Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBez kategoriiDlaczego warto wziąć udział w psychoterapii? Jaki jest cel psychoterapii?
Jaki jest cel psychoterapii?

Dlaczego warto wziąć udział w psychoterapii? Jaki jest cel psychoterapii?

Depresja, nerwica i inne zaburzenia psychiczne to problemy, z którymi naprawdę ciężko poradzić sobie bez psychoterapii. Leki przepisane przez psychiatrę pomagają przetrwać najgorsze chwile, ale nie rozwiązują przyczyny problemów, które doprowadziły do ww. trudności. Podjęcie psychoterapii jest konieczne w takich przypadkach. Czasami jednak, pomimo że lekarz nie stwierdził u ciebie żadnych zaburzeń, wciąż czujesz niezadowolenie ze swojego życia. Nie radzisz sobie w domu lub w pracy, nie potrafisz dogadać się z partnerem lub nie umiesz rozwiązywać konfliktów. Zastanawiasz się, czy psychoterapia mogłaby ci pomóc. Wokół terapii narosło jednak tak wiele mitów, że sam nie wiesz, czego możesz się spodziewać po tym procesie. Jakiej zmiany możesz oczekiwać?

Co NIE jest celem psychoterapii?

Na początku warto skupić się na tym, by zwalczyć mity dotyczące psychoterapii, które wciąż funkcjonują w wielu środowiskach. Wiele osób nie widzi sensu w płaceniu terapeucie za możliwość „wygadania się”, ponieważ taką możliwość zapewnia im rodzina i przyjaciele. Celem psychoterapii nie jest jednak wygadanie się. Choć pacjent na sesji opowiada o swoich przeżyciach, wygadanie się nie jest celem samym w sobie. Psychoterapia nie służy również zmianie pacjenta, w taki sposób, by ten odpowiadał oczekiwaniom terapeuty i wyrzekł się własnej indywidualności. To pacjent decyduje o kierunku zmian, których chce dokonać.

Co jest celem psychoterapii?

Celem psychoterapii jest zmiana postrzegania siebie i swoich możliwości przez pacjenta. Służy to uwolnieniu od cierpienia, poprawy samopoczucia i zwiększeniu poczucia własnej wartości. Pacjent w procesie psychoterapii uczy się autorefleksji i w pełni uświadamia sobie swoje uczucia i potrzeby. Uczy się tego, jak odróżnić sprawy, nad którymi ma kontrolę od tych, na które nie ma żadnego wpływu. Dowiaduje się, jak dbać o sprawy, które może kontrolować i jak odpuszczać w sytuacji, gdy tej kontroli nie ma. Zamiast żyć „na autopilocie” zaczyna zwracać uwagę na powody swoich reakcji i świadomie o nich decyduje.

Co musi zrobić pacjent, by psychoterapia odniosła pozytywny skutek?

Opisanych powyżej zmian nie można „wymusić” na pacjencie ani wprowadzić bez jego świadomej pracy. Aby psychoterapia odniosła skutek, pacjent musi być gotowy do pracy własnej i pochylenia się nad sprawami często trudnymi i bolesnymi. Musi również regularnie przychodzić na sesje i konsekwentnie wprowadzać zmiany, które wraz z terapeutą ustali w gabinecie. Nie jest to łatwe, dlatego koniecznym elementem składowym każdego procesu psychoterapii jest zaufanie do terapeuty. Właśnie z tego powodu odpowiedni wybór specjalisty jest kluczowy, by pacjent nie obawiał się w pełni przed nim otworzyć.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88