Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogDlaczego wiele młodych kobiet wiąże się ze starszymi mężczyznami?
Dlaczego wiele młodych kobiet wiąże się ze starszymi mężczyznami?

Dlaczego wiele młodych kobiet wiąże się ze starszymi mężczyznami?

Dlaczego wiele młodych kobiet wiąże się ze starszymi mężczyznami?

Nie potrzebujemy badań, by wyjaśnić, dlaczego starsi mężczyźni spotykają się z młodszymi kobietami. Jakie są jednak motywy kobiet? Jako przyczynę podają one dojrzałość, mądrość i stabilność finansową. Czy to jednak nie za dużo dobrego? Kiedy kobiety poślubiają mężczyzn w wieku ich ojców, pojawia się pytanie, czy ta różnica wieku nie powinna mieć jakiegoś górnego limitu. Badania pokazują zarówno ewolucyjne, jak i społeczne motywy kobiet zainteresowanych starszymi mężczyznami. Niezależnie jednak od słuszności motywu obie strony muszą zwykle zmierzyć się z napiętnowaniem społecznym i stereotypami.

Przezwyciężenie piętna i stereotypów

Co takiego niezwykłego jest w widoku starszego mężczyzny z dużo młodszą kobietą trzymających się za ręce w miejscu publicznym, że ludzie zatrzymują się na ich widok? Normy kulturowe? Oczekiwania społeczne? Co sprawia, że nie wiedząc nic o parze, ludzie stawiają pochopne sądy i przypisują im ukryte motywy? Badacze od lat zadają te pytania i dostarczają na nie odpowiedzi.

Postrzeganie różnicy wieku jako niesprawiedliwej przewagi

Brian Collison i Luciana Ponce De Leon (2018) zrobili badanie mające sprawdzić, dlaczego pary w związkach z dużą różnicą wieku spotykają się z uprzedzeniami i stereotypami. W odniesieniu do różnicy wieku odkryli, że połączenie między postrzeganą niesprawiedliwością w związku a uprzedzeniami było wyższe, kiedy to mężczyzna był starszy, nie kobieta. Takie postrzeganie nierówności w związku odzwierciedlają nawet określenia używane często w języku angielskim, takie jak „cradle robber” (okradający kołyskę), który sugeruje „wykradanie” młodszych kobiet przez starszych mężczyzn i „gold digger” (poszukiwacz złota) sugerujący, że młodsze kobiety wiążą się ze starszymi mężczyznami dla pieniędzy. Niektóre młode kobiety podejrzewa się o szukanie starszego mężczyzny, by mógł on wspierać finansowo wygodny styl życia, ułatwiający wychowanie dzieci. W innych przypadkach podejrzewa się, że kobiety wybrały starszego kochanka, by mieć dostęp do jego zasobów i kontaktów, które mogłyby ułatwić im ruszenie naprzód swojej kariery, biznesu lub innych planów.

W przeciwieństwie do tego, co mówią stereotypy, u wielu par z dużą różnicą wieku nie widać ukrytych motywów finansowych lub zawodowych. Wiele par jest bardzo podobnych w każdej kwestii z wyjątkiem wieku. Jak możemy to wyjaśnić?

Szukając ukrytych motywów, żeby wyjaśnić nietypowe łączenie się w pary takich osób, pojawiły się teorie, że kobiety szukają starszych mężczyzn ze względu na dynamikę relacji ze swoimi ojcami. W tym przypadku badanie również miało za zadanie odróżnić prawdę od fikcji. 

Styl przywiązania w związku i wiek

Sara Skentelbery i Darren Fowler (2016) przyjrzeli się stylom przywiązania heteroseksualnych kobiet spotykających się ze starszymi mężczyznami. Zauważyli, że bardzo często występuje negatywne postrzeganie par z dużą różnicą wieku. Przyjrzeli się także powszechnemu przekonaniu, że kobiety spotykające się z mężczyznami starszymi o 10 lub więcej lat, mają niezdrowe relacje z ojcem. Czy to prawda? Wyniki badania wskazują, że nie. W badaniu 173 kobiet, z których 44 spotykały się z mężczyznami starszymi o 10 lub więcej lat nie odkryto, by miały one jakieś poważne problemy w relacji z ojcem. Badacze nie odkryli również znaczącej różnicy w stylach przywiązania u kobiet w związkach z osobami w podobnym wieku, a tymi w związkach z dużą różnicą wieku. Co więcej, aż 74% kobiet w związkach z dużą różnicą wieku były w związkach z bezpiecznym stylem przywiązania.

Szczęśliwe, zdrowe związki w każdym wieku

Jak widać, wiele par z dużą różnicą wieku cieszy się zdrowymi, udanymi, szczęśliwymi związkami. Nie mając ukrytych motywów ani nierozwiązanych problemów z dzieciństwa wiele z tych związków jest silnych, stabilnych i zdolnych do poradzenia sobie z niechęcią społeczeństwa. Możemy zakładać, że zawsze będą pary wiążące się ze sobą z powodu ukrytych motywów i wygody, ale badania sugerują, że prawdziwa miłość wciąż istnieje i ma się dobrze.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz