Koniec z zadowalaniem innych! - Blog PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Koniec z zadowalaniem innych!

Koniec z zadowalaniem innych!

Koniec z zadowalaniem innych!

Czujesz się samotny, opuszczony i niezrozumiany przez nikogo. Jesteś przekonany, że nawet jeśli zbierzesz się na odwagę, żeby wyznać swoją prawdę, nikt cię nie zrozumie. Z tego powodu nie mówisz nic i nadal jesteś niezadowolony. Próbujesz pocieszać sam siebie, że żądania innych kiedyś się skończą a ty będziesz mógł zacząć żyć własnym życiem. Jednakże istnieje również możliwość, że oczekiwania innych się zwiększą, a ty będziesz tracić coraz więcej swojej energii. Czujesz, że znalazłeś się w pułapce, z której nie wydostaniesz się do końca życia. Skupiając się na dawaniu, nie otrzymujesz wiele w zamian, dlatego zaczynasz kwestionować prawdziwą naturę wszystkich dookoła.

Jeśli powyższe słowa opisują ciebie, prawdopodobnie wyznajesz przekonanie, że twoje życie zmieni się dopiero, jeżeli zmienią się ludzie wokół ciebie. Dotyczy to zwłaszcza tych, wobec których czujesz obowiązek spełniania ich potrzeb.

Dlaczego tak trudno wydostać się z tej pułapki

Siedzenie i czekanie aż ludzie wokół zmienią się i przestaną wywierać na ciebie presję jest zupełnie bezcelowe. Jeśli nie zmienisz własnego zachowania, to nigdy się nie stanie. Będziesz w stanie rozwiązać ten problem dopiero wtedy, gdy staniesz się świadomy swojego wewnętrznego świata i zrozumiesz, że zmienić możesz jedynie siebie.

Aby to zrobić, przyjrzyj się swoim automatycznym odpowiedziom na potrzeby ludzi w twoim otoczeniu. Chroniczni „zadowalacze ludzi” stają się nimi, ponieważ tego rodzaju automatyczne odpowiedzi pozwalają im czuć się lepiej i zlikwidować dyskomfort innych osób. Jednakże to właśnie twoja naturalna odpowiedź polegająca na zadowalaniu wszystkich wokół sprawia, że czujesz się zdradzony. Jeśli postępowałeś w ten sposób przez całe życie, nie wiesz jak się zmienić. Instynktowna potrzeba, by zlikwidować wszelki dyskomfort w życiu swoim i życiu innych ludzi kieruje twoim życiem. Twoją główną motywacją jest uczucie strachu, że nie zostaniesz zaakceptowany przez innych.

Sposobem na wydostanie się z pułapki zadowalania ludzi jest zauważenie, że nasze naturalne odpowiedzi są niezdrowe zarówno dla ciebie, jak i innych ludzi wokół. Wbrew temu, w co wierzysz, starając się za wszelką cenę zadowolić innych, nie jesteś najlepszą wersją siebie.

Chcąc przezwyciężyć te szkodliwe wzorce, powinieneś lepiej poznać siebie i nauczyć się prawidłowego reagowania podczas interakcji z innymi. Pomogą ci w tym następujące wskazówki:

1. Popracuj nad zwiększeniem świadomości siebie

Największe zmiany zaczynają się, kiedy zaczynamy patrzeć na siebie z zainteresowaniem i szacunkiem, zamiast osądzania i odrzucania siebie. Kiedy przyjrzymy się świadomie naszym myślom i uczuciom, mamy możliwość nauczenia się od nich naszych osobistych prawd i zwalczenia szkodliwych, nieświadomych reakcji na nie. Możemy wtedy również wybrać zupełnie inną reakcję.

2. Zauważ, że robienie zbyt dużo niszczy twoje relacje

Aby twoje relacje były udane, powinieneś zadbać o swój wkład w nie. Jeśli jednak robisz za dużo dla innych, oni zaczynają robić za mało. Choć twoje intencje są dobre, takie podejście nie jest dobre dla relacji.

3.  Zrozum, że bycie sobą jest niezwykle ważne

Każdy z nas jest niepowtarzalny. Ważne jest, abyśmy potrafili być autentyczni i żyć w zgodzie z tym, kim jesteśmy i co jest dla nas ważne.

4. Pozwól odejść przeszłości

Jeśli wciąż tkwisz w przeszłości i nie potrafisz uwolnić się od dawnych zranień, łatwiej zaakceptujesz to, co myślą o tobie ludzie, którzy są do ciebie negatywnie nastawieni. Stanie się to dla ciebie więzieniem i uniemożliwi odkrycie w pełni swojego potencjału.

5. Zauważ, że unikanie problemów nie pomoże ci w rozwoju

Kiedy pojawiają się problemy, często staramy się „pozbyć” ich jak najszybciej i uniknąć doświadczenia najmniejszego dyskomfortu lub bólu, co uruchamia nasze wyuczone reakcje. Kiedy unikamy problemów i próbujemy natychmiast się ich pozbyć, w przyszłości sprawy mogą ułożyć się tylko gorzej.

6. Zdecyduj czy chcesz być wolny w miłości czy zostać jej niewolnikiem

Weź odpowiedzialność za swoją rolę w związku i dbaj o to, by działał na zasadach równości i dawał satysfakcję obu stronom. Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Dokonanie zmian i wyznaczenie granic wymaga odwagi.

7. Zwalcz niepokój

Kiedy podejmujemy decyzje pod wpływem lęku, nie zawsze robimy to, czego naprawdę chcemy. Postępujemy impulsywnie i opieramy się na instynkcie, co wprowadza do naszego życia jeszcze więcej lęku i niepokoju. Kiedy nauczysz się lepiej panować nad swoją instynktowną chęcią zadowalania innych, twoja pozycja w relacjach z rodziną, przyjaciółmi i samym sobą będzie znacznie mocniejsza.

8. Zacznij akceptować siebie

Akceptowanie siebie jest procesem, który nigdy się nie kończy. Zaczyna się dziś. Najwyższy czas, żebyś poznał swoją wartość i rozpoczął projekt stawania się najlepszą wersją siebie.

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

3 komentarze

  • Monika

    Faktycznie…też tak miałam.

  • Alf

    Byłem ostatnio w związku bardzo jednostronnym i miałem problem w tej relacji. Czytając ten wpis czułem się, jakby był o mnie. Dziękuję

  • Eliza

    Bardzo fajny artykuł. Często mam z tym problem.

Zamieść komentarz