Jak dbać o relacje rodzinne? - Poradnik PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Jak dbać o relacje rodzinne?

Jak dbać o relacje rodzinne?

Jak dbać o relacje rodzinne?

Każdy z nas z pewnością słyszał kiedyś dowcipy o teściowej. Krewni żony/męża, ale także członkowie twojej własnej rodziny mogą powodować wiele problemów. Któż z nas nie chciałby mieć wielkiej, szczęśliwej rodziny, która zawsze dobrze się ze sobą dogaduje? Niestety, jest to mało prawdopodobne. Problemy będą pojawiały się zawsze. Można jednak zadbać o to, by było ich jak najmniej i poprawić relacje w rodzinie. W jaki sposób?

Nie trzymaj urazy

Jeżeli wciąż masz żal o coś, co wydarzyło się ponad rok temu, najwyższy czas przestać. Co się stało, to się nie „odstanie”. Każda chwila, którą poświęcasz na rozpamiętywanie urazy, pozbawia cię możliwości pełnego cieszenia się życiem. Naucz się wybaczać, a wszystko stanie się prostsze.

Nie wykorzystuj dzieci i wnuków do rozgrywek między dorosłymi

Jest to jedna z najtrudniejszych dysfunkcji rodzinnych. Dziadkowie często nie mogą zobaczyć się z wnukami, tylko dlatego, że mama lub tata ma do nich o coś żal i nie pozwala na wspólne spotkania, by ukarać dziadka lub babcię. Dorośli powinni usiąść i przedyskutować swoje problemy, zamiast używać dzieci jako przynęty.

Nie przesadzaj z alkoholem

Wielu ludzi nie jest świadomych tego, jak bardzo alkohol wpływa na ich zachowanie. Jeżeli widzisz, że ktoś w rodzinie może mieć problem alkoholowy, porozmawiaj z nim, zapytaj, czy widzi co się dzieje i zaproponuj pomoc. Uzależnienia mogą doprowadzić do rozpadu rodziny, dlatego nie możesz ignorować takiego zachowania.

Jedzcie wspólnie posiłki

Wspólne posiłki spajają rodzinę i dają poczucie wyjątkowej bliskości, a dzieci z rodzin, w których są one normą, rzadziej schodzą na złą drogę. Jest to jeden z najważniejszych rytuałów, które możemy kultywować na co dzień.

Wspieraj swoją rodzinę

Jeśli ktoś nie przyjdzie na rodzinną imprezę albo zapomni o twoich urodzinach, nie traktuj tego osobiście. Jesteśmy tylko ludźmi i takie rzeczy się zdarzają. Dopóki każdy jest uprzejmy i szczery, pozwól innym być takimi, jakimi są. O przynależności do rodziny świadczy urodzenie, ale dobre rodziny są nimi z własnego wyboru.

Pamiętaj, że posiadanie rodziny to prawdziwe błogosławieństwo

Mnóstwo ludzi nie ma rodziny, a życie bez rodzinnego wsparcia jest znacznie trudniejsze. Często bierzemy obecność bliskich za pewnik, a kiedy ich zabraknie, pozostaje nam jedynie żal. Bądź blisko tych, którzy cię kochają i troszczą się o ciebie, ponieważ to właśnie obecność bliskich daje nam w życiu najwięcej szczęścia.

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz