Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogIchigo ichie. Na czym polega japońska sztuka doświadczania życia? #TwojaPsychika

Ichigo ichie. Na czym polega japońska sztuka doświadczania życia? #TwojaPsychika

Ichigo ichie, czyli japońska sztuka przeżywania niesamowitych chwil, to filozofia mająca być odpowiedzią na współczesne, coraz szybsze tempo życia. Każdego dnia dociera do nas większa ilość bodźców. Oczekiwania społeczeństwa, własne ambicje, a także rosnący konsumpcjonizm sprawiają, że coraz trudniej jest nam cieszyć się małymi momentami, przez co w efekcie nie przeżywamy „tu i teraz”, żyjąc w zawieszeniu pomiędzy wspomnieniami z przeszłości a planami na swoją przyszłość. Japońska sztuka jest zatem przede wszystkim prostą nauką świadomego doświadczania momentu, w którym aktualnie się znajdujemy, celebrowania go i wyciągania z niego esencji. Poznajcie 10 głównych zasad ichigo ichie:

1. Nie odkładaj specjalnych momentów na potem – innymi słowy jest to życie zgodnie z filozofią „teraz albo nigdy”. Życie niejednokrotnie podsuwa nam bowiem wyjątkowe okazje, a rzeczywistość weryfikuje nakreślone wcześniej plany. Japończycy wierzą, że powinniśmy korzystać z tych małych przypadków, czerpiąc z nich tyle, ile się da, akceptując to, co staje nam na drodze i próbując świadomie z tego korzystać.

2. Celebruj małe momenty tak, jakby już nigdy miały się nie wydarzyć – każdy moment jest unikalny i tak naprawdę przydarza się tylko raz. Jeżeli pozwolimy mu ulecieć, nie poświęcając na to swojej uwagi, nie będzie już do tego powrotu. Każde spotkanie z drugim człowiekiem, każde nowo poznane miejsce wedle filozofii Japończyków powinniśmy zatem traktować tak, jakby było ono tym jedynym, które już nigdy się nie powtórzy, próbując wyciągnąć z niego to, co najcenniejsze.

3. Rób rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłeś – jest to związane z doświadczaniem i przeżywaniem życia, odkrywaniem różnych jego aspektów. Powtarzając każdorazowo te same czynności nie jesteśmy bowiem w stanie uzyskać innych niż poprzednio rezultatów. Ichigo ichie skłania nas do poszukiwania i odkrywania tego, co nieznane, a następnie świadomego doświadczania nowych rzeczy.

4. Zatop się w teraźniejszości – przeszłości nie jesteśmy w stanie zmienić, więc pozostaje nam ją zaakceptować. Przyszłość jest jedną wielką niewiadomą, a drobny przypadek sprawić może, że nasze mnogie plany nigdy nie zostaną zrealizowane, a to, o co najbardziej się martwimy, być może nigdy się nie wydarzy. Jedynym, na co mamy faktyczny, bezpośredni wpływ, jest teraźniejszość. Warto ją zatem docenić, zaakceptować i spróbować wykorzystać jak najlepiej.

5. Medytuj – esencją medytacji jest bowiem zatopienie się w teraźniejszości, odsunięcie od siebie zbędnych myśli na temat tego co było lub będzie, zrobienie kroku wstecz, aby z dystansem i bez zbędnego oceniania obserwować i poczuć otaczające nas „tu i teraz”. Medytacja naturalnie wpisuje się zatem w filozofię ichigo ichie, a dodatkowo ma niezwykle korzystny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, co potwierdzają liczne badania.

6. Świadomie korzystaj ze swoich zmysłów – dotyk, wzrok, węch, smak, umiejętność słuchania. Uważność na docierające do nas bodźce, ich świadome filtrowanie i doświadczanie może okazać się niezwykle cenną umiejętnością, która sprawi, że dostrzeżemy w życiu rzeczy, które w natłoku spraw umykały wcześniej naszej świadomości.

7. Dostrzeż przypadek – życie to suma wydarzających się przypadków, o czym pewnie niejednokrotnie przekonał się każdy z nas. Nawet najlepiej dopracowany plan może szybko zostać zweryfikowany przez rzeczywistość. Japończycy wierzą, że każdy przypadek ma swoje znaczenie i tak naprawdę nic nie dzieje się przypadkowo, a naszym zadaniem jest nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane nam przez wszechświat.

8. Nie wyczekuj w życiu specjalnych momentów – specjalnym momentem jest „tu i teraz”. Permanentne oczekiwanie weekendu, wakacji, konkretnego wydarzenia sprawiają tylko, że nie jesteśmy w stanie skupić się na teraźniejszości i świadomie jej przeżywać. Według ichigo ichie powinniśmy raczej spróbować uczynić każdy mały moment wielkim i wartym wyjątkowego celebrowania.

9. Jeżeli nie podoba Ci się rzeczywistość, w której żyjesz, zmień ją – każdy z nas ma nieograniczoną możliwość kreowania własnej rzeczywistości, świadomego otaczania się ludźmi i dobierania swoich myśli. Japońska filozofia mówi także o tym, że świadomość i akceptacja jest pierwszym krokiem do ewentualnej zmiany, a być może ta okaże się niezbędna. Siła człowieka i jego wpływu na rzeczywistość są z kolei niezmierzone.

10. Praktyka czyni mistrza – każdego dnia próbuj chwytać szczególne momenty. Poszukaj ich pijąc poranną kawę, stojąc w korku, rozmawiając z kolegą z pracy czy wyglądając przez okno. Spróbuj nadać tym małym rzeczom szczególne znaczenie i traktuj je tak, jakby były one wszystkim, co teraz masz. Celebruj codzienność, nie wyczekując wielkich zdarzeń, a doceniając wartość tych małych.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz