich sposobów na poprawę nastroju, kiedy czujesz się przytłoczony

10 szybkich sposobów na poprawę nastroju, kiedy czujesz się przytłoczony

Wielu z nas wie, co robić w perspektywie długoterminowej, by zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne, oraz być bardziej odpornym na stres i przeciwności losu. Zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu, kontrolowanie spożycia alkoholu i kofeiny, regularne ćwiczenia fizyczne, spotkania towarzyskie i spędzanie czasu na świeżym powietrzu to zdrowe nawyki, które mogą znacznie poprawić nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Kiedy jednak czujemy się źle z powodu następującej po sobie serii stresujących wydarzeń, te nawyki same w sobie mogą być dla nas przytłaczające. Kiedy czujesz się przytłoczony w danym momencie, taki plan długoterminowy nie zawsze działa. Chociaż zawsze powinniśmy dążyć do tego, by dbać o siebie długofalowo, czasami potrzebujemy sposobów, które mogą nam pomóc od razu w momencie, gdy ich potrzebujemy. Oto niektóre z nich:

Uspokój oddech

Jednym z typowych pierwszych objawów stresu jest przyspieszone płytkie oddychanie. Często nie zauważamy nawet, że to robimy, ale uspokojenie się jest szczególnie trudne, kiedy mamy za mało tlenu. Weź powoli głęboki wdech nosem i zrób jeszcze wolniejszy wydech ustami. Spróbuj zwiększyć ilość czasu poświęcanego na każdy oddech i obserwuj, jak twój brzuch się rozszerza w miarę napełniania go powietrzem.

Poszukaj czegoś lub kogoś, kto cię rozśmieszy

Śmiech jest dobrym sposobem na uwolnienie się od stresu. Jest nawet wykorzystywany na spotkaniach grup wsparcia chorych na raka. Fizyczny proces śmiechu może zmniejszyć ciśnienie krwi, a także daje ci mentalną przerwę, która może być ostatnią deską ratunku w stresujących sytuacjach. Od dawna się nie śmiałeś? Spróbuj. Możesz być zaskoczony efektem, nawet jeśli na początku będzie się to wydawało trochę wymuszone.

Rozpieść swoje zmysły

Aromaterapia jest pomocna nie tylko ze względu na sposób działania przypisywany konkretnym zapachom, ale także ze względu na to, że nowe zapachy stymulują różne obszary mózgu. Zapachy są także ściśle powiązane ze wspomnieniami np. zapach cynamonu może kojarzyć ci się z kuchnią ukochanej babci. Pomóc może także owinięcie się w miękki, ciepły koc lub wzięcie gorącej kąpieli.

Przytul kogoś, kogo kochasz

Nie bez powodu przytulenie jest powszechnym sposobem wyrażania uczuć w różnych kulturach. Działa uspokajająco. Istnieją dowody na to, że jeśli twój nastrój uległ pogorszeniu z powodu relacji międzyludzkich, przytulenie jeszcze bardziej pomoże ci go poprawić, niż poprawiłoby go w innych przypadkach.

Wykonaj jedną drobną rzecz

Czasami jednym z powodów uczucia przytłoczenia jest długa lista rzeczy do zrobienia, która wydaje się niemożliwa do wykonania i zrobienia jakiegokolwiek postępu w ukończeniu zapisanych zadań. Jeżeli zadania cię przytłaczają, wybierz jedną drobną rzecz, którą możesz zrobić od początku do końca.

Pomóż komuś innemu

Udowodniono, że pomaganie innym ludziom poprawia nastrój. Chociaż zrobienie czegoś dla kogoś innego, gdy czujesz, że sam potrzebujesz pomocy, może być ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę, spełnienie prostego, dobrego uczynku może pomóc ustawić rzeczy w odpowiedniej perspektywie i poczuć większą więź z innymi.

Zapisz swoje uczucia

Nazwanie swoich uczuć ułatwia radzenie sobie z nimi. Może być to jednym z powodów, dla których zwierzenie się komuś innemu daje ulgę. Jednakże, nawet jeśli nie wiąże się to z kimś innym, samo „mówienie” o uczuciach w postaci zapisania ich, pozwala zobaczyć sprawy w jaśniejszym świetle i poczuć, że dużo łatwiej sobie z nimi poradzić.

Wyraź wdzięczność

Przyjęcie postawy wdzięczności, nawet jeśli czujesz, że świat sprzysiągł się przeciwko tobie, może poprawić twoje samopoczucie psychiczne. Wzbudzanie w sobie wdzięczności, gdy w twoim życiu dzieją się złe rzeczy, może wydawać się sztuczne. Nie chodzi tu jednak o bycie zadowolonym z tych wszystkich złych rzeczy. Chodzi o to, by spojrzeć na swoje życie jak na całość i zobaczyć, że można znaleźć piękno i siłę nawet w niedoskonałościach.

Wyobraź sobie swoje bezpieczne miejsce

Jeżeli twój centralny układ nerwowy czuje się zagrożony, może być trudno przekonać swoje ciało, że powinno się zrelaksować. Jednym ze sposobów jest stworzenie wizualizacji miejsca, w którym czujesz się bezpiecznie i spokojnie, nawet jeśli jest to zmyślone miejsce, w którym nigdy nie byłeś. Łagodne fale, błękitne niebo – wszystko zależy od ciebie. Zamknij oczy i przenieś się tam w swojej wyobraźni, uspokajając swój umysł. Twoje ciało może podążyć za umysłem.

Zapewnij sobie trochę świeżego powietrza, natury i światła słonecznego

Wyjście na zewnątrz, nawet na pięciominutowy spacer, może podziałać jak mentalny reset. Odpowiednia ilość światła słonecznego jest szczególnie ważna dla osób cierpiących na sezonowe zaburzenia nastroju, ale światło słoneczne może poprawić nastrój każdemu. Pozytywny efekt na emocje ma także zieleń, choćby w formie domowej roślinki.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz