7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak pogodzić się z tym, że pojednanie jest niemożliwe?
Jak pogodzić się z tym, że pojednanie jest niemożliwe?

Jak pogodzić się z tym, że pojednanie jest niemożliwe?

Osoby pracujące z rodzinami w kryzysie (a zwłaszcza z tymi członkami rodziny, którzy zerwali ze sobą kontakt) zwykle traktują powrót i pogodzenie jako najlepsze rozwiązanie.

Niestety nie zawsze jest to możliwe. Istnieje wiele ważnych powodów, dla których dany członek rodziny może nie dążyć do pojednania ani teraz, ani nigdy.

– Rodzic lub dorosłe dziecko może być osobą toksyczną, niechętną do pójścia na kompromis lub dokonania jakichkolwiek zmian wymaganych do utrzymania relacji.

– Członek rodziny, z którym zerwałeś kontakt stosował przemoc, dlatego nie czujesz się przy nim bezpiecznie lub przebywanie z nim przypomina przeżytą traumę.

– Relacja (z członkiem rodziny, partnerem lub przyjacielem) zakończyła się, ale pomimo tego, że ruszyliście do przodu, ból i poczucie straty nie minęły.

Co możesz zrobić, kiedy nie pozostało już nic, co pomogłoby naprawić ważną relację w twoim życiu i pojednać się?

1. Opłacz to, co się stało

Kiedy zrozumiesz, że pojednanie nie jest możliwe i ważna osoba prawdopodobnie zniknie na zawsze z twojego życia, poczucie straty może być naprawdę przytłaczające. Pozwolenie sobie na płacz i swoistą „żałobę” może okazać się uzdrawiające. Proces ten często zawiera takie etapy jak negocjacje, odrzucenie, gniew i depresję, ale ostatecznie pozwoli ci iść do przodu. Odrzucenie da ci chwilę, by odpocząć od problemu. Gniew może rozjaśnić twoją sytuację i obudzić w tobie energię, by z dawnej ofiary stać się panem swojego losu. Za jakiś czas, pogodzisz się z sytuacją. Choć nie zapomnisz bólu, zaczniesz dostrzegać nowe możliwości.

2. Wybacz sobie i tej drugiej osobie, uwalniając się od żalu i winy

Wybaczenie może być trudne. Jednakże pielęgnowanie w sobie gniewu nie pozwala na wyleczenie dawnych ran. Wybaczając sobie, możesz powiedzieć: „Zrobiłem wszystko, co mogłem wtedy zrobić. Niestety, pojednanie nie było możliwe i nic na to nie poradzę”. Być może będziesz kiedyś w stanie powiedzieć to samo tej drugiej osobie, widząc, że ona również nie mogła zrobić nic więcej, biorąc pod uwagę jej doświadczenia i sytuację. Jeśli jednak tak nie było i nie można jej usprawiedliwić, nadal musisz pamiętać o jednej rzeczy. Przebaczenie ma pomóc tobie, a nie osobie z którą jesteś skłócony.

W odzyskaniu równowagi mogą ci również pomóc: psychoterapia, regularne ćwiczenia i medytacja. Pomocne może być także uświadomienie sobie wszystkich dobrych rzeczy, które zyskałeś dzięki tej relacji takie jak poznanie nowego hobby lub zdobycie nowej umiejętności. Jeśli relacja była toksyczna, być może zmotywowało cię to do walki o niezależność i podejmowania ryzyka, czego nie nauczyłbyś się w przyjaznym i stabilnym środowisku.

3. Zaakceptuj, że wciąż będą przychodziły gorsze chwile

Okres świąt może być dla ciebie szczególnie bolesny. Tęsknota za tą osobą może pojawić się również z innych okazji np. w dniu rocznicy lub jej urodzin. Choć będą zdarzały się chwile, gdy będziesz czuć się gorzej, pamiętaj, że proces zdrowienia wymaga czasu.

4. Otocz się miłością

Wiąże się to między innymi z zobaczeniem siebie jako kogoś, kto zasługuje na miłość, nawet jeśli tamta osoba nigdy nie okazała ci miłości, której potrzebowałeś. Innym sposobem otoczenia siebie miłością jest utworzenie wokół siebie nowego kręgu dla przyjaciół i członków dalszej rodziny, którzy mogą okazać się bardziej wspierający i bliżsi niż najbliżsi krewni. Ci, z którymi wiążą nas więzy krwi, zostali z nami połączeni przez los, a nie z naszego wyboru. Ci, których wybierzemy sami,  mogą być dla nas prawdziwym błogosławieństwem.

5. Pamiętaj, że twój ból nie określa ciebie jako człowieka

Twój ból może być tylko jednym z elementów tego, jaką osobą się stałeś. Nie jest jednak najważniejszą częścią ciebie, nawet jeśli teraz czujesz inaczej. Nie służy to zbagatelizowaniu twojego doświadczenia. Warto jednak, abyś skupił się na miłości, której doświadczasz w swoim życiu i na sprawach które dają ci radość oraz sprawiają, że na twojej twarzy gości uśmiech. To, co czyni ciebie tym, kim jesteś to znacznie więcej niż ból związany z konfliktem z bliską osobą.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88