Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogCo wyróżnia osoby silne psychicznie? 6 elementów świadczących o psychicznej sile

Co wyróżnia osoby silne psychicznie? 6 elementów świadczących o psychicznej sile

Nasze nastawienie do życia i psychiczna siła są w stanie dosłownie działać cuda. Osoby silne psychicznie bardzo często doskonale znają samych siebie, przez co nie ulegają zbyt łatwo wpływom otoczenia, a dodatkowo potrafią mądrze odnaleźć się w wielu życiowych sytuacjach, zachowując przy tym swoje wartości. Psychiczną siłę można trenować – zarówno samemu, przykładając więcej uważności do swoich codziennych decyzji oraz nawyków, jak i w ramach terapii pod okiem specjalisty. Poniżej zebraliśmy 6 elementów, które w dużej mierze determinują siłę psychiczną.

 

1. Poczucie własnej wartości

Osoby silne psychicznie nie szukają nieustannie potwierdzenia swojej wartości u innych, bo same doskonale zdają sobie z niej sprawę. Dzięki znajomości samego siebie potrafią świadomie ocenić swoje możliwości, potrzeby, mocne oraz słabe strony, a przypadkowe opinie osób trzecich nie są w stanie łatwo zachwiać ich wiary w siebie. Osoby silne psychicznie potrafią ponadto wzbudzać poczucie wartości u innych, dodając im siły do działania.

 

2. Asertywność

Siła psychiczna to również umiejętność wyrażania własnego zdania niezależnie od zewnętrznej presji czy oczekiwań bliskich. Osoby silne psychicznie często doskonale wiedzą, czego chcą i co jest dla nich najlepsze, posiadają własne wartości i potrafią je wyrażać z poszanowaniem odmiennych opinii. Są w stanie odmówić pomocy, jeśli akurat wiąże się to dla nich z zaniedbaniem własnych interesów, jednak nigdy nie stoją za tym złe intencje, a właśnie asertywność oraz dbałość o własne potrzeby.

 

3. Wrażliwość

Okazywanie uczuć i emocji często błędnie kojarzy się ze słabością. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie. Osoby silne psychicznie cechuje wysoka inteligencja emocjonalna, dzięki czemu potrafią rozpoznawać oraz komunikować własne emocje, a także są wrażliwe na potrzeby oraz odczucia innych osób. Często cechuje je empatia i szereg miękkich umiejętności, niezbędnych w kontaktach z drugim człowiekiem. Osoby silne psychicznie nie boją się okazywać radości, smutku czy gniewu, bowiem doskonale zdają sobie sprawę, że każda niewypowiedziana emocja potrafi narosnąć do skali faktycznego problemu.

 

4. Otwartość na zmiany

Zmiany są naturalną, nieuniknioną częścią życia, a im większa jest nasza elastyczność związana ze zmieniającą się rzeczywistością, tym mniej „bolesny” może okazać się proces adaptacji do nowych sytuacji. Osoby silne psychicznie są otwarte na zmiany, zdając sobie przy tym sprawę, że nowe życiowe doświadczenia wiążą się z szeroko rozumianym rozwojem. Psychiczna siła wiąże się z umiejętnością doświadczania, przeżywania oraz wyciągania mądrych lekcji z życiowych wydarzeń.

 

5. Dystans 

Osoby silne psychicznie potrafią spojrzeć z dystansu i ocenić racjonalnie – zarówno siebie samych, jak i konkretną sytuację. Przed wydaniem opinii starają się raczej zdystansować do zdarzeń i spróbować je zrozumieć. Z godnością przyjmują porażki czy krytykę, nie biorąc do siebie i nie traktując personalnie wszystkiego, co dzieje się dookoła nich. W sytuacjach trudnych czy kryzysowych potrafią pozostać ponad, nie angażując się od razu w konflikt.

 

6. Szacunek

Szacunek jest jedną podstaw w relacjach tworzonych przez silne osoby. Szanują siebie, swój czas oraz swoje potrzeby, potrafią obdarzać szacunkiem innych, ale także oczekują go od otoczenia. Ich wartości są często silnie zakotwiczone. Osoby silne psychicznie wiedzą, co jest im potrzebne lub dla nich dobre, a co najzwyczajniej ma na nich toksyczny wpływ. W tym kontekście mowa również o relacjach z innymi osobami – potrzeba dbania o własną higienę psychiczną potrafi sprawić, że osoby silne psychicznie będą bardzo selektywnie decydować o tym, kogo wpuszczają do swojego najbliższego otoczenia.

 

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz