7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeAktualnościBlogKiedy iść do seksuologa?
Kiedy iść do seksuologa?

Kiedy iść do seksuologa?

Mało w której sferze swojego życia strzeżemy prywatności tak bardzo, jak w sferze seksualnej. Kiedy w życiu intymnym pojawiają się jakieś problemy, bardzo często nie jest dla nas jasne, kiedy iść do seksuologa. “Czy mój problem jest wystarczająco poważny?” lub “Czy seksuolog na pewno zajmuje się takimi problemami?” to jedne z najczęściej pojawiających się pytań. Poniżej przeczytasz o często występujących dolegliwościach, które, wbrew powszechnym wątpliwościom, warto skonsultować z lekarzem seksuologiem.  

Warto wiedzieć również, że pomoc oferowana przez lekarza seksuologa nieco różni się od tej, którą może zaproponować nam psycholog seksuolog – mimo, że i jeden i drugi specjalista z definicji zajmują się leczeniem zaburzeń seksualnych. Na naszej podstronie dedykowanej konsultacjom z seksuologiem w Warszawie przeczytasz więcej o tym, kiedy i do kogo należy się zgłosić. Poniższy tekst dotyczy sytuacji, w których pomóc może lekarz seksuolog, posiadający jednocześnie specjalizację z psychiatrii.  

Często spotykamy się z pytaniami od Pacjentów, czy psycholog jest lekarzem? Jest specjalistą niosącym skuteczną pomoc przy wielu problemach ze zdrowiem psychicznym, ale nie może wystawiać zwolnień, recept na leki ani kierować na specjalistyczne badania diagnostyczne. Jego wsparcie jest często niezbędne (obok lub nawet zamiast opieki np. psychiatry), ale bezpośrednia odpowiedź na pytanie „czy psycholog to lekarz” brzmi nie. A konsultacja z lekarzem seksuologiem jest zalecana wówczas, gdy źródło problemów Pacjenta (takich, jak opisane niżej) może leżeć w problemach ze zdrowiem somatycznym – bo to właśnie lekarz może wystawić Ci receptę na leki lub doradzić, jakie badania musisz wykonać, aby otrzymać rzetelną diagnozę. W zależności od diagnozy, Twoje dalsze leczenie będzie opierać się na farmakoterapii lub na terapii zaburzeń seksualnych, którą poprowadzi psycholog sexuolog.

Ból miejsc intymnych i nieprzemijające dolegliwości przypominające objawy infekcji  

Kiedy iść do seksuologa? 

To dolegliwości doświadczane głównie przez kobiety. Dyspareunia, czyli ból w trakcie lub po stosunku, może mieć wiele przyczyn. Większość kobiet, które doświadczają takich objawów, konsultuje je tylko z ginekologiem lub w ogóle nikomu się do nich nie przyznaje – cierpiąc w milczeniu miesiącami lub nawet latami. Wiele z nich zakłada, że problem jest niemożliwy do rozwiązania, a u jego podstaw leży anatomiczne niedopasowanie z partnerem, co w rzeczywistości występuje bardzo rzadko. 

Do seksuologa zawsze warto zgłosić się wtedy, gdy doświadczamy – od kilku tygodni lub dłużej – bólu, pieczenia lub jakiegokolwiek dyskomfortu w okolicy miejsc intymnych, niekoniecznie w trakcie seksu. Wiele kobiet niesłusznie zakłada, że jeżeli są zdolne do odbycia stosunku penetracyjnego, to ich problem na pewno nie wymaga konsultacji i diagnozy seksuologicznej. W rzeczywistości wiele spośród kobiet, które doświadczają zaburzeń seksualnych, może uprawiać seks, tyle, że nie jest on doświadczeniem przyjemnym dla nich, a czasem również dla partnera – tak, jak powinien być.  

Najczęstsze przyczyny bólu miejsc intymnych  

Przyczyną może być między innymi pochwica, czyli mimowolne napięcie lub skurcz mięśni w trakcie wprowadzania czegokolwiek do pochwy, co często – choć nie zawsze – uniemożliwia wprowadzenie do niej całego członka. Innym często występującym problemem, o którym brakuje wiedzy nie tylko Pacjentkom, ale i ginekologom, jest wulwodynia. To zaburzenie przejawiające się uczuciem bólu lub dyskomfortu w obrębie zewnętrznych narządów intymnych (wulwy) kobiety, występującym ciągle lub w trakcie badania ginekologicznego bądź stosunku seksualnego. Jego objawy bardzo często przypominają objawy infekcji intymnej, przez co wiele Pacjentek miesiącami lub latami leczy się preparatami bez recepty lub przepisanymi przez ginekologa, co nie przynosi żadnych rezultatów.  

Leczenie pochwicy, wulwodynii i innych dysfunkcji seksualnych u kobiet jest jak najbardziej możliwe. Wykorzystywane metody terapii są różne i w zależności od przypadku mogą obejmować m.in. przyjmowanie leków, ćwiczenia wykonywane w domu, fizjoterapię uroginekologiczną, terapię z psychoseksuologiem. Jeżeli zawiodły Cię domowe lub zalecone przez ginekologa sposoby poradzenia sobie z problemem – nadszedł moment, kiedy iść do seksuologa. Specjalista na podstawie wywiadu określi, na ile objawy mają podłoże medyczne, a na ile psychologiczne, i przygotuje wstępny plan leczenia.  

Zaburzenia erekcji i wytrysku  

Co jest zdrowiem, a co “chorobą”? 

To trudności seksualne typowe dla mężczyzn, w pewnym sensie analogiczne do bólu przy stosunku u kobiet. Do dolegliwości zmniejszających satysfakcję z życia intymnego, które najczęściej zgłaszają Panowie, należą: trudność z osiągnięciem erekcji, przedwczesny wytrysk lub opóźnienie wytrysku. Nieco rzadziej występuje utrata czucia w obrębie członka w trakcie stosunku.  

Na temat tego, ile powinien trwać “zdrowy” stosunek seksualny, krążą w Internecie liczne i często bardzo sprzeczne ze sobą informacje. Aktualna wiedza medyczna stanowi, że o zdrowiu seksualnym można mówić wtedy, gdy od momentu rozpoczęcia penetracji do wytrysku miną co najmniej 3 minuty. O opóźnionym wytrysku można mówić w sytuacji, gdy stosunek seksualny trwa kilkadziesiąt minut, stanowiąc tym samym już nie źródło przyjemności, a frustracji dla mężczyzny i jego partnerki. Wytrysk przedwczesny to natomiast taki, który następuje w czasie poniżej wspomnianych wyżej 3 minut. To trudności, które raz na jakiś czas mogą zdarzyć się każdemu mężczyźnie: zwłaszcza wtedy, gdy jest przemęczony, zestresowany lub spożywał alkohol. O problemie można mówić wtedy, gdy zaburzenia erekcji i wytrysku powtarzają się wielokrotnie i niezależnie od okoliczności.  

Kiedy do seksuologa? 

Jeżeli zauważasz go u siebie, należy zadać sobie dwa pytania. Pierwsze to: czy mam jakieś choroby przewlekłe i przyjmuję na stałe jakieś leki? Jeżeli tak, w pierwszej kolejności należy skonsultować doświadczane przez siebie objawy z lekarzem prowadzącym lub tym, który zalecił Ci farmakoterapię. Zaburzenia erekcji i wytrysku mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, w tym także przeciwdepresyjnych. Bardzo ważne jest jednak, abyś nie stwierdzał tego sam i nie odstawiał samodzielnie leków z dnia na dzień! Decyzję o zmianie rodzaju lub sposobu dawkowania leków zawsze musi podjąć specjalista, a samodzielne decyzje w tym zakresie mogą tylko pogorszyć sytuację.  

Jeżeli nie leczysz się aktualnie na nic przewlekle, warto zastanowić się: czy nie doświadczam jakichkolwiek innych objawów? Kiedy ostatnio byłem u lekarza? Jeżeli cokolwiek innego niepokoi Cię w Twoim stanie zdrowia, zdecydowanie warto zgłosić się do przychodni i poprosić o skierowania na badania kontrolne. Zaburzenia seksualne u mężczyzn mogą być również objawem nieleczonej depresji – jeżeli więc doświadczasz oprócz nich obniżonego nastroju, jest to wskazanie do konsultacji psychiatrycznej.

W takich sytuacjach często okazuje się, że doświadczane problemy w życiu intymnym były wywołane inną chorobą, a rozpoczęcie właściwego leczenia przywraca do równowagi również funkcjonowanie “w łóżku”.  

Zatem kiedy iść do seksuologa? Wtedy, gdy lekarz innej specjalności wykluczy, że podłożem trudności jest nieleczona choroba przewlekła lub źle dobrana farmakoterapia. Wówczas seksuolog – podobnie, jak w przypadku kobiet – będzie mógł zweryfikować podłoże problemu, na podstawie czego przepisze leki lub skieruje do psychologa-seksuologa. 

Z pomocy seksuologa możesz skorzystać w PsychoMedic w Warszawie oraz w Katowicach
(dowiedz się więcej o dr n.med. Macieju Dokrzewskim).
Nasi seksuolodzy konsultują również online.  

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88