Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak wybrać partnera, który będzie cię cenił?
Jak wybrać partnera, który będzie cię cenił?

Jak wybrać partnera, który będzie cię cenił?

Jak wybrać partnera, który będzie cię cenił?

Jeżeli masz niskie poczucie własnej wartości, pozostawanie w związku, w którym partner nie ceni cię i nie okazuje ile dla niego/niej znaczysz, sprawia, że twoje poczucie własnej wartości maleje jeszcze bardziej. Choć nie możesz kontrolować zachowania drugiej osoby, masz wpływ na własne reakcje i własne wybory. Możesz wybrać, czy chcesz pozostać w związku, czy zakończyć go, kiedy widzisz, że ci nie służy. Czasami odejście jest najlepszym rozwiązaniem. Jak ocenić, czy jest tak w twoim przypadku?

Bądź swoim najlepszym przyjacielem

Wyobraź sobie, że twój przyjaciel lub członek rodziny opisuje szczegóły twojego związku, tak jakby dotyczyły jego/jej relacji. Co doradza ci intuicja, kiedy słuchasz tej historii? Czy czujesz potrzebę chronienia bliskiej osoby? Czy czujesz oburzenie, słysząc jak on/ona jest traktowany/a? To powinno dać ci do myślenia. Ciężko być obiektywnym, gdy w grę wchodzą silne uczucia, a zwłaszcza miłość. Bądź swoim najlepszym przyjacielem. Posłuchaj intuicji. Ona często ma rację.

Pamiętaj, że nie możesz kochać potencjału

Miłość i pożądanie mogą nas łatwo oślepić np. przekonując, że możemy zmienić partnera, który nie chce się angażować w stały związek. Wiara w to, że będziemy dla niego/niej tą wyjątkową osobą, która pokaże mu/jej, że do tej pory żył/a w błędzie, co doprowadzi do cudownej przemiany, jest niestety błędem. Życie to nie komedia romantyczna. Prawda jest taka, że jeśli ktoś nie potrafi kochać siebie, może nie być w stanie odwzajemnić miłości, bez względu na to, jak bardzo tego chce i jak wspaniałą osobą jesteś.

Załóżmy, że twój partner nigdy się nie zmieni. Czy możesz to zaakceptować? Czy jesteś w stanie żyć z nim/nią, jeśli będzie dokładnie taki/taka jak dziś? Te pytania musisz sobie zadać. Nie możesz kochać ani poślubić potencjału.

Zadaj sobie parę dodatkowych pytań:

  • Czy on/ona mnie docenia?
  • Czy okazuje mi szacunek?
  • Czy jestem dla niej/niego priorytetem?
  • Czy partner wykazuje zainteresowanie mną i moim życiem?
  • Czy okazuje mi empatię, kiedy jestem smutny/a?
  • Czy pokazuje mi, że jestem dla niego/niej ważny/a?
  • Czy jego/jej zachowanie jest spójne z tym, co mówi?
  • Czy ma więcej cech pozytywnych niż negatywnych?
  • Jeśli nic się nie zmieni, czy mógłbym/mogłabym żyć ze status quo?

Musisz być szczery/a ze sobą, odpowiadając na te pytania. Jeśli powiesz partnerowi o swoich potrzebach i nadal nic się nie zmieni, warto rozważyć, czy koszty pozostania w tym związku nie są zbyt wysokie. Idealne związki nie istnieją. Jednakże zaufanie, szacunek oraz bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne to podstawy zdrowego partnerstwa i nie można z nich rezygnować. Lepiej być samemu, niż z kimś, kto sprawia, że czujemy się samotni.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz