7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog4 zasady, jak zatroszczyć się o siebie
4 zasady, jak zatroszczyć się o siebie

4 zasady, jak zatroszczyć się o siebie

Idea zatroszczenia się o siebie (self-care) zyskuje ostatnio dużą popularność. Niestety, wielu ludzi nadal nie wie, jak ją rozumieć i wcielić w życie. W tym artykule przyjrzymy się czterem zasadom, które pozwolą ci lepiej zatroszczyć się o siebie.

1. Troska o siebie zawiera sposób, w jaki do siebie mówisz

Wielu ludzi słysząc o zatroszczeniu się o siebie, protestuje, ponieważ uważają, że nie mają czasu na zajęcia jogi, pieniędzy na masaż lub energii do ćwiczeń.  Troska o siebie nie dotyczy jednak wyłącznie tego, co możesz zrobić dla siebie przez godzinę lub dwie w tygodniu. Troska o siebie to sposób, w jaki żyjesz i odnosisz się do siebie w każdym momencie życia. To, w jaki sposób do siebie mówisz w dużej mierze kształtuje twój nastrój, poziom stresu i to, czy czujesz się przytłoczony, czy mający wpływ. Dzień pełen zajęć może powodować niepokój i poczucie wypalenia, ale może także być widziany jako wyzwanie, by wzrastać i wykorzystać swoje mocne strony. Wybór należy do ciebie. Ignorowanie tego aspektu troski o siebie jest poważnym błędem. Żadne zachowania służące zadbaniu o siebie nie pomogą, jeśli masz nawyk ciągłego stresowania się z powodu swoich myśli. Możesz iść na masaż, a mimo to ciągle myśleć o pracy. Możesz iść na jogę, ale skupiać się na porównywaniu z innymi w sali. Spróbuj zwalczyć u siebie nawyk szkodliwego myślenia. To najlepszy i najważniejszy sposób, by zatroszczyć się o siebie.

2. Rozpraszacze mogą być dobre, ale tylko na chwilę

Jeśli zapytamy ludzi, co robią, by zatroszczyć się o siebie, często mówią o rzeczach, które pozwalają im oderwać się od stresorów np. oglądaniu telewizji, czytaniu książki lub pójściu do kina. W tych aktywnościach od czasu do czasu nie ma nic złego. Kiedy emocje są bardzo silne lub czujesz się wyczerpany, możesz nie mieć siły na bardziej aktywne zajęcia lub przetworzenie swoich emocji. W takiej sytuacji tego typu rozpraszacze mogą być pomocne. Problemy pojawiają się, gdy są to jedyne sposoby na zatroszczenie się o siebie i służą one uniknięciu i zagłuszeniu swoich stresorów. Jeśli trwa to zbyt długo, może nawarstwić się w tobie wiele nieprzetworzonych myśli i emocji, które jeszcze bardziej pogorszą objawy stresu i wypalenia.

3. Znajdź sposób, by przetworzyć emocjonalnie swoje doświadczenia

Aby zrównoważyć swoje ulubione rozpraszacze, poszukaj zajęć, które pomogą ci przetworzyć wydarzenia swojego życia. Troska o siebie potrzebuje czasu, by przemyśleć swoje stresory i poczuć emocje, które z nimi przyszły. Jeśli jesteś zestresowany wieloma pilnymi terminami „na wczoraj”, żadna ilość rozpraszaczy nie pomoże. Dużo lepiej zaangażować się w coś, co będzie bezpośrednio ukierunkowane na twój stres jak sesja relaksacyjna lub rozmowa z kolegą z pracy. Troska o siebie oznacza zwrócenie uwagi na swoje emocje i zadbanie o nie. Konkretne zajęcia, które pomagają w przetworzeniu emocji, różnią się w zależności od osoby. Mogą to być: prowadzenie dziennika, malowanie, rozmowa o stresującej sytuacji z przyjacielem lub terapeutą, modlitwa, taniec, ćwiczenia, słuchanie muzyki lub wypłakanie się. Możesz poczytać lub pooglądać telewizję, ale wybierz coś o tematyce, która będzie zajmowała się wyzwaniami, przed którymi teraz stoisz. Kiedy wybierzesz zajęcia, które pasują do tej kategorii, zadaj sobie pytanie: „Czy dzięki nim zyskałem dostęp do swoich myśli i emocji i czy mam dzięki temu lepszą perspektywę lub poczucie ulgi?”. Jeśli tak, znalazłeś coś dla siebie.

4. Zatroszcz się o swoje zdrowie fizyczne

W pogoni za troską o siebie ludzie często myślą, że muszą dodać coś nowego i wielkiego do swojego życia. To może być łatwe, by tracić czas i pieniądze na masaże, lekcje medytacji i próbowanie ciągle nowych hobby. Choć wszystkie te rzeczy mogą być częścią troski o siebie, nie należy pomijać prostych, codziennych nawyków, które pomagają utrzymać zdrowie fizyczne. Podczas gdy, tak czy inaczej, musisz jeść, spać, kąpać się i ubierać, możesz wykorzystać te obszary, by bardziej o siebie zadbać. Być może warto zacząć jeść rzeczy o lepszej wartości odżywczej. Może powinieneś zmienić godzinę pójścia spać lub kupić nową poduszkę, która pomoże ci spać lepiej. Wszystkie te drobiazgi mogą zmienić twoje codzienne czynności w okazje do zatroszczenia się o siebie.

Dbanie o siebie pokazuje, że my sami jesteśmy ważni w naszym życiu. Nie potrzebujesz dużo czasu, pieniędzy ani nowych egzotycznych zajęć, by lepiej o siebie zadbać. Zacznij od tego, jak do siebie mówisz, zatroszcz się o swoje zdrowie i spróbuj zrównoważyć rozpraszacze i sposoby na przetworzenie swoich emocji, a osiągniesz całkiem dobry poziom troski o siebie.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88