Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak kontrolować niechciane emocje
emocje-PsychoMedic.pl

Jak kontrolować niechciane emocje

Złości, rozczarowania, żalu i wielu innych trudnych w przeżywaniu emocji nie da się zupełnie uniknąć, ale na szczęście można nauczyć się je kontrolować. Zaangażowanie w proces świadomej kontroli emocji zaowocuje tym, iż nie dopuścimy, by emocje zakłócały nam codzienne funkcjonowanie i obniżały poczucie dobrostanu.

Jak to zrobić?

  1. Wybieraj sytuacje.

Unikaj sytuacji, które powodują niepożądane emocje. Jeśli wiesz, że jesteś podatny na złoszczenie się i irytację, gdy się śpieszysz i wyobrażasz sobie, jak inni niecierpliwią się czekając na ciebie, to nie zostawiaj rzeczy na ostatnią chwilę. Wychodź z domu lub biura 10 minut przed czasem, a nie będziesz musiał złościć się na cały świat rzekomo „winny” twojemu opóźnieniu.

  1. Modyfikuj sytuacje.

Jeśli emocją, którą starasz się zredukować jest np. rozczarowanie warto zwrócić uwagę, jak wysoko stawiasz sobie poprzeczkę. Rozczarowanie pojawiać się będzie, jeśli poprzeczka podniesiona jest zbyt wysoko. Modyfikacja sytuacji polega na tym, by znaleźć złoty środek-mierzyć na tyle, na ile pozwalają nam nasze możliwości. Być może nie jesteś w stanie przygotować idealnej szarlotki,  ale za to sernik pieczesz wyśmienity. 🙂

  1. Przenoś uwagę.

Powiedzmy, że ciągle czujesz się gorszy od ludzi wokół ciebie, którzy zawsze świetnie wyglądają. Jesteś na siłowni i widzisz stałych bywalców, którzy są w stanie podnieść trzy razy tyle, co ty. W takiej sytuacji warto przenieść uwagę na słabszych i początkujących, a wnet poczujesz się o wiele pewniejszy własnych możliwości i umiejętności. Skup się także na tym, co robisz, bo samo pragnienie dorównania innym nie ziści się niestety bez ciężkiej pracy.

  1. Zmień swoje myśli.

U podstaw naszych najgłębszych emocji leżą przekonania, które je napędzają. Czujesz się smutny, kiedy uważasz, że coś straciłeś, a szczęśliwy, gdy dostrzegasz, że spotkało cię coś przyjemnego. Trzymając na wodzy swoje myśli możesz nie być w stanie zmienić sytuacji, ale możesz przynajmniej zmienić wpływ sytuacji na twoją osobę. Tak więc nasza ocena poznawcza sytuacji ma niesamowicie ważne znaczenie. Wniosek-Tak! Naprawdę od ciebie zależy na ile czujesz się dziś szczęśliwy!

Opisane podejście można wykorzystać w wielu kłopotliwych emocjonalnie sytuacjach.  Znając swoje emocje i ucząc się kontroli nad nimi z pewnością unikniemy wielu przykrych i niewygodnych odczuć i nastrojów. Będąc w stanie zmienić swoje myśli i reakcje będziemy budować zaufanie do własnych zdolności do radzenia sobie, a z upływem czasu z pewnością będziemy co raz bardziej emocjonalnie spełnieni.

Do dzieła! 🙂

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88