Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogKiedy iść do neurologa?
Kiedy iść do neurologa

Kiedy iść do neurologa?

Choć układ nerwowy wpływa na wszystkie funkcje naszego ciała, nie możemy przecież przypisywać mu „winy” za wszelkie zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Jak ocenić, czy nasz problem jest związany ze sferą neurologiczną, czy psychiczną? Czy należy wybrać się do neurologa, czy psychiatry? A może za leczenie naszych dolegliwości odpowiada specjalista z jakiejś innej dziedziny? Wiele osób nie wie, z jakimi objawami udać się do neurologa. Poniżej opisujemy najważniejsze dolegliwości, które leczy neurolog, podzielone ze względu na ich powagę i pilność.

Kiedy iść do neurologa – przypadki wymagające natychmiastowego udania się do szpitala

Ważnym obszarem pracy neurologa są choroby i zaburzenia funkcjonowania mózgu. Konsekwencje ich zlekceważenia mogą okazać się tragiczne, a o powodzeniu leczenia decyduje czas jego rozpoczęcia. Z tego względu w opisanych poniżej przypadkach konieczne jest wezwanie pogotowia lub zawiezienie chorego do szpitala. Chodzi tutaj przede wszystkim o nagłe pojawienie się dolegliwości ze strony układu nerwowego takich jak całkowita utrata przytomności niewystępująca wcześniej, nagłe zaburzenie świadomości utrudniające kontakt z chorym, nagłe wystąpienie omamów i urojeń, nagły niedowład kończyn lub twarzy, nagłe zaburzenia związane ze zmysłami (np. wzrokiem i słuchem), nagły silny ból głowy inny niż dotychczas, zaburzenia równowagi. Do szpitala w trybie pilnym należy się udać także w przypadku urazu głowy, którego konsekwencją była utrata przytomności i utrata pamięci dotyczącej momentu urazu, a także bóle głowy, które pojawiły się jakiś czas po wystąpieniu urazu (nawet do kilku tygodni później). 

Kiedy iść do neurologa – przypadki wymagające pilnej konsultacji neurologicznej

Dolegliwości neurologiczne, które nie pojawiły się na skutek urazu głowy ani nie mają charakteru nagłego, nie wymagają zwykle natychmiastowego leczenia szpitalnego. Nie oznacza to jednak, że można zwlekać z wizytą u lekarza i czekać kilka miesięcy przed udaniem się na konsultację. Poważne przypadki wymagające pilnej konsultacji neurologicznej obejmują objawy opisane wcześniej, ale rozwijające się stopniowo i w szybkim tempie. Są to problemy związane z funkcjonowaniem mózgu takie jak szybkie pogarszanie się pamięci, orientacji i zdolności myślenia. Niepokoić powinny nas także powtarzające się przypadki utraty przytomności lub świadomości; zaburzenia świadomości związane z pojawieniem się omamów i urojeń (w przypadku braku podejrzenia choroby psychicznej); zaburzenia zmysłów; osłabienie mięśni; narastający ból głowy (pojawiający się coraz częściej, lub zwiększający swoją intensywność); jednostronny ból twarzy; silny ból kończyn lub szyi, karku, krzyża, pleców i lędźwi. Jeśli opisane powyżej objawy ulegają szybkiemu pogorszeniu, nie czekaj na wizytę u lekarza! Co zrobić, jeśli termin wizyty na NFZ został wyznaczony dopiero za kilka miesięcy? Wybierz się do neurologa z naszej sieci klinik Psychomedic. Nasi lekarze to wybitni specjaliści, którym możesz zaufać i co najważniejsze nie musisz na nich czekać! U nas możesz umówić się na wizytę jeszcze tego samego dnia, za godzinę lub dwie!

Kiedy iść do neurologa – przypadki wymagające leczenia, ale niekoniecznie w trybie pilnym

Niektóre dolegliwości neurologiczne nie wymagają natychmiastowej pomocy. Należą do nich napadowe powtarzające się bóle głowy i twarzy, których przyczyną nie jest uraz głowy; bóle kończyn, szyi i karku o niewielkim nasileniu lub utrzymujące się dłuższy czas; drżenie rąk; ruchy mimowolne (np. tiki nerwowe); osłabienie mięśni; zawroty głowy; zaburzenia snu niezwiązane bezpośrednio ze stresem; drętwienie i mrowienie różnych części ciała; zaburzenia pamięci i myślenia narastające w ciągu miesięcy i lat; napadowe zaburzenia zmysłów i równowagi pojawiające się co jakiś czas. Podsumowując, chodzi tutaj przede wszystkim o problemy neurologiczne, które rozwijają się systematycznie, w wolnym tempie. Nie stanowią one raczej poważnego zagrożenia, którym należy zająć się natychmiast, co nie oznacza oczywiście, że można je całkowicie zbagatelizować.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz