7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak odbywać trudne rozmowy
rozmowy

Jak odbywać trudne rozmowy

Przed trudną rozmową warto się rozgrzać. Tutaj dowiesz się jak.

Główną przeszkodą na drodze do sukcesu w biznesie i szczęściu w życiu jest nasza skłonność do unikania konfliktów – co często łączy się z unikaniem odbywania trudnych rozmów. Nauczenie się jak przeprowadzać takie rozmowy w pracy i w prywatnych związkach podbudowuje naszą pewność siebie, zwiększa samoświadomość i poczucie kontroli nad własnym życiem.

Oszukujemy samych siebie myśląc, że uniknięcie trudnej rozmowy jest mniej bolesne niż jej odbycie. W rezultacie używamy wielu strategii, by utrzymać problem. Możemy zaprzeczać, unikać go, opierać się mu i racjonalizować problem lub przerzucać winę na innych, co zdarza się bardzo często. Czasami poddajemy się i unosimy ręce. Jakichkolwiek strategii używamy, nie zawsze mamy wpływ na tę część naszego życia.

Ale nasze doświadczenie mówi nam, że problem nie znika tak po prostu, szczególnie jeśli dotyczy związków. Jest zupełnie przeciwnie, napełnia on czarę goryczy i możesz skończyć tkwiąc w problemie po uszy.

Co hamuje nas przed odbywaniem trudnych konwersacji? Jednym słowem: strach. Strach przed zranieniem drugiej osoby, strach przed byciem zranionym, strach przed utratą osoby, którą kochamy, strach przed nieporozumieniem z szefem, który jest dla nas autorytetem. Innymi słowy, boimy się konsekwencji wynikających z odbywania trudnej rozmowy.

Istnieje kilka kroków, które można powziąć, by nauczyć się przeprowadzać takie rozmowy. W tym artykule skupimy się na tym jak możesz przygotować się do problematycznego starcia. To jest najważniejszy aspekt rozpoczynania konwersacji, który jest często pomijany. Jak sportowiec przed rozpoczęciem zawodów albo jak aktor przed wejściem na scenę, musisz rozgrzać się przed rozpoczęciem konstruktywnej konwersacji.

  1. Napisz list

Znajdź ciche miejsce i spokojny moment, usiądź i napisz list do osoby, z która musisz przeprowadzić trudną rozmowę. Jest to list, którego nie wyślesz tej osobie, ale napisanie go pozwoli ci przelać na papier swoje doświadczenia, wszystkie twoje uczucia, twoją osobistą opinię. Podczas pisania nie pilnuj się, nie upiększaj słów. Zapisz swoje surowe, nieobrobione emocje i refleksje. Jeśli jesteś zgorzkniały i zły, niech tak będzie. Jeśli poczułeś się zraniony, zdradzony, niezrozumiany, po prostu powiedz to prostym językiem. Upewnij się, że niczego nie pominąłeś. Gdy już skończysz odłóż list na kilka godzin lub dni. Następnie przeczytaj go jeszcze raz i upewnij się, że twoje doświadczenia i emocje zostały opisane wyczerpująco i dokładnie. Pomocne jest czytanie na głos, tak jakbyś czytał to do osoby, do której list jest adresowany. Popraw fragmenty jeśli jest taka potrzeba.

  1. Wejdź w buty drugiej osoby

Teraz, kiedy twój list jest już napisany postaraj się wejść w perspektywę osoby, która go otrzymuje. Jak ona zareaguje na twój list? Jak różna będzie jej punkt widzenia? Usiądź znowu i napisz odpowiedź do samego siebie tak, jakbyś to ty był odbiorcą tego listu. Postaraj się, by napisać przemyślaną i wyczerpującą odpowiedź. Co wchodzenie w buty drugiej osoby pozwala ci dostrzec odnośnie własnego doświadczenia, którego nie rozważałeś wcześniej? Ta część ćwiczenia jest bardzo ważna, ponieważ pomoże ci zdystansować się wobec własnych doświadczeń i zauważyć jak inni mogą interpretować taka samą sytuację.  Pomoże ci również rozważyć własną odpowiedzialność i wkład w nieprzyjemną sytuację, której stawiasz czoła. Innymi słowy, zdobywasz szerszą perspektywę i będzie to bardzo ważne w momencie przeprowadzania trudnej konwersacji.

  1. Oceń jeszcze raz

Napisz kolejny list, jako odpowiedź do tego, który otrzymałeś. Teraz, gdy już zyskałeś szerszą perspektywę rozważ jeszcze raz swoje doświadczenia i zapisz to w formie odpowiedzi. Pod koniec ćwiczenia trzech kroków będziesz bardziej świadomy własnych doświadczeń i emocji, a także bardziej świadomy ogółu całej sytuacji w sobie. Będziesz posiadał szersze spojrzenie na sytuację oraz klarowność wobec tego, za co jesteś odpowiedzialny; zobaczysz jak sytuacja, w której się znalazłeś została spowodowana również poprzez twoje akcje, emocje i myśli. To z kolei pomoże ci rozważyć jakich zmian możesz dokonać, by poprawić daną sytuację. Zmieni się twoja strategia rozwiązywania problemów: z unikania lub rezygnacji do podjęcia konstruktywnego działania.

Podsumowując, powyższe 3 kroki pomogą ci osiągnąć odpowiedni stan umysłu. Będziesz gotowy, by skupić się na pożądanych efektach trudnej rozmowy, którą odkładałeś przez tak długi czas.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88