Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog7 znaków ostrzegawczych potencjalnie toksycznych relacji
7 znaków ostrzegawczych potencjalnie toksycznych relacji

7 znaków ostrzegawczych potencjalnie toksycznych relacji

7 znaków ostrzegawczych potencjalnie toksycznych relacji

We wczesnym stadium relacji robimy co w naszej mocy, by wywrzeć dobre wrażenie na potencjalnym przyjacielu lub partnerze. Niestety, toksyczni ludzie również robią wszystko by nas omamić. Możesz nie zauważyć, że tkwisz w toksycznej relacji dopóki nie poczujesz jak pewne niezdrowe symptomy utrudniają ci normalne zachowania i uczucia. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, możesz dostrzec u siebie takie reakcje jak uczucie duszności, dreszcze, bezsilność lub nawet szok.

Jak można wpaść w pułapkę? Jednym z przykładów jest sytuacja, gdy osoba toksyczna udaje „potrzebującą”, a po otrzymaniu pomocy od ciebie staje się „wdzięczna aż do przesady”, a jej wdzięczność staje się przytłaczająca i niekomfortowa. Innym przykładem jest sytuacja, gdy toksyczna osoba używa pochlebstw, by wymusić na tobie zgodę na wyświadczenie przysługi, na którą w innym wypadku nigdy byś się nie zgodził.

Rozpoznaj 7 znaków ostrzegawczych zanim zabrniesz za daleko

Większość osób, które „leczą się” z toksycznej relacji prawdopodobnie zgodziłaby się, że najlepszym sposobem na wyjście z takiego związku jest uniknięcie jego rozpoczęcia. Zwykle kluczem do unikania toksycznych osób jest zaufanie swoim przeczuciom i intuicji.

Spora liczba uczestników naszego badania przyznała, że zlekceważyła znaki ostrzegawcze pojawiające się na początku relacji, bo nie zaufała swojej intuicji lub nie zwracała na nie wystarczającej uwagi. Jedna z uczestniczek badania stwierdziła, iż należy bardzo dokładnie przyjrzeć się nowej przyjaźni od razu, gdy zaczną pojawiać się niepokojące zachowania.

Wczesne sygnały ostrzegawcze potencjalnie toksycznej przyjaźni:

  1. Nowi znajomi lub potencjalni partnerzy roszczą sobie zbyt dużo praw do twojego czasu i zbyt szybko dzielą się zbyt dużą ilością bardzo osobistych informacji.
  2. Dzwonią do ciebie tylko wtedy, gdy mają jakiś problem lub potrzebują pomocy.
  3. Podczas rozmowy opowiadają tylko o sobie i nie dają ci możliwości opowiedzenia o własnych uczuciach i poglądach.
  4. Skarżą się, że nie jesteś wystarczająco: dostępny, aktywny, rozumiejący itd. Kiedy przyjaciel wciąż wypomina ci jakieś wady, zakończ tę znajomość.
  5. Wszystkie wspólne wyjścia planują sami i nie biorą pod uwagę twoich potrzeb.
  6. Widzą ciebie jako konkurencję w danej aktywności w stopniu tak wielkim, ze staje się to niezdrowe.
  7. Nie mają oporów, by pożyczać od ciebie pieniądze, ale nie spieszą się z ich oddawaniem. Takim ludziom należy jak najszybciej przypomnieć, że przyjaźń (ani miłość) nie ma nic wspólnego z pełnieniem funkcji banku.

Jeśli twój nowy znajomy sprawia, że nie czujesz się komfortowo, warto się temu przyjrzeć. Porozmawiaj z nim o tym, zanim jego nieodpowiednie zachowanie stanie się normą. Jeśli nie jesteś w stanie rozpocząć tej rozmowy, potraktuj to jako kolejny znak ostrzegawczy.

Jeśli w związku lub przyjaźni zauważysz, że próbujesz przekonać samego siebie (lub innych) jak wspaniały jest twój partner lub przyjaciel, potraktuj to jako znak że ta relacja może nie wyglądać tak jak naprawdę chcesz. Porozmawiaj z partnerem/przyjacielem o twoich obawach, a jeżeli nic się nie zmieni, wybierz to co najlepsze dla ciebie i zakończ relację.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz