5 sposobów walki z niskim poczuciem własnej wartości - PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

5 sposobów walki z niskim poczuciem własnej wartości

5 sposobów walki z niskim poczuciem własnej wartości

5 sposobów walki z niskim poczuciem własnej wartości

W życiu zdarzają się dni, kiedy czujemy, że wszystko idzie nie tak. W takich chwilach często nasza wiara w siebie spada i zaczynamy podważać nasze życiowe decyzje. W tym artykule proponujemy kilka sposobów na to, jak zadbać o to, by utrzymać pewność siebie na dobrym poziomie.

1. Zapytaj siebie: „Co kiedyś mnie przerażało, a teraz nie stanowi żadnego problemu?”

Wahania w poziomie pewności siebie często pojawiają się, kiedy musimy stawić czoła nowym i/lub trudnym wyzwaniom. Aby obniżyć swój niepokój, przygotuj (w myślach lub na papierze) listę rzeczy i czynności, których bałeś się na początku, a kiedy się ich nauczyłeś przestały stanowić jakikolwiek problem. Lista może zawierać zarówno drobne sprawy związane z życiem codziennym, jak i te bardziej skomplikowane. Przypomnienie ich sobie, kiedy masz podły nastrój może być bardzo trudne, dlatego lepiej sporządzić taką listę, kiedy czujesz się lepiej, by móc wrócić do niej w chwilach zwątpienia.

2. Spróbuj spojrzeć z dystansu, by zobaczyć nową perspektywę

Kiedy twoja pewność siebie spada, łatwo wpaść w spiralę negatywnych myśli i zastanawianie się, czy nie przegrałeś swojego życia. Spróbuj spojrzeć na swoje życie z dystansu. Czy jesteś przyzwoitym rodzicem? Jakie są twoje umiejętności i osiągnięcia? Nie pozwól, by jakiś głupi błąd sprawił, że przestaniesz w siebie wierzyć. Nie jesteś idealny, ale nie jesteś też beznadziejny.

3. Zapytaj siebie: „Z kim się porównuję?”

Kiedy mamy wątpliwości dotyczące naszych decyzji, często zaczynamy porównywać się z innymi. Za obiekt porównania służą zwykle osoby, które dokonały w życiu jakiegoś wielkiego osiągnięcia. Łatwo zapominamy jednak, że takie osiągnięcia nie zdarzają się codziennie i nawet ludzie, którzy mają je na swoim koncie, doświadczyli w życiu różnych trudności i popełnili wiele błędów. Znane osoby często wspominają o momentach kryzysu własnej wartości. Życie jest trudne dla każdego.

4. Pamiętaj, że zwątpienie w siebie nie musi oznaczać, że jesteś na niewłaściwej ścieżce

Uczucie zwątpienia w siebie jest pewnym sygnałem naszego organizmu, by przyjrzeć się temu, co się dzieje. Jednakże wiele takich sygnałów to fałszywe alarmy, zwłaszcza dla ludzi podatnych na zaburzenia lękowe. Nie musi ono oznaczać, że robisz coś źle. Być może po prostu doświadczasz jakiejś nowej, trudnej sytuacji, z którą musisz się zmierzyć. Jeśli po przyjrzeniu się swojemu życiu zauważysz, że te wątpliwości są uzasadnione, popracuj nad sobą w dziedzinie, z którą nie do końca sobie radzisz. Twoim celem jednak powinna być zawsze poprawa, nie osiągnięcie perfekcji.

5. Skup się na tym, czego potrzebujesz, by przetrwać burzę i poprawić swój nastrój

Warto dowiedzieć się, co pomaga ci w chwilach zwątpienia i wykorzystać te strategie w gorszych chwilach. Pomocne mogą okazać się strategie społeczne (takie jak rozmowa o stresującej sytuacji z przyjacielem lub partnerem), strategie fizyczne (takie jak położenie się wcześniej spać, ćwiczenia, joga i medytacja) lub strategie behawioralne (takie jak zjedzenie ulubionego przysmaku lub pójście do kina). Staraj się unikać „strategii” (takich jak położenie się późno spać), które w trudnych chwilach wydają się kuszące, ale wiesz, że nie działają na ciebie najlepiej i powodują raczej pogorszenie nastroju, zamiast jego poprawy.

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz