Jak wybrać partnera, który będzie cię cenił? - Poradnik PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Jak wybrać partnera, który będzie cię cenił?

Jak wybrać partnera, który będzie cię cenił?

Jak wybrać partnera, który będzie cię cenił?

Jeżeli masz niskie poczucie własnej wartości, pozostawanie w związku, w którym partner nie ceni cię i nie okazuje ile dla niego/niej znaczysz, sprawia, że twoje poczucie własnej wartości maleje jeszcze bardziej. Choć nie możesz kontrolować zachowania drugiej osoby, masz wpływ na własne reakcje i własne wybory. Możesz wybrać, czy chcesz pozostać w związku, czy zakończyć go, kiedy widzisz, że ci nie służy. Czasami odejście jest najlepszym rozwiązaniem. Jak ocenić, czy jest tak w twoim przypadku?

Bądź swoim najlepszym przyjacielem

Wyobraź sobie, że twój przyjaciel lub członek rodziny opisuje szczegóły twojego związku, tak jakby dotyczyły jego/jej relacji. Co doradza ci intuicja, kiedy słuchasz tej historii? Czy czujesz potrzebę chronienia bliskiej osoby? Czy czujesz oburzenie, słysząc jak on/ona jest traktowany/a? To powinno dać ci do myślenia. Ciężko być obiektywnym, gdy w grę wchodzą silne uczucia, a zwłaszcza miłość. Bądź swoim najlepszym przyjacielem. Posłuchaj intuicji. Ona często ma rację.

Pamiętaj, że nie możesz kochać potencjału

Miłość i pożądanie mogą nas łatwo oślepić np. przekonując, że możemy zmienić partnera, który nie chce się angażować w stały związek. Wiara w to, że będziemy dla niego/niej tą wyjątkową osobą, która pokaże mu/jej, że do tej pory żył/a w błędzie, co doprowadzi do cudownej przemiany, jest niestety błędem. Życie to nie komedia romantyczna. Prawda jest taka, że jeśli ktoś nie potrafi kochać siebie, może nie być w stanie odwzajemnić miłości, bez względu na to, jak bardzo tego chce i jak wspaniałą osobą jesteś.

Załóżmy, że twój partner nigdy się nie zmieni. Czy możesz to zaakceptować? Czy jesteś w stanie żyć z nim/nią, jeśli będzie dokładnie taki/taka jak dziś? Te pytania musisz sobie zadać. Nie możesz kochać ani poślubić potencjału.

Zadaj sobie parę dodatkowych pytań:

  • Czy on/ona mnie docenia?
  • Czy okazuje mi szacunek?
  • Czy jestem dla niej/niego priorytetem?
  • Czy partner wykazuje zainteresowanie mną i moim życiem?
  • Czy okazuje mi empatię, kiedy jestem smutny/a?
  • Czy pokazuje mi, że jestem dla niego/niej ważny/a?
  • Czy jego/jej zachowanie jest spójne z tym, co mówi?
  • Czy ma więcej cech pozytywnych niż negatywnych?
  • Jeśli nic się nie zmieni, czy mógłbym/mogłabym żyć ze status quo?

Musisz być szczery/a ze sobą, odpowiadając na te pytania. Jeśli powiesz partnerowi o swoich potrzebach i nadal nic się nie zmieni, warto rozważyć, czy koszty pozostania w tym związku nie są zbyt wysokie. Idealne związki nie istnieją. Jednakże zaufanie, szacunek oraz bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne to podstawy zdrowego partnerstwa i nie można z nich rezygnować. Lepiej być samemu, niż z kimś, kto sprawia, że czujemy się samotni.

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz