Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogAtrakcyjność a poziom szczęścia
atrakcyjność-PsychoMedic.pl

Atrakcyjność a poziom szczęścia

Nowe badania próbują odpowiedzieć na pytanie czy uroda wpływa na lepsze samopoczucie…

By znaleźć jakiś przykład nie musimy sięgać daleko – weźmy pod lupę chociażby obchodzone w lutym Walentynki. Tego dnia ci z nas, którzy nie zostają obdarowani workami kartek walentynkowych, górami słodkich czekoladek czy też nie toną pod stertą kwiatów, mogą wyciągnąć wnioski, że być może nie jesteśmy dostatecznie atrakcyjni fizycznie… I czy w związku z tym jesteśmy przez resztę roku skazani na mniej radości, niż ci bardziej atrakcyjni, ładniejsi?

W badaniu zatytułowanym „Szczęście i rozpacz na wybiegu: potrzeba satysfakcji, dobrego samopoczucia oraz dostosowanie osobowościowe wśród modelek”, dokonano zaskakującego odkrycia. Mianowicie w wyniku badań okazało się, że wspaniałe modelki, które utrzymywały się z bycia piękną, cierpiały na obniżony nastrój i cechowało je większe osobowościowe niedopasowanie niż osoby, które nie pracują w modelingu.

Co więcej, atrakcyjni fizycznie ludzie mają większe szanse na zatrudnienie, promowanie, a także osiąganie wyższych zarobków oraz są uznawane za bardziej kompetentne, pewne siebie i społecznie wykwalifikowane niż osoby nieatrakcyjne.

Nawet noworodki skupiają swoją uwagę na osobach atrakcyjnych i wolą patrzeć na piękne twarze, niż na te pospolite, mniej nieładne.

Ale czy aby na pewno ci piękniejsi powinni być szczęśliwsi niż reszta świata? Może jednak piękno nie jest dobre dla osobowości i wcale nie pomaga w samorealizacji?

Miła aparycja, ładny wygląd wcale nie spełniają podstawowych potrzeb psychologicznych.
Na przykład, gdy oczekuje się, że modelki zawsze będą wyglądać świetnie, nie docenia się ich za zdolności lub umiejętności, chyba że pogląd o pięknym wyglądzie przez cały czas jest sam w sobie talentem.

Jeśli wszyscy czujemy potrzebę bycia „kompetentnymi”, ładni, atrakcyjni po prostu muszą istnieć i nie wymaga się od nich robienia czegokolwiek, lub bycia wykwalifikowanymi do jakichkolwiek działań, co może nie być dobre dla ich zdrowia psychicznego.

Modele muszą regularnie tłumić swoje życzenia wobec zachcianek klientów i pracodawców, zakłócając tym samym uniwersalną, podstawową psychologiczną potrzebę autonomii. Napięty, geograficznie mobilny styl życia może również uniemożliwić jakiekolwiek inne czynności niż tylko nawiązywanie relacji powierzchownych, co skutkuje brakiem spełnienia uniwersalnej psychologicznej potrzeby pokrewieństwa.

W dobie sławy bycie atrakcyjnym fizycznie jest niezwykle cenione, zdecydowanie bardziej niż większość innych cech, a więc bycie bardzo pięknym, jest również zabieganiem o bycie zauważonym, o zwrócenie uwagi na siebie, co obserwujemy zwłaszcza w epoce nowożytnej. Czy to naprawdę sprawi, że atrakcyjni ludzie będą szczęśliwi? To silne poszukiwanie uwagi, tęsknota za podziwem, nadmierne pragnienia o zapewnieniu o własnej specjalności, są predyktorami osobowości, które leżą u podstaw osiągnięcia sławy. Ciemna strona tych samych cech osobowości powoduje tragiczne konsekwencje, nawet samobójstwo. Było tak w przypadku Marilyn Monroe, Kurt Cobain, Janis Joplin i Jimi Hendrix.

Może zatem to nie lepszy wygląd jest tym, co czyni Cię bardziej szczęśliwszym, ale na odwrót – wzrost zadowolenia zapewnia dbanie o wygląd i zachowanie się bardziej pewnie, co wpływa na postrzeganie cię jako osobę bardziej atrakcyjną fizycznie.

Innym sposobem na myślenie o tym jest to, że kiedy mamy depresję lub obniżony nastrój mamy tendencję do zaniedbywania naszego wyglądu, garbimy się i promieniujemy brakiem pewności siebie. Nie to, że wyglądamy niechlujnie sprawia, że ​​jesteśmy nieszczęśliwi, lecz bycie coraz bardziej nieszczęśliwym wpływa na zaniedbywanie naszego wyglądu.

Prawdopodobnie to właśnie bycie pięknym generuje w nas większe szczęście, a nie odwrotnie.
Ale przyznają, że wciąż nie wiadomo, jak bardzo atrakcyjność ma się do tych aspektów wyglądu fizycznego, które możemy zrobić (np. ułożyć piękną fryzurę czy nałożyć makijaż), czy też ile jest drugorzędnych efektów bycia ładnym, takim jak bycie asertywnym i pewnym siebie.
Być może mógłbyś zrekompensować sobie to, że nie urodziłeś się piękny, będąc chociażby pewnym siebie i opanowanym, uzyskując te same pozytywne skutki społeczne.

Może to nie lepszy wygląd jest tym, co decyduje o sposobie, w jaki świat reaguje na nas – raczej to, że konsekwencje atrakcyjności są kluczowe – większa pewność siebie, a tym samym większe ciepło powoduje lepsze interakcje z innymi.

Warto to rozważyć, by zaprzestać gonitwy za pięknym, młodym wyglądem i skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne i co niesie ze sobą długofalowe skutki. To praca nad sobą, nad asertywnością, pewnością siebie jest tym, co niewielkim kosztem jest w stanie zmienić nasz obraz w oczach innych i przyczynić się do bycia „atrakcyjnie szczęśliwym” przede wszystkim dla siebie samych.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88