Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogAwiofobia-lęk przed lataniem
awiofobia-PsychoMedic.pl

Awiofobia-lęk przed lataniem

Awiofobia-lęk przed lataniem

Lot samolotem może być dla jednych chlebem powszednim, dla drugich niesamowitą atrakcją obcowania z przestrzenią, dla innych jeszcze złem koniecznym i czymś, co psuje wakacyjne wojaże wiążąc się z ogromnym lękiem i przykrymi objawami.

Pomimo tego, że na świecie wzbija się w przestworza ogromna liczba samolotów dziennie, a ryzyko katastrofy jest zdecydowanie mniejsze niż wypadku samochodowego, to jednak boimy się, boimy się, boimy się… Najmniejsze nawet turbulencje wywołują u wielu ludzi pot na dłoniach i szybsze bicie serca. Obawiamy się także usterki maszyny w powietrzu, niekorzystnych warunków pogodowych, terroryzmu, sytuacji, w której mogłoby zabraknąć paliwa. Dodatkowo, świadomość zamkniętej przestrzeni powoduje uczucie dyskomfortu i napięcia.

Przyczyną tzw. awiofobii, czyli lęku przed lataniem jest m. in. nieświadomość związana z procedurami lotniczymi, mechanizmami samolotu czy organizacją przewozu lotniczego. Ponadto, decyzja o podróży samolotem wiąże się w pewnym sensie z utratą kontroli. W przeciwieństwie do ptaków nie potrafimy latać i najbezpieczniejszym terenem dla nas jest ziemia. Musimy zatem powierzyć się całkowicie pilotom maszyny.

Istotą lęku przed lataniem jest tworzenie katastroficznych przekonań, które mogą przerodzić się w paraliżujący lęk przed wejściem na pokład. W rzeczywistości burza z piorunami czy dekompresja kabiny nie muszą nawet zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Jednak w naszych umysłach nie stanowią codziennej rzeczywistości lotniczej, ale urastają do rangi katastrofy.

Co może pomóc w poradzeniu sobie z tego typu lękiem?

Przede wszystkim racjonalizować objawy. Starajmy się odwrócić uwagę od pracy maszyny, przestańmy wsłuchiwać się w pracujący silnik. Rozluźnijmy ciało, skoncentrujmy się na miarowym oddechu…i …spokojnie przez chmury… 🙂

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88