Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogAsertywność
asertywność-PsychoMedic.pl

Asertywność

Asertywność to nic innego jak umiejętność wyrażania własnego zdania i emocji przy jednoczesnym respektowaniu poglądów i praw innych osób. Cecha ta w dzisiejszych czasach jest niezbędna, jeśli nie chcemy, by inni nami manipulowali lub gdy chcemy umieć powiedzieć „nie’’ w sytuacjach tego wymagających. Asertywność pomaga nam być sobą, osiągnąć zamierzone cele, dzięki niej nie tracimy czasu na wykonywanie zadań, których w głębi serca nie chcemy robić.

Czy da się nauczyć bycia asertywnym?

Oczywiście, że… TAK. Asertywność nie jest uwarunkowana genetycznie, wiec podlega zmianom. Nabywamy ją przez cale życie, jednak musimy wiedzieć, że nie jest to łatwa praca. Wymaga wysiłku i dyscypliny, a zatem efektów nie zobaczymy z dnia na dzień.

Dlaczego warto poświęcać czas na nabywanie takiej umiejętności? Co daje bycie asertywnym?

Każdemu z nas zależy na posiadaniu dobrych relacji z bliskimi, a asertywność pomaga nam je osiągnąć. Dlaczego? Gdyż,  jako osoby asertywne tworzymy relacje oparte na szczerości, a myśli i poglądy wypowiadamy bez obaw przed krytyką. Dotrzymujemy słowa, tym samym bliscy, znajomi i współpracownicy nam ufają  czując się dobrze w naszym towarzystwie. Największą korzyścią jest jednak poczucie, ze mamy kontrolę nad swoim życiem. To my decydujemy, ile weźmiemy na swoje ramiona, jak będą traktować nas koledzy z pracy, czy damy im wejść sobie na głowę czy jednak spróbujemy być decyzyjni i stanowczy.

Pamiętaj!

Asertywność nie równa się przekonywaniem innych do swoich poglądów za wszelka cenę. Bycie asertywnym to wyrażanie swoich poglądów i opinii w stosowny sposób i w odpowiednim na to momencie, a nie szczerość do bólu i brak otwartości na opinie innych.

Teorie już znasz, przejdźmy do praktyki . Oto kilka ćwiczeń wspomagających uczenie się asertywności:

  • Kiedy do kogoś mówisz patrz mu prosto w oczy. Podczas rozmowy używaj uprzejmych słów i komplementów, natomiast przed rozmową opanuj wszelkie negatywne uczucia.
  • Zacznij wypowiedź od takich wyrażeń:

„Cieszyłbym się, gdyby…”

„Wolałbym, żeby…”

„Potrzebowałbym twojej pomocy przy…”

„Mam nadzieję, że będziesz chciał…”

  • Jeśli potrzebujesz pomocy poproś o nią, a nie rozkazem domagaj się jej czy przez swoje zamknięcie nie proś o nią wcale

„Czy mogłabyś…”

„Proszę cię, abyś…”

  • Równie ważna jest asertywność zwana asertywnością fizyczną. Jest to umiejętność przekazywania swym zachowaniem zewnętrznym, że trzymamy się swoich opinii i możemy w konstruktywny sposób ich bronić, jak również pokazuje ona, że kontrolujemy środowisko.

Sposoby na bycie asertywnym fizycznie:

– chodź równym i pewnym krokiem;

– chodź z podniesioną głową;

– obserwuj wszystko lub prawie wszystko, co się wokół ciebie dzieje;

– krótko, ale uważnie przyglądaj się mijanym osobom;

– sprawiaj wrażenie czujnego;

– mów pewnie.

Jeśli asertywność fizyczną masz już opanowaną, przejdź do asertywności zachowania, czyli:

  1. Sztuka mówienia „nie” – najlepiej bez podawania przyczyny, choć jeśli jest to sytuacja w pracy można podać powód jak na przykład „nie, gdyż mam za dużo swojej pracy”.
  2. Krytyka to nic złego – nie każdy myśli podobnie jak my, ale to nie znaczy, że musimy przyjmować zdanie innych. Nasze opinie powinny nie ulegać zmianie tylko dlatego, ze ktoś myśli inaczej.

Droga do bycia asertywnym nie jest łatwa, ale gdy się ją przejdzie, na pewno wysiłek włożony w nią  zaprocentuje – pozwoli nam być wreszcie sobą, bez obaw przed innymi. Sprawi też, że poczujemy się pewniej.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz