7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak odróżnić atak serca od ataku paniki?
atak paniki-PsychoMedic.pl

Jak odróżnić atak serca od ataku paniki?

Atak paniki i atak serca mają podobne objawy, takie jak silny ból w klatce piersiowej, pocenie się, uczucie kłucia w klatce piersiowej, nierówny oddech i nudności. Fakt, że zawał serca może wywołać panikę tylko wpływa na to, że niezwykle często te dwa zjawiska bywają mylone. Ale mimo pozornego podobieństwa można nauczyć się je skutecznie odróżniać.

Jeśli Ty lub członek Twojej rodziny doświadczył kiedyś ataku paniki, to niezwykle ważnym jest, aby zrozumieć różnicę pomiędzy takim atakiem, a tymco w przyszłości może przerodzić się w coś o wiele poważniejszego. Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Jak rozpoznać zawał serca?

  • Ludzie opisują ból serca w czasie zawału jako „ograniczający”;

  • Zasadą jest, że ból pojawia się w środku klatki piersiowej i może pulsować w dół wzdłuż lewego ramienia i pleców;

  • Ból może także promieniować do karku, a nawet w obszar zębów czy szczęki;

  • Natężenie bólu może się zmieniać;

  • Ból zazwyczaj trwa dłużej niż pięć minut i nie zaburza procesu oddychania danej osoby;

  • Kłujące uczucie jest zwykle ograniczone w większości przypadków do lewego ramienia. Często towarzyszy mu uczucie zimna, wydzielający się lepki pot, uczucie nudności a nawet wymioty;

  • Podczas zawału serca ludzie doświadczają lęku, który skoncentrowany jest wyłącznie na bólu w klatce piersiowej, a oni sami boją się że mogą umrzeć.

    zawał serca

Zasadą jest, oprócz powyższego, że jednostka doświadcza przyspieszonego oddechu, z wyjątkiem przypadków, gdy atak serca powoduje atak paniki.

Jeśli podobne objawy występują u Ciebie przez okres dłuższy niż 5 minut, powinieneś wezwać pogotowie. Jeśli nie możesz zrobić tego samodzielnie, poproś kogoś, aby możliwie jak najszybciej dostać się do najbliższego szpitala.

Jak rozpoznać atak paniki?

Mimo powszechnego przekonania ataki paniki mogą wystąpić w najzwyklejszych codziennych okolicznościach.

  • Objawy ataku paniki zwykle osiągają swój szczyt po 10 minutach;

  • Ból jest skoncentrowany w rejonie klatki piersiowej i ma charakter falisty: wznosi się, a następnie opada (niczym fala unosząca się w górę ku klatce piersiowej, która następnie opada);

  • Kłujące uczucie i drętwienie, które mogą wystąpić podczas ataku paniki nie są ograniczone tylko do lewego ramienia, ale mogą również pojawić się w prawym ramieniu, w nogach i palcach;

  • Podczas ataków paniki ludzie doświadczają zazwyczaj irracjonalnych lęków, takich jak strach przed uduszeniem lub obawa że wariują, nie będąc w stanie racjonalnie myśleć.

    atak paniki

Jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić czy w danej chwili doświadczasz ataku paniki, czy też masz atak serca, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Czekanie nie w każdym przypadku jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli okaże się, że masz atak serca możesz umrzeć, jeśli dostatecznie szybko nie zostanie Ci udzielona pomoc medyczna. Natomiast brak pomocy medycznej podczas ataku paniki może doprowadzić do tego, że objawy nasilą się, a ataki występować będą częściej. Wczesne rozpoznanie i specjalistyczna opieka mogą poprawić jakość Twojego życia, jak również wydłużyć żywotność.

Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a wczesna i trafnie postawiona diagnoza ma nieocenioną wartość niezależnie od rodzaju choroby.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88