Depresja - jaki nurt psychoterapii wybrać? Poradnik Pacjenta PsychoMedic

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Depresja - jaki nurt psychoterapii wybrać?

Depresja – jaki nurt psychoterapii wybrać?

Depresja – jaki nurt psychoterapii wybrać?

Wielu ludzi cierpiących na depresję myśli, że ich wyleczenie wymaga jedynie dobrania odpowiednich leków. Choć farmakoterapia jest niezwykle ważna i w większości przypadków konieczna, rzadko wystarczy. Same tabletki pomogą wrócić do równowagi na jakiś czas, ale depresja może szybko powrócić, kiedy pacjent doświadczy ponownie sytuacji i problemów, które doprowadziły go do depresji. Jedynie niektóre przypadki depresji (depresja endogenna) są spowodowane przyczynami niezależnymi od nas i od środowiska. Większość zachorowań jest konsekwencją problemów związanych z postrzeganiem siebie czy kontaktami z innymi ludźmi. Jeśli nie poradzimy sobie z przyczyną, depresja wróci. W celu poznania przyczyny i nauki radzenia sobie z problemami w taki sposób, by zaburzenia nastroju nigdy nie powróciły, zalecana jest psychoterapia. Jaki nurt psychoterapii wybrać w przypadku depresji? Wiele zależy od twoich indywidualnych potrzeb i sposobu, w jaki chcesz nad sobą pracować. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych nurtów w psychoterapii osób dotkniętych depresją.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Według założeń tej szkoły psychoterapii to nie sytuacje, które nas spotykają, prowadzą do depresji, tylko nasza ich interpretacja, czyli nasze myśli. Destrukcyjne, zniekształcone przez błędy poznawcze, negatywne myśli powodują stopniowe pogarszanie się samopoczucia, aż do momentu, gdy nie potrafimy sami dać sobie rady i wpadamy w depresję. Psychoterapia prowadzona w tym nurcie polega na zidentyfikowaniu negatywnych myśli i zamianie ich w bardziej racjonalne. Skuteczność tej metody w leczeniu depresji została potwierdzona przez liczne badania naukowe. Jedną z jej największych zalet jest czas trwania terapii, która rzadko obejmuje więcej niż 26 spotkań z terapeutą.

Terapie interpersonalne

Terapie interpersonalne upatrują przyczyn depresji w problemach dotyczących relacji międzyludzkich. Na terapii omawiane są sytuacje z życia rodzinnego i partnerskiego oraz zawodowego. Pacjent uczy się nowych technik komunikacyjnych i odgrywa z terapeutą scenki, które mają pomóc mu w rozwiązaniu trudności w kontaktach z innymi ludźmi. Jeśli twoja depresja ma umiarkowane nasilenie i czujesz, że twoje problemy są spowodowane relacjami z innymi, ten nurt powinien cię zainteresować. 

Psychoanaliza i psychoterapia psychodynamiczna

Nurty psychoterapii opierające się na psychoanalizie polegają na odkryciu przyczyny depresji i dokonaniu koniecznych zmian, które pomogą wyjść z choroby. Zmiany dokonane w tym procesie mają charakter stały, ale sam proces może być bardzo długi. Z tego względu tej metody nie poleca się w przypadku bardzo silnej depresji. Formą psychoterapii opartej na zasadach psychoanalizy, ale zajmującej znacznie mniej czasu jest psychoterapia psychodynamiczna.

Każda z przedstawionych metod psychoterapii ma swoją specyfikę i każda może okazać się pomocna. Metodę trzeba jednak dobrać indywidualnie do pacjenta, przyczyn pojawienia się choroby i jej przebiegu. 

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz