Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogKiedy atakuje nerwica – typowe objawy ataku nerwicy
Kiedy atakuje nerwica - typowe objawy ataku nerwicy

Kiedy atakuje nerwica – typowe objawy ataku nerwicy

Kiedy atakuje nerwica – typowe objawy ataku nerwicy

Nerwica to zaburzenie psychiczne, ale w przeciwieństwie do większości tego typu chorób jej objawy nie dotyczą wyłącznie sfery psychicznej. Choć niepokojące objawy somatyczne pojawiają się czasami np. przy depresji, to właśnie nerwica kojarzona jest w największym stopniu z dolegliwościami fizycznymi. Nic dziwnego. Lęk i niepokój, które stanowią podstawowe objawy nerwicy często „ukrywają się” pod postacią fizycznych dolegliwości ze strony ciała. Łatwo wtedy pomylić je z objawami różnych chorób somatycznych. Jakie są typowe objawy ataku nerwicy?

Objawy nerwicy ze strony układu oddechowego

Atak nerwicy lub panicznego lęku może objawiać się trudnościami z oddychaniem. Napięcie mięśni szyi i klatki piersiowej sprawia, że masz wrażenie duszenia się. Zaczynasz oddychać szybciej i w efekcie dostarczasz swojemu organizmowi jeszcze więcej tlenu niż zwykle. Następuje tzw. hiperwentylacja, która jednak nie poprawia twojego samopoczucia. Efektem mogą być zaburzenia równowagi, drżenie rąk lub zawroty głowy.

Objawy nerwicy ze strony układu krążenia

Przyspieszone tempo pracy serca to typowy objaw stresu, który często pojawia się również w przypadku ataku nerwicy. Ten objaw powoduje zwykle jeszcze większe natężenie lęku, ponieważ doświadczająca go osoba obawia się, że właśnie przechodzi zawał. Atak nerwicy i zawał serca różnią się jednak znacznie. W przypadku zawału głównym objawem jest ból w środkowej części klatki piersiowej, który wzrasta podczas wysiłku fizycznego. Podczas ataku nerwicy głównym problemem jest przyspieszenie akcji serca, które zwykle nasila się podczas spoczynku, a poprawia podczas wysiłku, czyli odwrotnie do objawu bólu podczas zawału.

Objawy nerwicy ze strony układu nerwowego

Podczas ataku nerwicy dopływ krwi do mózgu może być ograniczony. Powoduje to wiele przerażających dla niektórych osób objawów takich jak dezorientacja, nadwrażliwość na bodźce dotykowe i słuchowe, rozmyty obraz lub widzenie bardziej wyraziste (np. wrażenie, że kolory wydają się bardziej jaskrawe). Czasami pojawia się również derealizacja (wrażenie nierzeczywistości świata) i depersonalizacja (wrażenie oderwania od samego siebie, obserwowania siebie z boku).

Objawy nerwicy ze strony układu pokarmowego

Objawy ze strony układu pokarmowego pojawiają się bardzo często podczas ataku nerwicy lub nawet jakiś czas później. Nerwica powoduje spowolnienie trawienia, co prowadzi do niestrawności. Często zdarzają się nudności i wymioty. Skurcze żołądka prowadzą do pojawienia się bólu (często kilkugodzinnego), co po wielu takich atakach może przyczynić się do powstania wrzodów. W wyniku problemów trawiennych często pojawiają się także wzdęcia. 

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


7 komentarzy

 • Janusz 13 marca 2019

  Od trzech lat cierpie na nerwice,mam leki i bole somatyczne,ktore nie daja mi normalnie funkcjonowac.Mam problem z wyjsciem z domu,do lekarza,sklepu,wstaniem z lozka.Prosze o porade,pomoc.

 • Konrad Wale w Rod 17 grudnia 2019

  Panie Januszu. Priorytetem w pana przypadku jest pójście do psychologa oraz psychiatry.
  Jeżeli nie może pan wyjść z domu z powodu lęków, proszę poprosić bliską osobę, kogoś z rodziny, przyjaciela, czy znajomego o kupno jakiegoś leku na lęki bez recepty z apteki.
  Następnie, wspomagając się owym lekiem, udać się do wyżej wymienionych specjalistów. Wszystkiego dobrego.

 • Beata 17 grudnia 2019

  Właśnie leże i czytam komentarze ,też leczę się na nerwicę lękowa już od 30 lat raz jest lepiej raz gorzej teraz właśnie od maja 2019 czuje się okropnie .Rano kiedy się budzę już myślę jak będę się czuła no i już robi mi się słabo ,duszno , uczucie lęku w środku dużo by wymieniać .Teraz czuje że narasta we mnie znowu lęk dlatego weszłam poczytać jakie macie objawy nieraz mi lepiej jak wiem że nie jestem z tym sama .

 • Monika 18 maja 2021

  Od jakieś czasu czuje się bardzo dziwnie. Serce szybko bije i gdy mocno coś przeżywam robi się mi słabo.. Są chwilę kiedy kręcić się mi w głowie i trudno oddycha. Wcześniej też żyłam w stresie ale tylko był ból żołądka .

 • […] problemem może być np. mycie rąk nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Z kolei nerwica w formie fobii społecznej może przejawiać się np. w wycofaniu z życia towarzyskiego. W nerwicy […]

 • Ala 5 sierpnia 2021

  Mam nerwice serca.
  To jest coś strasznego. Boli mnie w klatce piersiowej, w środku tak jakby mi wszystko drżało. A jak tak mnie boli to już zaczynam się martwić. Staram sobie tłumaczyć to, że moje serce jest zdrowe a ten ból to przez nerwy.
  Mam leki na lęki, biorę potas i magnez. I jest różnie raz lepiej raz gorzej. Aktualnie od niespełna miesiąca mam takie bóle, słabości, duszności po dość długiej przerwie.

 • Mirka 6 sierpnia 2021

  mam pytanie. zdretwienie prawie całego ciała (zaczęło dretwiec od rak) jest spowodowane przez nerwicę? kiedy mam taki napad, że czuje że znowu mnie łapie te drętwienie, mam mdłości, kręci mi się w głowie, biegunkę, duszno, słabo najpierw jest mi gorąco, a po chwili zimno, że aż się trzese. czy to też jest atak nerwicy? na co dzień żyje w leku o syna (niepelnosprawny) miałam w życiu też wiele ciężkich przeżyć, ale czasem łapie mnie taki napad, gdy np. mało spałam, albo mniej jadłam.

Zamieść komentarz