Diagnoza PTSD
Zespół stresu pourazowego — diagnoza i leczenie. Zapewniamy profesjonalną pomoc psychologiczną i psychiatryczną
Umów wizytę:
Zespół stresu pourazowego (PTSD) wielu osobom kojarzy się głównie z Pacjentami, którzy walczyli na wojennym froncie. Jednak w rzeczywistości na zespół stresu pourazowego może cierpieć każda osoba, która przeżyła wydarzenie traumatyczne, takie jak katastrofę naturalną, wojnę, wypadek, poważny uraz, przemoc czy gwałt. Każde z tych doświadczeń może wywołać objawy PTSD i negatywnie wpływać na codzienność Pacjenta. W PsychoMedic doskonale rozumiemy, jak trudne jest funkcjonowanie po przeżyciu traumy — diagnoza PTSD i późniejsza terapia przebiega profesjonalnie, w bezpiecznej atmosferze pełnej empatii.
PTSD — co to jest?
PTSD to zaburzenie zdrowia psychicznego, które rozwija się pod wpływem przeżycia traumatycznego wydarzenia, bycia naocznym świadkiem takiego wydarzenia bądź otrzymania informacji o tym, że bliska osoba doświadczyła ekstremalnie trudnego przeżycia. Najbardziej znanym objawem zespołu stresu pourazowego są tzw. flashabcki, czyli silne reakcje wywołujące u Pacjenta poczucie, jakby na nowo przechodził przez traumę. PTSD objawia się także nawracającymi i natrętnymi wspomnieniami, negatywnymi emocjami wobec siebie i świata, cierpieniem psychicznym i unikaniem sytuacji związanych z traumą. Na przykład osoba, która przeżyła wypadek samochodowy, może unikać jazdy samochodem albo pojawiania się w okolicach ulicy, gdzie zdarzył się wypadek.
W PsychoMedic zajmujemy się diagnozą i leczeniem PTSD. Nasi Specjaliści od lat wspierają Pacjentów po przeżytym zdarzeniu traumatycznym. Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na PTSD, zgłoś się do nas na wizytę.
Diagnoza PTSD: jak wygląda?
Diagnoza w kierunku zespołu stresu pourazowego prowadzona jest przez doświadczonego klinicystę, zazwyczaj psychoterapeutę. Polega przede wszystkim na zebraniu szczegółowego wywiadu na temat obecnego funkcjonowania Pacjenta i doświadczanych objawów. Jeśli pojawi się taka konieczność, terapeuta zaleci spotkanie z diagnostą, który na podstawie ukierunkowanego wywiadu i ewentualnych wypełnionych przez Ciebie kwestionariuszy psychologicznych, potwierdzi lub wykluczy rozpoznanie.
Każda konsultacja w PsychoMedic prowadzona jest z poszanowaniem Pacjenta i jego/jej trudnych przeżyć. Dbamy o atmosferę poufności, a przede wszystkim o komfort Pacjenta dzielącego się swoimi traumatycznymi doświadczeniami. Przywracamy poczucie bezpieczeństwa, które jest zachwiane przez nieleczony zespół stresu pourazowego.
Zespół stresu pourazowego: jak pomóc? Poznaj formy leczenia i wsparcia
Wielu Pacjentów i ich rodzin zastanawia się, jak sobie radzić z zespołem stresu pourazowego. Leczenie traumy wymaga zarówno wykwalifikowanych i doświadczonych Specjalistów, jak i sprawdzonych metod. W PsychoMedic proponujemy różne formy pomocy, takie jak: terapia indywidualna, psychoedukacja prowadzona dla rodzin i bliskich Pacjenta oraz leczenie farmakologiczne pod opieką lekarza psychiatry.
W klinikach PsychoMedic oferujemy również Pacjentom cierpiącym na PTSD tzw. terapię EMDR, czyli terapię odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchów gałek ocznych. Jest to forma pomocy cechująca się bardzo wysoką skutecznością, zwłaszcza w przypadku osób doświadczających właśnie zespołu stresu pourazowego.
EMDR: leczenie traumy
EMDR to terapia odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchu gałek ocznych. Pod skomplikowaną nazwą kryje się metoda, która polega głównie na rozmowie — podczas terapii Specjalista pomaga Pacjentowi przepracować traumatyczne wydarzenie i zminimalizować negatywny wpływ przeszłości na teraźniejszość. EMDR różni się od innych form pomocy terapeutycznych tym, że w leczenie włączone jest stymulowanie narządu wzroku Pacjenta poprzez wahadłowy ruch palcem Specjalisty, za którym Pacjent podąża. Poruszanie gałkami ocznymi na bok to forma stymulowania zmysłów podczas mówienia o traumatycznym wydarzeniu. Badania potwierdzają skuteczność EMDR i pokazują, że dzięki zaangażowaniu gałek ocznych proces leczenia jest wydajniejszy i łagodniejszy dla osoby cierpiącej z powodu PTSD.