Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Warszawa 22 253 88 88

Łódź 42 644 44 44

HomeBlogMałżeńska satysfakcja jest związana z poziomem libido u kobiet
Małżeńska satysfakcja jest związana z poziomem libido u kobiet

Małżeńska satysfakcja jest związana z poziomem libido u kobiet

Małżeństwo ma za zadanie cementować trwałość związku, a mimo to wielu małżonków z upływem czasu jest coraz mniej zadowolona ze swojego małżeństwa. Badacze (McNully i wsp., 2019) odkryli jeden z potencjalnych powodów, który nie był mierzony w poprzednich pracach, czyli niedopasowanie u pary spowodowane zmianą poziomu libido. Badanie to zostało opisane w jednym z numerów Archives of Sexual Behavior.

McNully i współpracownicy zbadali heteroseksualne pary nowożeńców pod kątem poziomu libido, małżeńskiej satysfakcji, częstotliwości uprawiania seksu i innych czynników takich jak stres i objawy depresyjne. Zanotowali również, czy nowożeńcy mieli dzieci lub urodziły im się dzieci w czasie trwania badania.

W dwóch badaniach podłużnych (jednym trwającym rok, a drugim trwającym 4 lata) badacze odkryli, że zwykle poziom libido jest nie tylko niższy u kobiet niż u mężczyzn na początku małżeństwa, ale także dużo bardziej skłonny do zmiany. Poziom libido u mężczyzn pozostawał wyższy i bardziej stały niż u kobiet podczas trwania obu badań.

Co więcej, spadek libido u kobiet następujący z czasem przewidywał spadek małżeńskiej satysfakcji u obojga. Co ciekawe, spadek libido u kobiet nie powodował spadku częstotliwości uprawiania seksu, co może sugerować, że kobiety uprawiały seks nawet wtedy, gdy nie czuły takiej potrzeby.

Ze względu na to, że dane były zbierane przez pewien czas, autorzy byli w stanie sprawdzić także odwrotną możliwość: czy spadek satysfakcji małżeńskiej nie powodował spadku libido u kobiet. Dane tego jednak nie potwierdziły.

Wśród par, które zostały rodzicami w czasie trwania badania, spadek libido u kobiet był jeszcze bardziej gwałtowny, a u mężczyzn pozostawał stabilny. Autorzy podkreślają jednak, że skoro pary bezdzietne również odnotowały spadki, rodzicielstwo nie jest jedynym wyzwaniem dla libido kobiet i małżeńskiej satysfakcji pary.

Autorzy sugerują, że pożądanie kobiet może służyć nie tylko dla dobra reprodukcji, ale także dla wzmocnienia więzi pary. Spekulują, że po tym, gdy para się pobierze, kobiety mogą nie czuć tak dużej potrzeby seksu dla zabezpieczenia więzi z partnerem.

Badacze zwracają uwagę, że badania ograniczały się do par heteroseksualnych, a brak dopasowania w kwestii poziomu libido może być mniejszym problemem w parach jednopłciowych. W badaniu nie brały również udziału osoby o innym kolorze skóry niż biały, nie uwzględniono także różnych grup demograficznych i kultur. Badanie dotyczyło również wyłącznie nowożeńców, a osoby z dłuższym stażem małżeńskim lub w związkach nieformalnych mogłyby mieć inne doświadczenia.

Badacze uważają także, że warto przyjrzeć się czynnikom, które mogłyby zapobiec spadkom libido u kobiet np. „większa chęć spełniania potrzeb seksualnych partnera, wiara, że seks wymaga pracy i spodziewanie się, że poziom libido może się zmieniać”. Podkreślają także, że niedopasowanie poziomu libido u pary jest czymś normalnym i typowym i pary mogą rozważyć wizytę u terapeuty lub seksuologa, by sobie z tym poradzić.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz