Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak pomóc przyjacielowi w żałobie?
Jak pomóc przyjacielowi w żałobie

Jak pomóc przyjacielowi w żałobie?

Kiedy bliski przyjaciel lub członek rodziny doświadcza żałoby, chcemy być przy nim i go wspierać. Słowa przeważnie nie pomagają, dlatego wiele osób boi się, że powie (lub zrobi) „coś nie tak”. W efekcie decydują, aby nie robić nic, co nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Chcąc pomóc bliskiej osobie pogrążonej w żałobie, warto skorzystać z poniższych rad:

1. Żałoba należy do osoby, która jej doświadcza

Twoja rola polega jedynie na udzielaniu wsparcia. Wszelkie sugestie i rady dawane osobie w żałobie, które polegają na przekonywaniu jej, że powinna czuć lub myśleć inaczej nie są pomocne. Żałoba jest osobistym doświadczeniem i dotyczy tylko osoby, która jej doświadcza. Nie oceniaj sposobu w jaki przeżywa ją twój przyjaciel.

2. Bądź obecny i trzymaj się prawdy

Kiedy twój przyjaciel cierpi, łatwo jest głosić różne stwierdzenia o przeszłości lub przyszłości. W rzeczywistości nie wiesz czy przyszłość okaże się lepsza czy nie. Obecne trudne chwile nie są również „zapłatą” za szczęśliwe życie twojego przyjaciela w przeszłości. Skup się na teraźniejszości, nawet jeśli jest ona pełna bólu. Kuszące jest również używanie zwrotów takich jak: „on/ona jest teraz w lepszym miejscu”. To tylko przypuszczenia, które nikomu nie pomogą. Znacznie lepiej trzymać się prawdy: „To boli, ale kocham cię i jestem przy tobie”.

3. Nie próbuj naprawić tego, czego naprawić się nie da

Strata przeżywana przez twojego przyjaciela jest nieodwracalna i nie można zrobić nic, by ją naprawić. Nie uśmierzysz jego bólu. Zaakceptuj tę prawdę i nie próbuj niczego „naprawiać”.

4. Pamiętaj, że nie chodzi o ciebie

Bycie z osobą, która cierpi nie jest łatwe. Musisz zmierzyć się ze stresem, pytaniami, strachem, gniewem i poczuciem winy. Prawdopodobnie twoje uczucia zostaną zranione, a wysiłki niedocenione. Nie bierz tego do siebie i nie wiń osoby w żałobie. Poszukaj własnego wsparcia na zewnątrz, ponieważ ty również będziesz go potrzebował w chwili, gdy sam wspierasz swojego przyjaciela.

5. Postaraj się sam przewidzieć, kiedy możesz pomóc

Nie mów przyjacielowi, żeby zadzwonił, kiedy będzie potrzebował twojej pomocy. Choć jej potrzebuje, nie ma „do tego głowy”, aby o nią poprosić. Zamiast tego, zaoferuj swoją pomoc z konkretnymi sprawami i w konkretnym czasie.

6. Pomóż w codziennych obowiązkach

Choć nie pomożesz przyjacielowi w uporaniu się ze stratą, możesz pomóc mu w wypełnianiu zwykłych, codziennych obowiązków np. wyprowadzając na spacer jego psa. Nie próbuj jednak robić nic nieodwracalnego takiego jak sprzątanie lub zrobienie prania. Być może rzeczy „zagracające” mieszkanie przypominają mu o zmarłym? Lepiej będzie, jeśli wcześniej o to zapytasz.

7. Pomóż uporać się z nieprzyjemnymi zadaniami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby

Kiedy pojawi się konieczność spełnienia obowiązków takich jak wybór trumny czy wizyty w zakładzie pogrzebowym, bądź obecny przy przyjacielu (o ile takie jest jego życzenie). Nie musisz nic mówić, liczy się twoja obecność.

8. Bądź łącznikiem ze światem zewnętrznym

Osoba w żałobie często może doświadczyć napływu wielu ludzi, którzy chcą udzielić jej wsparcia i przekazać kondolencje. Czasami może się to okazać przytłaczające. Jako osoba najbliższa dla cierpiącego przyjaciela, zostań łącznikiem między nim a światem zewnętrznym. W łagodny i delikatny sposób przekaż innym jak czuje się twój przyjaciel. Zajmij się również organizacją ewentualnych wizyt innych osób.

9. Po prostu bądź

Przede wszystkim pokazuj, że jest dla ciebie ważny. Przychodź, mów coś, rób coś. Bądź przy swoim przyjacielu w tym trudnym momencie jego życia. Nie musisz znać odpowiedzi. Wystarczy słuchać, być obecnym i pozostać jego przyjacielem.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz