Dlaczego warto iść na terapię par? Poradnik Pacjenta PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Dlaczego warto iść na terapię par?

Dlaczego warto iść na terapię par?

Dlaczego warto iść na terapię par?

Wiele osób deklaruje, że udany związek/szczęśliwe małżeństwo stanowią dla nich najważniejszy, lub jeden z najważniejszych celów w życiu. Niestety, droga do jego osiągnięcia nie jest łatwa. Drobne problemy z komunikacją, niespełnione oczekiwania i zwyczajny brak czasu dla siebie prowadzą do nawarstwiania się problemów, a im dłużej problemy nie są rozwiązywane, tym trudniej coś z tym zrobić. Pojawia się kryzys. Co zrobić w takiej sytuacji? Odejść? Czasami wydaje się, że to jedyne rozwiązanie, ale nie warto decydować się na nie pochopnie. Póki nie jest za późno, warto spróbować wszystkiego, by ocalić związek. Najlepszym sposobem zwalczenia kryzysu jest wspólna terapia par. Dlaczego? 

Oboje dostaniecie szansę swobodnej wypowiedzi i zostaniecie wysłuchani

Podczas kłótni z partnerem często mamy wrażenie, że druga osoba nas nie słucha. Przerywa w pół zdania, zamyka się na nasze argumenty lub ostentacyjnie milczy. Co więcej, druga strona nam także zarzuca, że jej nie słuchamy. O ile jednak wiemy, że w zaciszu własnego domu łatwiej stracić nad sobą kontrolę i zastosować „strategie komunikacyjne” opisane powyżej, to podczas rozmowy z terapeutą będziemy musieli bardziej się pilnować, a terapeuta przejmie kontrolę nad tym, kto mówi, jak długo i przez jaki czas. Dzięki temu każde z was będzie miało możliwość swobodnej wypowiedzi i zostanie wysłuchane.

Spojrzycie na wasz związek z innej perspektywy

Osoby uwikłane w konflikt często nie są w stanie zobaczyć spraw z perspektywy drugiej strony ani ocenić sytuacji obiektywnie. Terapeuta jako osoba z zewnątrz jest w stanie zobaczyć więcej. Poza tym dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytemu podczas pracy z innymi parami łatwiej mu dostrzec pewne niewłaściwe wzorce zachowań i zaproponować rozwiązanie problemu.

Nauczycie się lepiej komunikować i zaspokajać swoje potrzeby

Wiele osób podczas terapii często skarży się, że partner ich nie rozumie i nie spełnia ich potrzeb. Wina nie zawsze jednak leży po drugiej stronie. Czasami problem jest wynikiem braku umiejętności skutecznej komunikacji i rozmowy o swoich potrzebach i oczekiwaniach w związku. Na terapii nauczycie się, jak przeprowadzać trudne rozmowy, by związek zaspokajał potrzeby obu partnerów.

Zrozumiecie przyczyny waszych problemów i nauczycie się jak je rozwiązać

Przyczyny problemów w związku mogą być różne. Z pomocą terapeuty odkryjecie, dlaczego doświadczyliście kryzysu, poznacie sposoby pokonania go i dowiecie się, jak zapobiec podobnym problemom w przyszłości.

Będziecie mieli pewność, że zrobiliście wszystko co możliwe, by ratować wasz związek 

Czasami ból i zranienia po obu stronach są tak przytłaczające, iż macie wrażenie, że związku nie można już uratować. Czasami rozstanie/rozwód to rzeczywiście jedyna opcja. Jeśli jednak nie zrobicie wszystkiego, co w waszej mocy, by się pogodzić, możecie w przyszłości zacząć żałować i mieć wątpliwości dotyczące tej decyzji. Zawsze warto wykorzystać wszystkie dostępne środki, choćby dla spokoju własnego sumienia. 

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz