Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak zdemaskować kłamcę?
psychologia kłamstwa-PsychoMedic.pl

Jak zdemaskować kłamcę?

Rozpoznanie, że ktoś kłamie może być naprawdę sporym wyzwaniem. W większości przypadków, kiedy wątpisz w uczciwość drugiej osoby, tysiące myśli kłębią się w twojej głowie. Na szczęście istnieje wiele znaków, dzięki którym dowiesz się jak zdemaskować nawet wyrafinowanego kłamcę.

  1. Mowa ciała. Jeśli masz podejrzenie, że ktoś mówi ci nieprawdę, zwróć większą uwagę na gesty, a nie na słowa. Kłamcy mają tendencję do tego, by ukrywać swoje dłonie (krzyżują je na wysokości klatki piersiowej, chowają do kieszeni, siadają na nich lub trzymają ukryte za plecami), co więcej próbują siedzieć prosto, gdy wypowiadają kłamstwa, a częstokroć nerwowo przebiegają nogami. Jeśli zaciskają lub oblizują usta gdy zadajesz im jakieś pytanie, również może to wskazywać, że odpowiedzi na te pytania są nieprawdą.

  2. Oddech. Gdy ludzie kłamią zmienia się ich oddech. Kłamcy mają tendencję do oddychania ciężko, a ich głos staje się płytki. Wszystko przez to, że pod wpływem zdenerwowania towarzyszącego kłamstwu, zmienia się przepływ krwi i rytm pracy serca.

  3. Sztywność. Kłamcy często mają napiętą postawę ciała, więc często kłamcę rozpoznać można właśnie poprzez nienaturalną sztywność ciała. Wzruszanie ramionami, skrzyżowane dłonie czy kostki pokazują nieuczciwość i dyskomfort podejrzanego.

  4. Nadmierne pocenie się. Wypowiadanie kłamstw jest tym, co sprawia że nawet najbardziej doświadczeni kłamcy odczuwają stres. Więc jeśli ktoś kłamie, nawet jeśli jest to tzw. białe kłamstwo, jego organizm wydziela zdecydowanie więcej potu, co jest naturalną reakcją człowieka na stres. Pot najczęściej występuje wówczas na czole lub dłoniach.

  5. Spójrz mi w oczy. Kłamca będzie unikał kontaktu wzrokowego. Lecz nawet jeśli będzie patrzył Ci w oczy, możesz zauważyć, że jest to tzw. pusty wzrok i kłamca rzadko mruga powiekami. Sytuacja może być też odwrotna – może on mrugać zdecydowanie szybciej niż zwykle.

  6. Zmieńmy temat. Każdy odczuwa zagrożenie i dyskomfort, gdy kłamie. Nawet jeśli dana osoba jest doświadczonym kłamcą, który ze spokojem na twarzy wypowiada nieprawdę, wiedz, że wewnątrz on lub ona panikuje. Dlatego też błyskawicznie spróbuje zmienić temat i przejść do rozmowy na temat, w którym poczuje się pewniej i bezpieczniej.

  7. Częstsze dotykanie dłonią twarzy. Wszystkie gesty wykonywane dłonią w przypadku kłamcy kierowane są w kierunku twarzy. Kłamcy mają tendencję do dotykania włosów, dotykania twarzy czy szyi, pocierania i zarysowywania nosa, czy dotykania ust, np. obrysowywanie ich krawędzi palcem.

  8. Nadmierna defensywa. Podczas konfrontacji wypowiedzi kłamcy z faktami, zwykle staje się on niezwykle defensywny, odmawia odpowiedzi na zadawane pytania, lub nawet może oskarżać ciebie lub innych o kłamstwo. Jeśli podejrzany odpowiada na zadawane pytania używając stwierdzeń typu: „Dlaczego chcesz to wiedzieć?” lub „To teraz nie ma znaczenia” oznacza to, że jest bliski swoich granic i próbuje używać tych obronnych stwierdzeń jako ataku.

  9. Ton i tempo wypowiedzi. Gdy ktoś wypowiada kłamstwa jego głos może zmienić swój ton na wyższy. Kłamca może też zacząć mówić szybciej niż zazwyczaj, jego wypowiedzi mogą stać się bardziej monotonne, może mieć problem z doborem właściwych słów, poprawną składnią wypowiedzi lub nawet może zacząć się jąkać.

  10. Nowatorska technologia. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zdecydowanie łatwiej jest kłamać przez telefon, poprzez wiadomości czy media społecznościowe. Są to sytuacje, gdzie nie występuje nie nawiązujemy kontaktu wzrokowego z rozmówcą, wykluczamy też mowę ciała, która zaangażowana jest w proces rozmowy w przypadku komunikacji twarzą w twarz. Ponadto pisanie daje kłamcom więcej czasu na udzielenie odpowiedzi i opracowanie dobrego alibi. Zwróć uwagę, czy dana osoba używa takich zwrotów, jak „ szczerze mówiąc…” lub „Co to tak naprawdę znaczy…”. Jeśli często piszesz z daną osobą przy pomocy różnych komunikatorów internetowych, zaobserwuj czy te podejrzane wiadomości różnią się czymś od pozostałych (może cechować je przesadna dbałość o szyk wypowiedzi, dobór słów czy interpunkcja), co często pomijane jest w spontanicznie wysyłanych wiadomościach.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88