Czego zwierzęta mogą nauczyć nas o związku? - PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Czego zwierzęta mogą nauczyć nas o budowaniu związku?

Czego zwierzęta mogą nauczyć nas o budowaniu związku?

Czego zwierzęta mogą nauczyć nas o budowaniu związku?

W jaki sposób dbać o bliskość w związku? Kwiaty, czekoladki i romantyczna kolacja w Walentynki nie wystarczą. O związek należy dbać codziennie. Wiele osób nie wie jednak, co robić, by rozwijać relację i budować prawdziwą bliskość z drugą osobą. Gdzie szukać inspiracji? Być może niektórym wyda się to zaskakujące, ale wiele pomysłów może dostarczyć nam obserwacja niektórych gatunków dzikich zwierząt znanych z długotrwałych, monogamicznych związków. Należą do nich między innymi albatrosy, papużki nimfy, dzierzyki równikowe, małpy ponocnicowate i nornice preriowe. Te zwierzęta wiedzą, jak budować stałe związki. Jak one to robią?

Budowanie dobrego związku najlepiej zacząć od zadbania o czułość i dotyk fizyczny. Niekoniecznie oznacza to seks. Chociaż papużki nimfy mogą spółkować przez cały rok, kontakt fizyczny między parą papużek wiąże się nie tylko z seksem, ale również z codziennym tuleniem, ocieraniem się o siebie i skubaniem piór. Jeśli papużki są źle dobrane lub jeden z partnerów przestaje okazywać czułość w wyżej wymieniony sposób, druga papużka może zacząć szukać innego partnera. Jednym z głównych powodów zakończenia związku papużek jest brak wzajemności w okazywaniu czułości.

Przytulanie i czułość nie wystarczą jednak w przypadku kiepskiej komunikacji. Z tą kwestią doskonale radzą sobie dzierzyki równikowe. Podczas „rozmowy” przekazują sobie informacje po kolei, w taki sposób, by każdy z nich mógł przekazać wszystko, co ma do „powiedzenia”. W przypadku ludzi komunikacja często zawodzi z powodu braku umiejętności słuchania. Gdy jeden partner mówi, ten drugi często zamiast słuchać, jest zajęty układaniem w głowie odpowiedzi. Warto wziąć tutaj przykład z cierpliwych dzierzyków.

Jedną z trudności w budowaniu więzi jest brak czasu. Jednym ze sposobów jest zaplanowanie randek, by choć raz na jakiś czas skupić się wyłącznie na partnerze. Randki to jednak nie wszystko. Warto również poszukać sposobów na budowanie bliskości podczas codziennych obowiązków takich jak wspólne sprzątanie domu. Można zainspirować się także małpami ponocnicowatymi, które dzielą się posiłkiem. Są one bardzo hojne wobec siebie i często przekazują swoje jedzenie partnerowi. Jak można wdrożyć to w życie? Zaplanujcie razem posiłki, idźcie na zakupy, by dostać składniki i ugotujcie razem obiad.

W życiu zdarzają się trudne chwile: kiepski dzień w pracy lub natrętny znajomy albo krewny próbujący ingerować w wasz związek. Szczególnie ważne jest wtedy okazanie wsparcia partnerowi. Sztukę tę opanowały do perfekcji niewielkie nornice preriowe. Potrafią one wyczuć, kiedy partner jest zestresowany i natychmiast starają się go pocieszyć, dotykając i przytulając.

Te kilka umiejętności budowania związku, których warto nauczyć się od zwierząt, możemy podsumować krótko w czterech punktach:

1. Okazuj czułość
Znajdź osobę, z którą będziesz kompatybilny w kwestii okazywania czułości i seksu. Nigdy nie zapominaj, by samemu zadbać o te aspekty związku.

2. Dbaj o komunikację
Spróbuj wysłuchać partnera do końca bez przerywania lub układania w głowie odpowiedzi na jego słowa. Być może zaskoczy cię to, co wtedy usłyszysz.

3. Spędzajcie razem czas
Randki są ważne, ale nie wystarczą, by stworzyć udany związek. Dbajcie o wspólne spędzanie czasu na co dzień. Pamiętajcie o tym, by wspólnie wykonywać obowiązki domowe, chodzić na spacery, robić razem zakupy, czy gotować razem. Takie drobne rzeczy są niezwykle ważne.

4. Okazujcie sobie wsparcie
Przytulaj partnera nieco dłużej niż zwykle, gdy widzisz, że ma zły dzień. Wysłuchaj i zapytaj, czego on/ona potrzebuje od ciebie, by poradzić sobie z problemem. Chroń związek od szkodliwych wpływów z zewnątrz. Pamiętaj, że wsparcie oznacza często pochwalenie partnera za wysiłek w pracy, okazanie zainteresowania jego osobistymi i zawodowymi celami oraz dopingowanie.

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz