Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Warszawa 22 253 88 88

Łódź 42 644 44 44

HomeBlog8 częstych powodów zdrad
8 częstych powodów zdrad

8 częstych powodów zdrad

Badacze od dawna próbują odkryć, dlaczego ludzie zdradzają. Jedno z badań na ten temat zostało przeprowadzone przez psycholog Julię Omarzu z Loras College. Wzięło w nim udział 77 osób (22 mężczyzn i 55 kobiet w wieku 23-63 lat), z których 73% pozostawało w związku małżeńskim. Liczba romansów, które mieli, wynosiła od 1 do 22, z przeciętnym wynikiem 4 i większość z nich przyjmowała formę dłuższych związków, trwających 1-5 lat, zamiast jednorazowych przygód. Uczestnicy badania byli użytkownikami strony internetowej służącej do szukania kochanków. Wyników badań nie możemy traktować zatem, jako czegoś, co opisuje wszystkie zdradzające osoby. Mimo to możemy wyciągnąć z nich pewne wnioski. Jakie powody romansu podawali badani?

Brak satysfakcji seksualnej w związku

Był to najczęstszy powód pojawiający się w badaniu Omarzu. Warto zwrócić uwagę na to, że większość badanych stanowiły kobiety. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, wchodząc w związki pozamałżeńskie, mieli nadzieję na poprawę swojego życia seksualnego. Mogą oni czerpać radość z wielu wspólnych aktywności, ale z jakiegoś powodu seks u nich nie działa.

Chęć znalezienia większej liczby partnerów seksualnych

Był to powód raczej niezbyt często zgłaszany w badaniu. Możliwe, że więcej osób kierowało się taką motywacją, ale nie przyznali się do tego, bo takie podejście nie jest do końca akceptowane społecznie np. jeden mężczyzna w badaniu stwierdził, że miał poczucie, iż potrzebuje więcej seksu w życiu, jako nagrodę za dobre wyniki w pracy.

Brak satysfakcji emocjonalnej w związku

Szukanie emocjonalnej bliskości może być równie istotnym powodem romansu, jak szukanie bliskości fizycznej. Uczestnicy, którzy podali ten powód, czuli, że brakuje im więzi z partnerem.

Chęć uzyskania emocjonalnej walidacji w związku

Bycie docenianym jest kluczowym czynnikiem w bliskości emocjonalnej, którą partnerzy czują wobec siebie. Partnerzy mogą oddalić się od siebie, a skutkiem jest brak uznania potrzeb, które oboje mają w związku.

Odkochanie się

Był to relatywnie rzadko pojawiający się powód w badaniu Omarzu, być może dlatego, że miłość jest czymś trudnym do zdefiniowania. Ostatecznie bliskość seksualna i emocjonalna prześcignęły miłość.

Zakochanie się w kimś nowym

Bardzo niewielu ludzi przyznało, że zadurzyło się w osobie, z którą miało romans. Tutaj również widzimy, że emocjonalna i seksualna bliskość wydają się ważniejszym powodem do skoku w bok.

Poszukiwanie zemsty

W związku, w którym już występują trudności, chęć, by zranić partnera, który zdradził (lub jest podejrzewany o zdradę) wydaje się czymś więcej niż jedynie brakiem bliskości. Hollywood chętnie wykorzystuje tę kategorię (patrz: American Beauty), ale w rzeczywistości bardzo niewielu uczestników podało zemstę, jako główny powód romansu.

Ciekawość i chęć zdobycia nowych doświadczeń

Ludzie, którzy podali ten powód, czuli, że chcą czegoś nowego i ta motywacja poszła nieco dalej niż sama ciekawość. Zamieniła się w rodzaj konkurencji, by zmierzyć swoją sprawność seksualną. Konkurencja na polu golfowym lub tenisowym mogła nie stanowić dla nich większego problemu, ale pokusa kogoś i czegoś nowego doprowadziła ich do wyboru takiego typu wyzwania.

Romanse pokazują kompletny miks pożądania, cierpienia i potrzeby bliskości. Rzadko jednak wchodzi się w nie całkowicie bez konfliktu lub nawet cierpienia.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz