7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak wygląda i na czym polega psychoterapia CBT – pytania i odpowiedzi
Jak wygląda i na czym polega psychoterapia CBT - pytania i odpowiedzi

Jak wygląda i na czym polega psychoterapia CBT – pytania i odpowiedzi

Nie ma jednej, „dobrej” psychoterapii. Sposób oddziaływań i pracy z Pacjentem zawsze należy dobrać do jego potrzeb i problemu, z jakim Klient się zmaga. Dlatego też istnieje kilka różnych nurtów psychoterapii, które różnią się pomiędzy sobą sposobem wyjaśniania natury trudności psychologicznych człowieka i proponowanymi Pacjentom technikami pomocy.

Jedną z najpopularniejszych (i bardzo skuteczną według licznych badań naukowych) formą psychoterapii jest psychoterapia CBT (terapia poznawczo-behawioralna). W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania na temat tego nurtu psychoterapii.

Przy jakich problemach sprawdzi się psychoterapia poznawczo-behawioralna?

Skuteczność tego rodzaju terapii jest najlepiej udokumentowana w leczeniu wszelkiego rodzaju zaburzeniach lękowych, zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (OCD) i depresji. W przypadku lżejszej postaci tych zaburzeń psychoterapia CBT może być jedyną formą oddziaływań – jest na tyle skuteczna, że nie zawsze istnieje konieczność dodatkowego kontaktu z lekarzem psychiatrą i leczenia farmakologicznego. W przypadkach trudniejszych jest idealnym uzupełnieniem terapii farmakologicznej.

Terapia poznawczo-behawioralna jest zalecana również w przypadku zaburzeń odżywiania, schizofrenii i ADHD. Zaczerpnięte z niej techniki często stosuje się także w terapii par.

Co jest źródłem problemów człowieka wg założeń psychoterapii poznawczo-behawioralnej?

Główne założenie myślenia poznawczo-behawioralnego zakłada, że na uczucia i zachowania człowieka wpływają przede wszystkim jego myśli i przekonania. Do zaburzeń i psychicznego cierpienia prowadzi nieadekwatność myślenia Pacjenta, zniekształcenia i tzw. błędy poznawcze naszego umysłu (te mają zaś źródło w dzieciństwie lub innych, trudnych doświadczeniach z przeszłości). Zniekształcenia prowadzą bowiem do przysparzających cierpienia zachowań oraz wyrabiania w sobie szkodliwych nawyków.

Jaka jest rola więzi między terapeutą a Pacjentem?

Dobra współpraca między terapeutą a Pacjentem jest warunkiem udanej terapii, ponieważ obie strony odgrywają aktywną rolę w procesie zmiany. Tzw. przymierze terapeutyczne jest kluczowym elementem terapii CBT – terapeuta poznawczo-behawioralny powinien być autentyczny, empatyczny i zaangażowany we wspólną pracę z Pacjentem.

Jaką rolę w procesie terapii odgrywa psychoterapeuta?

Psychoterapeuta szuka powiązania między myślami, odczuciami i zachowaniami pacjenta. W tym celu analizuje trudne dla Pacjenta sytuacje i razem z nim poszukuje błędów w myśleniu i zniekształceń poznawczych, które leżą u podstaw problemu zgłaszanego przez Klienta. Terapeuta pokazuje Pacjentowi, które z jego myśli i przekonań nie mają pokrycia w rzeczywistości, i razem z nim zastanawia się, jak zmienić je na prawidłowe.

Jaką rolę w procesie terapii odgrywa Pacjent?

Pacjent bierze aktywny udział w dialogu z terapeutą. To pozwala na dostrzeżenie zniekształceń w swoim myśleniu i samodzielne dojście do wniosków i możliwych rozwiązań problemu. Klient uczy się także reagować właściwie na pojawiające się w umyśle negatywne myśli i przekonania i np. zastępować je bardziej adaptacyjnymi. Sprawdza w praktyce nowe sposoby reagowania i zachowania, które poznał na terapii.

Czy Pacjent wykonuje w domu jakieś ćwiczenia/zadania zalecane przez terapeutę?

Nurt psychoterapii poznawczo-behawioralnej zakłada, że pacjent część pracy wykonuje w domu. Terapeuta wyznacza prace domowe, których systematyczne wykonywanie pomaga w zmianie negatywnych przekonań i nauce nowych, efektywnych zachowań. 

Co jest celem terapii?

Celem terapii jest przede zmiana negatywnych, nieadekwatnych myśli i przekonań na takie, które służą pacjentowi i nie mają negatywnego wpływu na jego samopoczucie. Za zmianą myślenia idzie też modyfikacja zachowań Pacjenta na bardziej adaptacyjne i nieprzysparzające cierpienia.

Ile trwa proces terapeutyczny w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej?

Jedna sesja trwa zwykle około 50 minut, a spotkania odbywają się 1-2 razy w tygodniu. Cała terapia obejmuje przeważnie około 20 sesji, choć nie ma tu jednej reguły. Nurt poznawczo-behawioralny generalnie należy jednak do grupy terapii krótkoterminowych.

Szukasz psychoterapeuty?

Zapraszamy do umówienia wizyty (fioletowa wyszukiwarka na górze strony):

Psychomedic.pl

Skype/online:

Psychomedic.OnLine

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88