7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeNapady paniki

Napady paniki

Leczenie lęków i ataków paniki – skorzystaj z profesjonalnej pomocy ekspertów z PsychoMedic.

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

Umów się na wizytę przez Internet lub zadzwoń: 799-399-499

Napady paniki

Każdy, kto chociaż raz przeżył atak paniki, wie, jak przykre i trudne jest to doświadczenie. Napad lęku zazwyczaj przychodzi w najmniej spodziewanym momencie, odbierając nam zdolność racjonalnego myślenia i wywołując bardzo wiele nieprzyjemnych odczuć. Do najczęstszych objawów somatycznych powodowanych przez atak lęku należą: przyspieszone bicie serca, silny ból głowy, a także problemy z oddychaniem (hiperwentylacja), które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do utraty przytomności. Człowiek doświadczający napadu lękowego nie jest w stanie się na niczym skupić. Często nie wie, co się z nim dzieje i obawia się, że zaraz umrze.

Jeżeli borykasz się z podobnym problemem – pamiętaj, że nie jesteś sam/a! Napady lękowe to przypadłość, której doświadczają setki tysięcy osób na całym świecie. Warto wiedzieć, że leczenie lęku jest możliwe, a stosowane obecnie metody (w tym specjalnie opracowane ćwiczenia na ataki paniki) przynoszą świetne rezultaty. PsychoMedic to sieć klinik psychologiczno-psychiatrycznych, których główną misją jest pomaganie ludziom zmagającym się z problemami o podłożu psychicznym. Nasi doświadczeni Specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy – doskonale wiedzą, jak leczyć lęki o różnym charakterze i pochodzeniu, w tym między innymi: fobie, ataki paniki, czy uogólnione zaburzenia lękowe. W proponowanej przez nas terapii koncentrujemy się zarówno na dotarciu do źródeł zaburzeń lękowych i ich wyeliminowaniu, jak i na wspieraniu Pacjentów w doraźnym radzeniu sobie z objawami towarzyszącymi atakom paniki, takimi jak nagłe skoki ciśnienia, czy hiperwentylacja. Leczenie w PsychoMedic ma zawsze wszechstronny, kompleksowy charakter i dopasowane jest do specyfiki zaburzeń danego Pacjenta.


Atak paniki – objawy

Przyjrzyjmy się najpierw, czym objawia się atak paniki i jak wygląda? Atak paniki – jak zostało już wyżej wspomniane – pojawia się często niespodziewanie i towarzyszy mu obezwładniające uczucie niepokoju, nierzadko połączone z obawą o własne życie i zdrowie. W krótkim czasie zachodzi również wiele silnych reakcji somatycznych, które dodatkowo potęgują nieprzyjemne odczucia wywołane przez atak paniki. Objawy pojawiające się wówczas to przede wszystkim: ucisk w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem, które w niektórych przypadkach prowadzą dodatkowo do przejściowych problemów z widzeniem (tzw. mroczków przed oczami) i zawrotów głowy. Wiele osób, u których powtarzają się napady lękowe, mówi również o doświadczaniu kołatania serca i wzmożonym poceniu się.

Ataki paniki – przyczyny

Wielu Pacjentów nie wie, co wywołuje u nich ataki paniki. Przyczyny mogą być różne, począwszy od czynników genetycznych (wówczas ataki paniki mają przeważnie charakter nawracający), poprzez uwarunkowania środowiskowe albo temperamentalne. Nierzadko napady lękowe mają swoje źródło w specyficznej konstrukcji psychicznej Pacjenta (np. w jego neurotyczności lub nadwrażliwości na bodźce lękowe). Przyczyny ataku paniki mogą leżeć wówczas w błędnym, nieadaptacyjnym sposobie myślenia. Niektórzy na przykład mylnie zakładają, że niemal każda nagła, drobna zmiana w funkcjonowaniu ich organizmu – taka jak przyspieszone tętno lub kołatanie serca – świadczy o zawale lub innym, zagrażającym życiu stanie. Zaczynają odczuwać lęk, który się nasila, a to ostatecznie powoduje atak paniki. Przyczyny takiej sytuacji należy doszukiwać się w sposobie, w jaki dana osoba interpretuje sygnały z ciała.

Atak paniki – jak leczyć?

Wiele osób, którym towarzyszą napady lękowe, zastanawia się, czy ataki paniki da się wyleczyć? Jak nie czuć się wobec nich bezsilnym? Jak walczyć z atakami paniki, które niejednokrotnie potrafią znacząco obniżyć jakość codziennego funkcjonowania?

Zdarza się, że napad lękowy pojawia się tylko raz – jako konsekwencja silnie stresującego przeżycia lub wydarzenia. Jeżeli jednak doświadczysz ataku lęku po raz drugi lub kolejny – warto poszukać profesjonalnej pomocy. Udzielić jej może doświadczony psychiatra lub psychoterapeuta, którzy doskonale wiedzą, jak leczyć ataki paniki. Zdajemy sobie sprawę, że atak lęku to każdorazowo ogromnie trudne i przytłaczające, a nierzadko także wstydliwe przeżycie. Wiemy także, jak bardzo obezwładniający potrafi być lęk. Leczenie w PsychoMedic odbywa się zawsze w przyjaznych, komfortowych dla Pacjenta warunkach, uwzględniających jego aktualny stan psychiczny oraz indywidualne potrzeby.

Podczas pierwszej wizyty lekarskiej Specjalista przeprowadza wywiad i stara się ustalić podłoże dolegliwości. Następnie – na podstawie postawionej diagnozy podejmuje decyzję, jak leczyć ataki paniki u danego Pacjenta i jaka forma pomocy będzie najskuteczniejsza. Może to być na przykład odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne (bezpiecznymi lekami przeciwlękowymi, a w razie potrzeby także regulującymi nastrój) lub regularne spotkania z terapeutą (psychoterapia). Niekiedy najlepszym wyjściem będzie połączenie obu tych form oddziaływania.

Dla wielu osób napady lękowe są problemem nawracającym i znacząco obniżającym jakość życia. Nic dziwnego, że czasem wątpią w to, czy ataki paniki da się wyleczyć. Wyniki wielu przeprowadzonych badań napawają jednak nadzieją – szacuje się, że od 80 do nawet 90% Pacjentów z napadami lęku, którzy stosują się do zaleceń, osiąga całkowitą remisję objawów.

Atak paniki – jak pomóc samemu sobie?

Na pytanie „jak leczyć ataki paniki?” odpowiedź jest jednoznaczna – zdecydowanie warto w tym wypadku skorzystać z pomocy profesjonalisty. Niektórzy zastanawiają się jednak, jak pokonać ataki paniki w momencie, gdy do nich dochodzi – czy istnieją jakieś sposoby, aby zmniejszyć nasilenie ataku albo zapanować nad nim, zanim całkiem się rozwinie? Napady lękowe najlepiej próbować tłumić już w zarodku – przede wszystkim poprzez spokojne, powolne i głębokie oddychanie. Pomocne może być również liczenie do dziesięciu albo wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych. Warto sięgnąć także do bezpłatnych materiałów relaksacyjnych dostępnych w internecie, o czym pisaliśmy między innymi TUTAJ.

Atak paniki – jak pomóc drugiej osobie?

Jeśli w swoim otoczeniu mamy osobę, która może mieć napad lękowy – warto wiedzieć, jak jej pomóc. Jak pokonać ataki paniki, do których dochodzi w naszej obecności? Przede wszystkim warto wiedzieć, czym objawia się atak paniki, tak aby już w momencie, kiedy zaistnieją jego pierwsze symptomy – odpowiednio zareagować. Osobę doświadczającą silnego lęku powinniśmy zachęcić do świadomego oddychania – możemy ją przy tym wesprzeć, oddychając spokojnie razem z nią. Zapewnijmy ją także, że wszystko jest w porządku i że będziemy przy niej tak długo, jak tylko będzie to potrzebne. Kiedy napad ustąpi – porozmawiajmy o tym, co się przed chwilą stało. W razie potrzeby – możemy również podzielić się swoją wiedzą o tym, czym jest atak paniki, jak leczyć tego rodzaju przypadłość i gdzie szukać pomocy. Jeśli bliska osoba o to poprosi – możemy także pomóc jej w umówieniu się do Specjalisty, a nawet towarzyszyć w trakcie pierwszej wizyty.

Kompleksowa pomoc

Atak lęku to nierzadko problem, który dotyczy wielu Pacjentów zmagających się z całościowymi zaburzeniami lękowymi. Objawy zaburzeń nerwicowych to m.in. stałe uczucie niepokoju, zamartwianie się, czasem także silny niepokój o własne zdrowie, który może sprowokować atak paniki. Jak leczyć napady lęku w sytuacji, gdy są one objawem szerszego problemu? W takim przypadku najważniejsza jest dokładna diagnoza u lekarza psychiatry i ustalenie, z jakim konkretnie zaburzeniem zmaga się Pacjent (może to być np. zespół lęku uogólnionego lub zaburzenia depresyjno-lękowe mieszane). 

Aby umówić się na wizytę, wystarczy skorzystać z naszej wyszukiwarki internetowej
lub zadzwonić pod numer telefonu: 799-399-499.

Zapraszamy do kontaktu!

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

1 0190f702-6a03-c5d2-fb8e-e0fa340ff4a0
lek. Jankowski Konrad

Ania 2023-06-05

Oceniam na 5

15 2de9b14e-14c7-f726-50ea-3a15e66a98ea
mgr Tomczyk Jowita

Martyna mama Antka 2023-06-02

Oceniam na 5

6 0e75aa5e-de57-41b0-4e05-0957cdda74f1
lek. Kruszewska Monika

Dominika 2023-06-05

Oceniam na 5