Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak poradzić sobie z niepokojem?
Jak poradzić sobie z niepokojem ?

Jak poradzić sobie z niepokojem?

Uczucie lęku i niepokoju jest wszechobecne. Niektórym wydaje się, że coś jest nie tak, jeśli galopujące myśli, bezsenne noce i ucisk w klatce piersiowej nie są częścią twojej tożsamości. To tak jakby odczuwanie spokoju było mitem. Można go jednak osiągnąć. W tym artykule przedstawimy sposoby na poradzenie sobie z niepokojem, które nie wymagają pójścia na terapię.

1. Naucz się na pamięć pytania: „Jaki jest inny sposób spojrzenia na moją sytuację?”

Zadawaj sobie to pytanie za każdym razem, kiedy czujesz się przytłoczony. Odejście od nawykowego wzorca przesadnego reagowania na stres i niepewność jest kluczem do zobaczenia siebie jako osoby zdolnej do rozwiązywania problemów.

2. Idź na 30-minutowy spacer z psem lub szybki marsz

Ruch pozwala na odcięcie się od niepokoju. Nie tylko wychodzisz ze swojego domu, ale także możesz wydostać się z pułapki swoich myśli. Zwłaszcza jeśli masz psa pełnego energii np. rasy husky.

3. Pij dużo wody

Dobre nawodnienie jest prostym sposobem na poprawę zdrowia psychicznego. Badania pokazują, że woda ułatwia transport składników odżywczych do mózgu, usuwa toksyny i poprawia funkcjonowanie mózgu.

4. Zrób 10 pompek

Kiedy serce zacznie bić ci szybciej, ponieważ szef prześle ci na maila mnóstwo nowych zadań, krótka chwila zwiększonej aktywności fizycznej pomoże ci pozbyć się nadmiaru energii.

5. Powtórz sobie w myślach: „nie jestem przyczyną i nie jestem lekarstwem”

Rób to zawsze, gdy ktoś w twoim otoczeniu zachowuje się nierozsądnie. Wiele osób z tendencją do lęku i niepokoju czuje się nadmiernie odpowiedzialna za uczucia innych. Nie traktuj problemów innych, jakby należały do ciebie.

6. Zakochaj się w samoregulacji emocjonalnej

Ludzie sukcesu są ludźmi świadomymi siebie. Wiedzą, jak panować nad emocjami i zachować spokój w czasach próby.

7. Pomyśl o podziwianej przez ciebie osobie, która widzi szklankę do połowy pełną

Kiedy nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem, zapytaj siebie, co ta osoba zrobiłaby na twoim miejscu. Zaburzenia lękowe mogą sprawić, że poczujesz się samotny, nawet w otoczeniu innych. Kiedy nie dostajesz zachęty od osób w swoim otoczeniu, pomyśl o podziwianej przez ciebie osobie i zainspiruj się nią.

8. Zastosuj technikę pomodoro

Kiedy brakuje ci motywacji i czujesz się przytłoczony terminami w pracy lub szkole, ta technika jest dla ciebie. Ma ona różne warianty, ale w klasycznej wersji ustawiasz stoper na 25 minut, po których robisz 5 minut przerwy. Po 4-5 cyklach robisz sobie przerwę przez 15-20 minut. Ta metoda jest szczególnie pomocna przy dużych projektach. Praca w małych blokach czasowych zwiększa produktywność.

9. Zostaw pracę po przeznaczonym na nią czasie

Jeśli twoja praca nie polega na wynalezieniu leku na raka lub inną śmiertelną chorobę, odpuść. Zdrowe granice wiążą się z szanowaniem nie tylko swoich obowiązków, ale także czasu dla siebie.

10. Wybierz aktywność mindfulness dla spokojnego przejścia między różnymi stanami

 Dotyczy to między innymi zmiany z roli pracownika na rolę partnera. Aby zostawić stres związany z pracą za sobą i nie wyładowywać go na małżonku po przyjściu do domu, przed przekroczeniem drzwi spędź kilka minut w ciszy, aby pogodzić się z tym, co się wydarzyło i weź kilka głębokich oddechów. Wejdź potem do domu, będąc obecnym nie tylko ciałem, ale także duchem. 

11. Śmiej się

Znalezienie humoru w trudnej sytuacji jest ważną umiejętnością. Nie wymaga to na szczęście dużo czasu. Wystarczy wyciągnąć telefon i szybko przejrzeć parę śmiesznych postów na Facebooku lub Instagramie.

12. Usuń niemiłych i wulgarnych ludzi z mediów społecznościowych

Przestań ich śledzić lub usuń ze znajomych.

13. Zaplanuj ciekawe zajęcie na weekend

Spędź czas z ludźmi, którzy mają na ciebie dobry wpływ. Poza tym samo robienie planów bardzo poprawia nastrój.

14. Posprzątaj bałagan

Bałagan w otoczeniu często wpływa na bałagan w głowie. Zanim wyjdziesz z pracy i zanim położysz się spać, posprzątaj i uporządkuj swoje biuro i dom. Życie płynie znacznie bardziej gładko, gdy nie masz problemu, by znaleźć wszystko, czego potrzebujesz.

15. Skup się na rzeczywistości

Choć wszędzie widzimy pełno cytatów o wdzięczności i pozytywnym myśleniu, wymuszony uśmiech nie rozwiąże problemów. Ciągła pozytywność może być w rzeczywistości formą unikania, a nie rozwiązaniem. Czasami konieczne jest zdjęcie różowych okularów i zobaczenie spraw w ich prawdziwych, ponurych barwach.

16. Zaakceptuj swój lęk i niepokój

Musisz pracować ciężej niż inni ludzie, by odnaleźć spokój, ale to nic złego. Czasami odpuszczenie potrzeby kontroli pozwala osiągnąć akceptację miejsca, w którym jesteś teraz. Przyjrzyj się temu, co osiągnąłeś do tej pory i bądź dumny ze swoich postępów.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88