Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak oszukuje cię twój umysł, kiedy masz złamane serce?
Jak oszukuje cię twój umysł, kiedy masz złamane serce?

Jak oszukuje cię twój umysł, kiedy masz złamane serce?

Ból spowodowany przez złamane serce jest potworny. Nie liczy się wtedy nikt ani nic innego. Ledwo dajemy sobie radę z normalnym funkcjonowaniem i myśleniem. Czujemy się odseparowani od innych, zagubieni we mgle i uwięzieni w naszym zrujnowanym świecie. Przed oczami wciąż mamy jedynie osobę, która złamała nam serce, a jedynym uczuciem, które znamy jest okropny ból. Najbardziej zależy nam na tym, by ból zelżał, ale nasz umysł chce czegoś innego.

Kiedy mamy złamane serce, nasz umysł ma zupełnie inne zadanie do wykonania. Z tego powodu, umysł oszukuje nas, w sposób prowadzący do pogorszenia naszego samopoczucia. Jeśli chcemy, by ból minął musimy wiedzieć, kiedy NIE ufać temu, co podpowiada nasz umysł.

Dlaczego nie możemy ufać naszemu umysłowi, kiedy mamy złamane serce

Aby przestać cierpieć, musimy zaakceptować rzeczywistość i podjąć wysiłek, by żyć dalej. Musimy zredukować ilość czasu, którą poświęcamy na myślenie o osobie, która złamała nam serce. Należy wtedy powoli i konsekwentnie zmniejszyć rolę, którą odgrywa w naszym życiu i w naszych myślach.

Nasz umysł chce czegoś dokładnie przeciwnego. Chce, żebyśmy wciąż myśleli o osobie, która spowodowała ból i nigdy nie zapominali o przyczynie cierpienia. W ten sposób nasz umysł próbuje nas „chronić” w sposób, który stosuje najczęściej. Jeśli coś sprawia nam ból, tak jak dotknięcie rozgrzanego pieca, umysł każe nam wciąż pamiętać o bólu, który poczuliśmy, dotykając go po raz pierwszy. Im bardziej bolesne doświadczenie, tym więcej wysiłku wkłada nasz umysł w zapamiętanie go, żeby uniknąć popełnienia tego samego „błędu” ponownie. Ból złamanego serca jest tak silny, że nasz umysł robi wszystko, aby nie pozwolić nam o nim zapomnieć. Myśli, które próbuje nam podsunąć, często przyjmują te same formy:

1. Ex partner był najlepszym partnerem na świecie

Nasz umysł próbuje przypomnieć nam najlepsze cechy naszego/ej ex. Takie obrazy pojawiają się w głowie bez naszej woli. Jednakże taki nieobiektywny, nierealistyczny i wyidealizowany portret osoby, która złamała ci serce sprawia, że ból jest jeszcze gorszy.

2. Przez cały okres trwania związku byliśmy szczęśliwi

Żaden związek nie składa się wyłącznie z pięknych chwil. Warto przypomnieć sobie również o momentach frustrujących, denerwujących i bolesnych, które także miały miejsce.

3. Jeśli skontaktujemy się z nim/nią, poczujemy się lepiej

Chęć napisania smsa, wysłania maila lub zadzwonienia może być bardzo silna. Jednakże robiąc to, poczujemy się jak desperaci i nasze poczucie własnej wartości na tym ucierpi.

4. Rozmowa o zerwaniu ze wszystkimi przyjaciółmi ukoi twój ból

Rozmowa o bolesnych wydarzeniach może być pomocna, jeśli służy rozwiązaniu problemu lub spełnieniu potrzeby bycia zrozumianym. Jednakże powtarzanie tych samych szczegółów na okrągło sprawi, że poczujesz się gorzej.

5. Musimy poznać dokładnie przyczyny zerwania

Zrozumienie przyczyny zerwania rzeczywiście może się przydać. Jednakże niewielu z nas kiedykolwiek zyska szansę otrzymania jasnego i uczciwego wyjaśnienia. Z tego względu lepiej trzymać się wersji, że druga osoba nie kochała nas wystarczająco lub nie pasowaliśmy do siebie.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88