Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak zredukować lęk, ruminacje i unikanie
lękliwość-PsychoMedic.pl

Jak zredukować lęk, ruminacje i unikanie

Naukowcy zidentyfikowali „nietolerancję niepewności” jako ważną przyczynę lęku i zaburzeń lękowych.

Jeśli zatem chcesz zmniejszyć ruminacje, uczucie niepokoju i tendencje do unikania – naucz się rozpoznawać i tolerować swoją niepewność nawet kiedy nie znasz powodów czyjegoś zachowania.

Ludzie, którzy są zaniepokojeni często grzęzną w pułapce ciągłego rozmyślania o powodach działania innych osób (np., „Dlaczego Patrycja zachowuje się tak wobec mnie?” „Dlaczego Marek wybrał Marię, aby poprowadziła nowy zespół, a nie mnie?”)

Te myśli są często natrętne, rozpraszające i niepokojące.

Istotne jest to, że trzeba nauczyć się tolerować innych, nie znając przyczyn ich działań lub zaniechania działań. Ludzie są skomplikowani, a my mamy dostęp tylko do ograniczonych informacji. Dlatego też często daremne są próby poznania na pewno, dlaczego ktoś działał w określony sposób.

*Naucz się rozpoznawać, kiedy możesz uniknąć zrobienia czegoś, co chciałbyś zrobić, bo nie możesz być całkowicie pewnym pozytywnego wyniku

Ten typ zachowania przez unikanie może uruchomić całą gamę zachowań począwszy od małych rzeczy (takich jak tylko spróbowanie przepisu, którego już kiedyś próbował członek rodziny) do wielkich rzeczy (np. uniknięcie przeprowadzki).

Próbuj: stworzyć spis wszystkich rzeczy, które chciałbyś zrobić, ale których unikasz, bo nie możesz być pewnym pozytywnego wyniku.

*Naucz się delegowania

Ludzie, którzy mają wysoką nietolerancję niepewności, często mają opór przed delegowaniem, ponieważ nie mogą być absolutnie pewni, że osoby, którym zechcą powierzyć wykonanie zadanie, zrobią to tak samo dobrze jak oni sami.

Dla większości ludzi ta trudność z przekazaniem odpowiedzialności ma zastosowanie tylko w odniesieniu do niektórych obszarów, a nie wszystkich dziedzin życia.

Typowym przykładem jest chęć zatrudnienia osoby do sprzątania i nierobienie tego lub nie pozwolenie, aby twój współmałżonek wykonywał te zadania.

Zastanów się: (1) czasami inna osoba zrobi coś lepiej niż można by oczekiwać, (2) często nie ma znaczenia, jeśli zadanie jest wykonywane w niższym standardzie, (3) w pewnych okolicznościach można uruchomić system redukowania błędów (np. podając pracownikowi listę rzeczy, które musi on dwukrotnie sprawdzić przed przedstawieniem efektów pracy tobie).

*Naucz się rozpoznawać, kiedy bierzesz zbyt dużo odpowiedzialności na siebie, aby ochronić innych przed możliwymi negatywnymi skutkami

Branie nadmiernej odpowiedzialności za innych jest kolejnym ważnym czynnikiem lęku. Nietolerancja niepewności i nadmierna odpowiedzialność często idą w parze.

Przykład: robisz zbyt wiele rzeczy dla dziecka lub partnera, bo nie ufasz im że zrobią je sami.

Zauważ, kiedy próbujesz chronić innych ludzi przed popełnieniem błędów lub powstrzymać przed doświadczaniem możliwie złych efektów. Oceń, czy im to służy.

*Dowiedz się, kiedy zaprzestać poszukiwania informacji a zacząć działać

Ludzie, którzy nie tolerują niepewności często przed podjęciem jakichkolwiek działań, czytają mnóstwo informacji, ponieważ chcą być absolutnie pewni (1) jak najlepiej postępowa oraz (2) w jaki sposób ich działania będą prowadziły do wyniku jaki chcą osiągnąć.

Na przykład przeczytanie 10 książek na temat pisania powieści przed napisaniem czegokolwiek samemu lub przeczytanie setki artykułów na temat pokonywania lęku przed wypróbowaniem jakiejkolwiek sugestii.

Jeśli masz tę tendencję, naucz się zauważać, kiedy tak się dzieje i eksperymentuj z ideą, że próbowanie zrobienia czegoś samemu jest często najlepszym sposobem przyspieszenia swojej nauki.

*Naucz się rozpoznawać kiedy odwlekasz rozpoczęcie pracy ze względu na poczucie niepewności

Na przykład: odwlekasz uczenie się nowych umiejętności komputerowych lub odkładasz podjęcie decyzji dotyczących finansów i inwestowania.

Spróbuj: mówić do siebie łagodnie o uczuciach niepewności, ale wciąż oczekuj od siebie podjęcia jakiegoś działania. Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi, po prostu podejmij następny logiczny krok.

*Naucz się rozpoznawać, kiedy przeskakujesz od jednego pomysłu do następnego z powodu nietolerancji niepewności

Ta porada jest najbardziej istotna dla sektora biznesowego.

Niespokojni ludzie czasami przeskakują od jednego pomysłu do następnego, ponieważ nie czują się absolutnie pewni, że pomysł, nad którym obecnie pracują może odnieść sukces.

Coś podobnego może też się zdarzyć w romantycznych związkach – ludzie, którzy chcą pewności czasami „stoją jedną nogą w łodzi” w swoich związkach, bo zmagają się z brakiem absolutnej pewności czy związek jest w porządku.

Zwróć uwagę czy te schematy pasują do ciebie. Czasami zdrowy instynkt jest sygnałem do zmiany kierunku, ale powtarzające się wzorce mogą być bardziej związane z nietolerancją niepewności.

 

Pułapką dla osób z nietolerancją niepewności jest to, że czasami zachowania takie jak nadmierne rozmyślania, robienie dodatkowych kontroli, szukanie dodatkowych informacji i branie nadmiernej odpowiedzialność pomagają zapobiec niepomyślnemu rozwojowi wypadków.

Spójrz czy, ogólnie rzecz biorąc, te rzeczy pomagają ci czy tylko utrwalają przeważnie stres i niepokój, zatrzymują cię i powodują problemy w relacjach?

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88